Co warto wiedzieć przed podróżą do Ukrainy
Głównym językiem na Ukrainie, który ma status języka urzędowego jest język ukraiński. Co ciekawe, znakomita część mieszkańców Ukrainy porozumienia się jednak w języku rosyjskim. Po rosyjsku wydawana jest także prasa codzienna oraz emitowana część programów w telewizji. Walutą obowiązującą na terenie Ukrainy jest hrywna, na którą składa się 100 kopiejek.
Większa część Ukrainy położona jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Południowe regiony kraju, np. Krym, leży już w strefie klimatu morskiego. Ukraina jest państwem, które dla turystów “otwarte” jest przez cały rok. Jeśli planujemy typowo letni wypoczynek, wówczas najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień. Amatorzy zimowych podróży muszą liczyć się z tym, że wybierając się na Ukrainę na przykład w styczniu, temperatura może spaść poniżej 0.
Połączenie Polski z Ukrainą sprawia, że zorganizowanie takiej podróży naprawdę nie jest trudne. Opcji mamy kilka – autobus, pociąg, samolot czy w końcu własny samochód. Pomiędzy polskimi a ukraińskimi lotniskami jest wiele połączeń bezpośrednich, a dolecieć możemy chociaż do Kijowa, Lwowa, Odessy czy Charkowa. Decydując się na podróż własnym środkiem transportu należy pamiętać o wyrobieniu Zielonej Karty, która jest międzynarodowym dokumentem potwierdzającym fakt wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Przekraczanie granicy drogą lądową jest także jednoznaczne z – niekiedy bardzo długim – czasem oczekiwania w kolejce. Warto wziąć to pod uwagę planując krótki wypad na Ukrainę.
Planując fundusze na ukraińską podróż warto wiedzieć, że choć kraj jest stosunkowo tani, a podstawowe zakupy w sklepie spożywczym będą kosztowały nas znacznie mniej niż w rodzimym sklepie, chcąc kupić sobie odzieżową pamiątkę z ukraińskich wakacji, będziemy musieli zapłacić zdecydowanie więcej.
Wybierając się na Ukrainę z pewnością złapiemy wspólny język z lokalsami – mieszkańcy Ukrainy są niezwykle otwarci i pomocni, więc pod tym względem możemy czuć się raczej bezpiecznie. Przed podróżą niezbędne będzie jednak zapoznanie się z ograniczeniami i komunikatami wydanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W związku z konfliktem zbrojnym i niesłabnącym napięciem w obwodach donieckim i ługańskim, a także na Półwyspie Krymskim, MSZ kategorycznie odradza podróży w tej rejony. Jest to związane także z faktem, że rejony te znajdują się poza kontrolą władz ukraińskich.
Co zwiedzić w(we) Ukrainie
Pierwsze skojarzenie z Ukrainą? Bez wątpienia Lwów i Kijów. I owszem – to obowiązkowe miejsca, które powinny znaleźć się na naszej mapie podróży. Kijów będący stolicą Ukrainy, ma naprawdę dużo do zaoferowania. Warto zobaczyć między innymi wpisany na listę UNESCO Sobór Mądrości Bożej czy Ławrę Peczerską. Z kolei za jedno z najpiękniejszych miast Ukrainy uznawana jest Odessa, którą przepełniają secesyjne zabytki, choć największą popularnością wśród turystów cieszą się tutaj plaże. Jest to bez wątpienia jeden z bardziej nowoczesnych kurortów turystycznych, który zachęca także licznymi barami i kawiarniami. Jednym z obowiązkowych punktów w każdym przewodniku po Ukrainie jest Pasmo Czarnohory, które znajduje się na zachodzie Ukrainy. Są to przepiękne widokowo, rozległe tereny, które przyciągają wielbicieli górskich wędrówek. Rozważania na temat miejsc wartych zobaczenia na Ukrainie, nie sposób uzupełnić także o Kamieniec Podolski, którego symbolem jest potężna twierdza, niegdyś strzegąca granic Rzeczypospolitej.
Przydatne dokumenty
Przekroczenie ukraińskiej granicy możliwe jest na podstawie paszportu. Polacy mogą przebywać na terytorium kraju do 90 dni, w ciągu 6 miesięcy. Paszport nie jest jednak jedyną formalnością umożliwiającą wjazd na Ukrainę. Wymagane jest także posiadanie odpowiednich środków finansowych – jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na pierwsze pięć dni pobytu, turysta musi dysponować kwotą w wysokości minimum 400 euro. Co ważne – ukraińskie władze graniczne mają pełne prawo skontrolować posiadanie gotówki.
Turyści wybierający się na Ukrainę własnym środkiem transportu, zobowiązani są do posiadania tzw. Zielonej Karty, czyli certyfikatu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ten bardzo często wydawany jest przez ubezpieczyciela jako bezpłatny dodatek do polisy.
UWAGA: Ze względu na aktualną sytuacją epidemiologiczną, Polacy wjeżdżający na teren Ukrainy zobowiązani są do przedstawienia albo dokumentu potwierdzającego odbycie pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID oraz odpowiedniego ubezpieczenia albo dokumentu, który zaświadczy fakt przyjęcia jednej lub kilku dawek szczepionki. Osoby nie dysponujące takimi dokumentami muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR albo testu antygenowego, który przeprowadzony był w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem ukraińskiej granicy. Dodatkowo, przy wjeździe na Ukrainę należy posiadać przy sobie polisę ubezpieczeniową pokrywającą koszty związane z leczeniem COVID. Pamiętajmy jednak, aby przed każdą podróżą zapoznać się z aktualnymi informacjami publikowanymi na stronie MSZ.
Karta EKUZ na urlop w(we) Ukrainie
Posiadacze karty EKUZ niestety nie będą mogli z niej skorzystać na terenie Ukrainy. Konieczne będzie więc kompleksowe zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia turystycznego. W takiej sytuacji myślenie w stylu: “nic złego się nie zdarzy”, które podyktowane jest chęcią pozornej oszczędności, może nas słono kosztować. Osoby, które nie posiadają ubezpieczenia turystycznego, w przypadku skorzystania z jakiejkolwiek pomocy medycznej, będą zmuszeni zapłacić za wszystko z własnej kieszeni.
W tym miejscu warto także wspomnieć o niskim poziomie opieki medycznej w publicznych placówkach. Standard, jaki możemy zastać w państwowym szpitalu, może znacznie odbiegać od tego, który znamy nawet z polskiego podwórka. Rozsądniejszym wyborem wydaje się zatem skorzystanie z pomocy prywatnych placówek.
Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy
Jednym z punktów na liście rzeczy niezbędnych do zabrania w podróż na Ukrainę, musi być polisa turystyczna. Ta zagwarantuje nam względny spokój i pozwoli naprawdę poczuć się bezpiecznie. Ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę powinno obejmować przede wszystkim koszty leczenia czy ubezpieczenie NNW. Zaleca się by te pierwsze, obejmujące zarówno wizyty lekarskie, hospitalizację, zabiegi czy nawet zakup leków, nie były niższe niż około 150 tys. zł. Jako rozszerzenie podstawowej ochrony, warto rozważyć także ubezpieczenie bagażu, które zapewnia odszkodowanie w przypadku kradzieży czy zniszczenia bagażu. Kompleksową ochronę podczas podróży na Ukrainę możemy teraz kupić od ręki, za pośrednictwem Compensa Voyage.
Podczas zakupu ubezpieczenia pamiętajmy, że kluczowe jest dokładne zapoznanie się z OWU i zweryfikowanie rzeczywistego zakresu ochrony. Warto zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na wysokość kosztów leczenia oraz sprawdzić, w jakich sytuacjach ubezpieczenie nie zadziała.
Decydując się na ubezpieczenie NNW warto mieć na uwadze, że to nie zadziała na terenie, do którego podróże odradzało MSZ. Polisa nie zadziała także w przypadkach będących następstwami zamieszek czy działań wojennych.
Najwazniejsze informacje
- Językiem urzędowym na Ukrainie jest język ukraiński, jednak większość mieszkańców Ukrainy porozumienia się także w języku rosyjskim.
- Decydując się na samochodową podróż na Ukrainę konieczne będzie wyrobienie Zielonej Karty - dokumentu potwierdzającego fakt wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC.
- Przed podróżą warto zapoznać się z komunikatami MSZ - w związku z konfliktem zbrojnym i niesłabnącym napięciem w obwodach donieckim i ługańskim, a także na Półwyspie Krymskim, Ministerstwo kategorycznie odradza podróży w tej rejony.
- Dokumentem uprawniającym do wjazdu na Ukrainę jest paszport. Ponadto wymagane jest posiadanie środków finansowych umożliwiających pobyt w kraju - na pierwsze pięć dni minimum 400 euro.
- Na Ukrainie nie obowiązuje EKUZ, a publiczne placówki zdrowia, pod względem standardu czy wyposażenia, pozostawiają wiele do życzenia.
Ukraina jest jednym z tych państw, które nie zostały jeszcze zdominowane przez turystów. W uwagi na niewielką odległość, wśród Polaków cieszy się jednak coraz większą popularnością. Wydaje się świetną opcją na przedłużony, weekendowy wypad. Jeśli planujesz podróż na Ukrainę, jednym z etapów przygotowań powinno być zaczerpnięcie paru informacji na temat Ukrainy. Tylko w ten sposób unikniesz niepotrzebnych stresujących sytuacji czy ewentualnych problemów.
Wybierz państwo, które Cię interesuje:
A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |
A
B
C
D
E
F
G
I
J
K
M
N
R
S
T
U
W
A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |