Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
5/5 - (1 vote)

Wiosnę zwiastują nie tylko pierwsze jaskółki i pierwsze kwiatki, ale przede wszystkim pierwsze motocykle na naszych ulicach. Przygotowania do sezonu motocyklowego trwają wówczas na całego. Obejmują oczywiście przegląd pojazdu po zimie. Jednak nie tylko dbanie o sprzęt jest ważne. Podstawą korzystania z motocykla jest przede wszystkim zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie pojazdu, w tym assistance motocyklowe. Sprawdźmy, czym jest to ubezpieczenie, czy się opłaca i jakie korzyści z niego płyną.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie motocykla

Jeśli przegląd sprzętu przed sezonem został już zakończony, to jeszcze trzeba sprawdzić kwestię ubezpieczenia pojazdu i dopiero wtedy można bezpiecznie ruszać w drogę. Dla każdego właściciela pojazdu oczywiste jest, że trzeba mieć wykupioną polisę OC. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest jedyną obowiązkową polisą dla motocykla. Ale oprócz tego dostępne są dla jednośladów także innego rodzaju polisy. Czy trzeba je mieć? Na pewno nie, jednak znacznie ułatwiają one życie motocyklistom. Jakie więc konkretnie polisy mogą wykupić jeszcze właściciele jednośladów? Są to nastepujące dobrowolne ubezpieczenia:

  • autocasco, które chroni w przypadku kradzieży lub zniszczenia motocykla
  • NNW, dzięki któremu kierowca i pasażer mogą liczyć na odszkodowanie w razie wypadku
  • assistance motocyklowe, które gwarantuje pomoc w czasie podróży.

Co to jest ubezpieczenie assistance?

Motocykl to pasja i styl życia. Podróżowanie nim daje dużo frajdy i pozwala na przeżycie prawdziwej przygody. Co jednak w sytuacji, gdy kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów od domu złapiesz gumę, motocykl odmówi ci posłuszeństwa lub zabraknie paliwa. Problem może być tym poważniejszy, że motocykliści to często samotni indywidualiści, którzy chętnie zapuszczają się w dalekie i pozostające na uboczu miejsca.

Jak na pustkowiu znaleźć odpowiednią pomoc? Niezawodna na takie okoliczności okazuje się polisa assistance motocyklowe. A co to za rodzaj ubezpieczenia? Otóż assistance to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, które właśnie ma na celu zapewnić klientowi określoną pomoc w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych w trakcie podróży. Wystarczy więc po niechcianej przygodzie w podróży zgłosić problem swojemu ubezpieczycielowi, a pomoc nadejdzie niezwłocznie.

Assistance – co obejmuje?

Każde ubezpieczenie assistance, w tym także oczywiście assistance motocyklowe daje ubezpieczonemu poczucie bezpieczeństwa. Jeśli na drodze zdarzy się coś nieprzewidzianego, dzięki niemu możesz liczyć na szybką i profesjonalną pomoc. A oto, jakiego rodzaju pomoc najczęściej oferuje ubezpieczyciel w ramach tej polisy. Chodzi o pomoc:

  • techniczną czyli usuwanie awarii motocykla na miejscu lub w razie potrzeby holowanie do najbliższego warsztatu
  • medyczną czyli transport medyczny w razie potrzeby lub zorganizowanie konsultacji z lekarzem
  • logistyczną czyli zapewnienie w podróży noclegu lub pojazdu zastępczego
  • informacyjną czyli dostęp do infolinii z informacjami o dostępnych warsztatach, stacjach benzynowych i innych niezbędnych w tej sytuacji informacji.

Zakres ubezpieczenia assistance może w przypadku jednośladów bardzo się między sobą różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i decyzji klienta oraz oferty ubezpieczyciela.

Assistance motocyklowe – kto oferuje?

Moda na motocykle trwa już dość długo i ma się bardzo dobrze. A że pasjonaci jednośladów to osoby odpowiedzialne i rozsądne, z każdym sezonem dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne dla motocykli cieszą się coraz większą popularnością. Na pewno dlatego, że im ktoś bardziej wkręca się w jazdę na motocyklu, tym bardziej jest świadomy różnych związanych z tym niebezpieczeństw. Jednak w związku z tym powstaje pytanie, czy każdy ubezpieczyciel ma w swojej ofercie assistance motocyklowe? Niestety nie.

Oferta assistance dla motocyklistów jest nadal pozostawia wiele do życzenia. Niestety tylko kilka towarzystw ubezpieczeniowych na polskim rynku wychodzi z taką propozycją do właścicieli jednośladów. Warto też zwrócić uwagę, że oferta dedykowana motocyklom jest uboższa niż w przypadku assistance dla samochodów.

Jaki dokument reguluje zasady assistance dla motocykli?

Czy skoro tylko kilku ubezpieczycieli oferuje właścicielom jednośladów zakup polisy assistance dla motocykli, to czy jest ono regulowane tym samym dokumentem co assistance dla samochodów. To także zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Część z nich pozwala klientom skorzystać przy ubezpieczeniu motocykla z tego samego assistance, co w przypadku samochodów. Jednak niektóre firmy przygotowały osobne oferty dla jednośladów.

Aby poznać szczegóły, koniecznie zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia polisy assistance motocyklowe. Dzięki temu poznasz nie tylko zasady i zakres ubezpieczenia, ale także różnego typu wyłączenia związane z polisą assistance.

 

Assistance motocyklowe a OWU

Kiedy decydujesz się na zakup ubezpieczenia, zawsze czytaj warunki, które zawiera dana polisa. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku oferty ubezpieczycieli, którzy przeznaczają dla motocykli to samo ubezpieczenie co dla samochodów. Może się bowiem okazać, że zapis dotyczący czterech kółek nie będzie obowiązywał w przypadku dwóch. A wtedy powstanie problem, ponieważ nieświadomy motocyklista może się rozczarować, że ochrona jego pojazdu nie obejmowała danej sytuacji. Z OWU możesz dowiedzieć się przede wszystkim:

  • jaki limit kilometrów obowiązuje podczas holowania motocykla
  • jaki limit kwotowy obowiązuje
  • czy assistance motocyklowe obowiązuje na terytorium Polski czy także za granicą
  • czy otrzymasz pojazd zastępczy w przypadku podróżowania jednośladem
  • czy należy ci się dalszy transport lub nocleg w ramach polisy.

Pamiętaj – przed zakupem polisy nie tylko dokładnie przestudiuj OWU, ale także skonsultuj się z agentem i zadaj pytania związane z konkretną ochroną twojego motocykla.

Assistance motocyklowe – jak można je wykupić?

Oczywiście jeśli chodzi o ubezpieczenie OC motocykla, to polisa musi być ważna przez cały rok i nie wolno dopuścić do przerwy w ciągłości ubezpieczenia. Grożą za to spore kary finansowe. Czy wobec tego ta sama zasada obowiązuje w przypadku polis dobrowolnych? Na szczęście nie. Dlatego w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego assistance motocyklowe można wykupić w różny sposób. Zazwyczaj pojawiają się następujące możliwości:

  • zakupienie assistance dla motocykla w pakiecie z OC i AC na cały rok
  • zakupienie assistance krótkoterminowego w ramach ubezpieczenia podróżnego
  • zakupienie assistance dla motocykla tylko na sezon motocyklowy – od początku marca do końca października.

Okazuje się więc, że w przypadku niektórych towarzystw ubezpieczeniowych można wykupić  assistance motocyklowe tylko na czas wyjazdu, kiedy najczęściej jest ono potrzebne i ratuje skórę motocyklistom w czasie podróży.

Krótkoterminowe assistance motocyklowe

Jeśli u danego ubezpieczyciela możliwe jest wykupienie assistance krótkoterminowego dla motocykli, to bardzo dobra nowina dla właścicieli dwóch kółek. Takie ubezpieczenie motocykla można wykupić na okres 15 lub 30 dni, czyli idealnie na wakacyjną przygodę poza granicami kraju. To właśnie jedynie wówczas niektórzy potrzebują pełniejszej ochrony technicznej, informacyjnej, logistycznej i medycznej. Pobyt w obcym kraju utrudnia przecież znalezienie pomocy i porozumienie się w lokalnym języku. Na czas wyjazdu warto wykupić jak najszerszy zakres ochrony, by móc liczyć na jak najpełniejszą pomoc.

Assistance motocyklowe – zakres ubezpieczenia

Minęły czasy, kiedy naprawy motocykla można było łatwo dokonać na poboczu. Dzisiejsze jednoślady to piękne, duże i skomplikowane maszyny. Dlatego w przypadku problemów technicznych lub kolizji, pomoc drogowa okazuje się niezbędna. Towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują swoim klientom assistance motocyklowe, mają przygotowane dwa zakresy ochrony – podstawowy i rozszerzony. W ramach zakresu podstawowego najczęściej można liczyć w przypadku jednośladu na:

  • naprawę pojazdu na miejscu
  • holowanie motocykla
  • transport ubezpieczonych do miejsca, gdzie znajduje się zakład naprawczy
  • dostarczenie paliwa.

Na o wiele szerzej zakrojoną pomoc można liczyć w ramach assistance rozszerzonego. Obejmuje ona oprócz wyżej wymienionych także:

  • dostarczenie części zamiennych
  • pomoc w razie złapanej gumy lub rozładowanego akumulatora
  • zmiana przepalonej żarówki
  • złomowanie pojazdu
  • parkowanie pojazdu
  • podstawienie pojazdu zastępczego lub kierowcy zastępczego
  • organizację lub opłacenie dalszego transportu
  • transport medyczny dla osób, które ucierpiały w wypadku
  • telefoniczną pomoc konsultanta lub tłumacza
  • organizację i opłacenie noclegu w hotelu
  • transport zwłok w przypadku śmierci w wyniku wypadku.

Assistance motocyklowe – zasady zgłaszania zdarzeń

Aby otrzymać pomoc assistance w przypadku każdego pojazdu, czyli także motocykli, należy przestrzegać pewnych procedur dotyczących zgłaszania zdarzeń. Dlatego, kiedy zdarzy się coś nieprzewidzianego, motocykl zepsuje się na drodze, zabraknie paliwa, zdarzy się kolizja, musisz zadzwonić do ubezpieczyciela i poinformować o zdarzeniu. Na każdej polisie assistance znajduje się właściwy numer telefonu do odpowiedniego centrum pomocy ubezpieczyciela. W trakcie rozmowy musisz podać kilka bardzo istotnych informacji. Chodzi przede wszystkim o:

  • numer polisy assistance
  • dane pojazdu (w tym numer rejestracyjny oraz markę i model motocykla)
  • dane osoby zgłaszającej czyli imię, nazwisko, adres zamieszkania, dane kontaktowe czyli telefon, e-mail).

Kiedy podasz te informacje, które mają na celu cię zidentyfikować jako klienta, pozostaje bardzo istotna kwestia. Mianowicie musisz dokładnie opisać gdzie i kiedy powstało zdarzenie oraz przedstawić przebieg zdarzenia.

Assistance motocyklowe – uważaj na wyłączenia

Oczywiście w każdej polisie dobrowolnej występuje cała lista wyłączeń. Oznacza to, że ubezpieczyciel w określonej sytuacji nie poniesie odpowiedzialności za zdarzenie. Tak samo jest, gdy chodzi o assistance motocyklowe. Tu również towarzystwa ubezpieczeniowe wyraźnie zaznaczają, kiedy ubezpieczenie nie zadziała. Takie okoliczności opisane są dokładnie w OWU polisy i trzeba się z nimi zapoznać. Każdy ubezpieczyciel może mieć własne wyłączenia różniące się od tych zapisanych u innych. Jednak do najczęściej występujących zaliczyć można wyłączenia, w których ubezpieczyciel zastrzega sobie, że ubezpieczenie nie zadziała, gdy:

  • do zdarzenia dojdzie na terytorium, którego nie obejmuje assistance motocyklowe – np. polisa wykupiona zostanie na Polskę i Europę, a do zdarzenia dojdzie na terenie Azji
  • do wypadku dojdzie poza drogami publicznymi
  • zdarzenie zostało spowodowane umyślnie lub pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających
  • zdarzenie powstało na skutek siły wyższej
  • do awarii doszło na skutek zużycia eksploatacyjnego
  • szkody powstały w czasie jazd wyścigowych, rajdowych czy konkursowych
  • szkody powstały podczas kierowania motocyklem, który nie posiadał ważnego badania technicznego, o ile stan techniczny miał wpływ na powstanie szkody
  • do zdarzenia doszło wskutek niewłaściwego umocowania i przewożenia ładunku.

Jak widać nawet przykładowa lista wykluczeń w assistance motocyklowym jest długa. Tym bardziej musisz się przyjrzeć wykluczeniom, które znajdują się w polisie konkretnego wybranego przez ciebie ubezpieczyciela.

Czy assistance motocyklowe się opłaca?

To od ciebie jako właściciela i kierowcy motocykla należy decyzja, czy chcesz wykupić assistance motocyklowe oraz w jakim zakresie ma ono chronić twój jednoślad. Nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo zawsze się opłaca. Dlatego zakup assistance dla motocykla będzie się w ogólnym rozrachunku zdecydowanie opłacał. Na pewno na pomoc techniczną czy holowanie pojazdu zorganizowane we własnym zakresie wydasz ze swojego portfela znacznie więcej niż na składkę assistance.

Nie można powiedzieć, ile konkretnie zapłacisz za polisę. Cena, jaką zapłacisz za assistance motocyklowe, jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta. Można to sprawdzić przy pomocy kalkulatora ubezpieczeń lub skontaktować się w tej sprawie z agentem. Jak już zostało wspomniane, assistance może zostać wykupione jako samodzielne ubezpieczenie lub w pakiecie. Zwłaszcza wtedy atrakcyjne opcje dodatkowe sprawiają, że zakup assistance na pewno się opłaci na sezon motocyklowy. Pozostaje wsiadać na stalowego rumaka i cieszyć się jazdą.

PODSUMOWANIE:

  • Obowiązkowe dla motocykla jest ubezpieczenie OC, ale warto wykupić także dla jednośladu dobrowolne polisy takie jak AC, NNW oraz assistance motocyklowe.
  • Assistance to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, które ma na celu zapewnić klientowi określoną pomoc w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych.
  • Assistance motocyklowe dostępne jest tylko u kilku ubezpieczycieli na rynku m.in.: Compensa, Allianz, Generali, Warta, PZU i Link4.
  • Assistance motocyklowe dostępne jest w zależności od ubezpieczyciela w pakiecie z OC i AC na cały rok lub jako krótkoterminowa polisa z ubezpieczeniem podróżnym.
  • Należy uważnie czytać OWU polisy, by poznać zasady, zakres i wyłączenia ubezpieczenia dla motocykli.
  • Assistance dla motocykli dostępne jest w wersji podstawowej oraz rozszerzonej, a zgłoszenia zdarzenia należy dokonać telefonicznie lub mailowo .
  • Każdy motocyklista powinien zdecydować się na polisę dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej