Co warto wiedzieć przed podróżą do Dominikany


Dominikana to kraj położony na Hispanioli, czyli jednej z największych wysp na Karaibach. Stolicą Dominikany jest Santo Domingo, którego historyczna dzielnica wpisana została na listę dziedzictwa UNESCO. Dominikana jest kierunkiem całorocznym, przyciągającym każdego miesiąca tłumy turystów z całego świata. Położona w strefie klimatu równikowego z dwoma porami deszczowymi – jedną występującą od maja do sierpnia oraz drugą – od listopada do grudnia. Klimat Dominikany charakteryzują przede wszystkim wysokie temperatury oraz duża wilgotność powietrza. Za najcieplejsze miesiące uznaje się maj oraz październik, kiedy temperatury oscylują w granicach 35°C, za najchłodniejsze – styczeń i luty. 

Urzędowym językiem w Republice Dominikańskiej jest język hiszpański, jednak w turystycznych kurortach bez problemu powinniśmy komunikować się w języku angielskim. Z kolei narodową walutą jest peso dominikańskie. 

Dominikana nie bez powodu nazywana jest krajem merengue, bachaty oraz rumu. Ten pierwszy jest narodowym tańcem Dominikany, z którym spotkamy się praktycznie na każdym kroku. 

Turyści wybierający się do Dominikany muszą mieć na uwadze odmienną od europejskiej florę bakteryjną, która może przyczynić się do problemów żołądkowych. W przypadku Dominikany nie są wymagane żadne szczepienia, jednak zaleca się szczepienie ochronne przeciw żółtej febrze, tężcowi czy wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Co zwiedzić w(we) Dominikanie


Planując urlop w Dominikanie przed oczami mamy zapewne całodniowe leżenie na rajskich plażach z białym piaskiem i popijanie drinków z kokosa. Owszem, taki styl odpoczynku jest tutaj jak najbardziej wskazany, jednak Dominikana ma nam do zaoferowania zdecydowanie więcej. Warto choć na jeden dzień opuścić plażowy leżak i wybrać się na podziwianie genialnej rafy koralowej i snurkowanie. Katamaranem możemy dostać się na rajską wyspę Saona, która prezentuje widoki niczym z pocztówki. Należy do Parku Narodowego East National Park, dlatego nie uświadczymy tam żadnych hoteli, a jedynie dziewicze, przepiękne widoki. Jeśli jesteś miłośnikiem snurkowania, na planie Twojej podróży nie może zabraknąć wysepki Catalina, która uważana jest za najlepsze miejsce do tego typu aktywności. 

Planując urlop w Dominikanie nie sposób nie wspomnieć o jej stolicy – Santo Domingo. Starówka miasta została wpisana na listę UNESCO, urzeka niepowtarzalną atmosferą i karaibskim klimatem. To właśnie tutaj znajduje się najstarsza katolicka katedra obu Ameryk, pod budowę której kamień węgielny położył syn Krzysztofa Kolumba. Będąc już w Santo Domingo obowiązkowo udaj się na przechadzkę najstarszą ulicą Calle Las Damas oraz zapuść się na przepiękny deptak Paseo de Los Nichos. To jednak nie koniec atrakcji! Niezapomniane przeżycia zagwarantuje Ci wycieczka do Puerto Plata – miasta na północy Dominikany, które słynie z jedynej kolejki linowej oraz unikatowego systemu 27 wodospadów. Warto udać się także do Parku Narodowego La Isabela, który zawiera ruiny pierwszego miasta Ameryki.

Osobom, które preferują jednak leniwy wypoczynek, a pełnię szczęścia odczuwają leżąc na plaży, polecamy podróż do Punta Cana, które jest prawdziwą mekką turystów. Gwarantuje nie tylko piękne plaże, ale także bogate zaplecze dla miłośników sportów wodnych. Przydatne dokumenty


Polacy podróżujący do Dominikany nie muszą posiadać wizy wjazdowej. Zobligowani są natomiast do okazania biletu powrotnego oraz wykazania posiadania środków finansowych wystarczających na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu na terenie państwa. Warto pamiętać, że paszport musi być ważny jeszcze przez 6 miesięcy od czasu wyjazdu z Dominikany. Po przekroczeniu granicy, należy wykupić specjalna kartę turystyczną, która pozwala przebywać na terenie kraju do 30 dni. 

UWAGA: Od 1 lutego 2021 roku obowiązkowe jest wypełnienie elektronicznego formularza wjazdu i wyjazdu, który dostępny jest na stronie https://eticket.migracion.gob.do. Jest to dokument łączący deklarację celną, oświadczenie zdrowotne podróżnego oraz międzynarodowy formularz wejścia/zejścia z pokładu statku. Wszystkie informacje na ten temat dostępne są także na stronie MSZ. Karta EKUZ na urlop w(we) Dominikanie


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, powszechnie znana jako karta EKUZ, to dokument uprawniający do bezpłatnego skorzystania z podstawowej opieki medycznej podczas pobytu za granicą na takich samych warunkach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju. Wydanie karty EKUZ jest darmowe, a obowiązuje ona we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Oznacza to, że karta EKUZ nie ma zastosowania na terenie Dominikany, a za wszelkie świadczenia medyczne podróżny będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni.Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Wybierając się na rajskie wakacje rzadko kiedy myślimy o ewentualnych zagrożeniach czy kwestiach, które mogą skutecznie popsuć nam radość z urlopu. Ponieważ przezorny zawsze jest jednak ubezpieczony, przed podróżą warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. To, co jest niezwykle istotne, to fakt, że dostęp do służby medycznej na terenie Dominikany jest utrudniony, a leki w lokalnych aptekach bardzo drogie. Dlatego zaleca się także, aby środki pierwszej pomocy medycznej, takie jak opatrunki czy leki przeciwbólowe zabrać ze sobą. 

Od astronomicznych kosztów związanych z prywatną opieką medyczną może uchronić nas natomiast dobre ubezpieczenie turystyczne. Zaleca się, by suma gwarantowana takiej polisy nie była niższa niż 50 tys. euro. Ponadto, powinna ona obejmować transport medyczny czy ubezpieczenie NNW, które zapewni osobie ubezpieczonej odszkodowanie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu. Dodatkowe rozszerzenia do polisy powinny rozważyć osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi czy chociażby turyści, którzy planują uprawiać w Dominikanie sporty podwyższonego ryzyka. 

Pamiętaj, że decydując się na wycieczkę z biura podróży, które gwarantuje podstawowe ubezpieczenie turystyczne, nie jesteś w pełni chroniony. Zwykle polisy wykupywane u touroperatora mają okrojony zakres, a w kryzysowej sytuacji mogą po prostu okazać się niewystarczalne. Jeśli jesteś już gotowy do podróży, walizki czekają spakowane, a Ty nie masz czasu na wizyty u ubezpieczycieli, teraz polisę na wyjazd możesz kupić od ręki. Chcąc wykupić kompleksowe ubezpieczenie turystyczne do Dominikany, kliknij w Compensa Voyage.Najwazniejsze informacje


  1. Dominikana położona jest w strefie klimatu równikowego z dwoma porami deszczowymi - występującymi od maja do sierpnia oraz od listopada do grudnia.
  2. Urzędowym językiem w Republice Dominikańskiej jest język hiszpański, a narodową walutą peso dominikańskie.
  3. W przypadku podróży do Dominikany nie obowiązują obligatoryjne szczepienia, jednak wśród zalecanych znajdziemy takie jak: szczepienia ochronne przeciw żółtej febrze, tężcowi czy wirusowemu zapaleniu wątroby tylu A i B.
  4. Przekroczenie granicy z Dominikaną możliwe jest na podstawie paszportu, bez obowiązkowej wizy. Podróżni zobligowani są natomiast do okazania biletu powrotnego oraz wykazania posiadania środków finansowych wystarczających na pokrycie kosztów na czas całego pobytu.
  5. Karta EKUZ nie ma zastosowania na terenie Dominikany, a za wszelkie świadczenia medyczne turysta będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni.


Dominikana kojarzy się z wakacyjnym rajem. Pocztówkowe widoki, przepiękne plaże i drinki w cieniu drzew palmowych – właśnie tak wyglądają wakacje w państwie nazywanym Perłą Karaibów. Jednak by nic nie przyćmiło naturalnego blasku owej perły, przed podróżą warto odpowiednio przygotować się do wypoczynku. W końcu “przezorny zawsze ubezpieczony”. A jeśli już mowa o ubezpieczeniu – jaką polisę turystyczną na urlop w Dominikanie wybrać? O czym warto pamiętać? Co oprócz rajskich plaż należy zobaczyć?

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |