Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, którym jest OC, to dla niektórych właścicieli pojazdów zdecydowanie za mało. Na szczęście istnieją dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, które sprawią, że ochrona samochodu będzie znacznie szersza. Na jakie dodatki do OC możesz się zdecydować? Poznaj szczegóły związane z zakupem ubezpieczeń komunikacyjnych w pakiecie. 

Ubezpieczenia komunikacyjne – OC czyli obowiązek

W naszym kraju istnieje obowiązek zakupu tylko jednego ubezpieczenia komunikacyjnego. Chodzi o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej czyli OC, które musi mieć opłacony każdy pojazd mechaniczny. W przeciwnym wypadku grożą za jego brak wysokie kary pieniężne z UFG.

Zadaniem tej polisy jest ochrona kierowcy przed finansowymi skutkami w razie spowodowania szkody.

Wysokość składki OC zależy od wielu czynników i może się znacznie różnić, ale za to zakres ochrony zawsze jest taki sam. Bardzo często w zestawie z OC ubezpieczyciele oferują podstawowe wersje dodatków np. assistance, jednak wówczas nadal nie ma mowy o szerokiej ochronie. Dlatego aby zyskać kompleksową ochronę, warto zdecydować się na zakup ubezpieczenia w pakiecie razem z OC. A oto jakie polisy warto wykupić dla swojego samochodu.       

Ubezpieczenie OC +Autocasco 

Polisa OC w pakiecie z autocasco czyli OC+AC to najczęściej wybierana opcja. Kierowcy chętnie sięgają po tę polisę, ponieważ obejmuje ona ochroną ubezpieczone auto. To dzięki AC zapewniamy sobie odszkodowanie nawet, jeśli uszkodzimy je, cofając na parkingu lub w kolizji, którą spowodujemy. A że w przypadku nowego lub drogiego auta okazuje się to bardzo pomocne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli chodzi o szczegóły, należy podkreślić, że zakres ubezpieczenia AC w dużej mierze zależy od jego ceny.

Nie warto oszczędzać na AC, ponieważ tańsza polisa może obejmować jedynie podstawową ochronę w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej.

A przecież szkoda może powstać na różne inne sposoby.

Dlatego warto zdecydować się na taką umowę AC, która gwarantuje odszkodowanie także w innych sytuacjach, np. jeśli:

 • pojazd zostanie uszkodzony w wyniku działania żywiołów
 • nastąpi zderzenie z dzikim zwierzęciem
 • pojawią się niewielkie uszkodzenia, wgniecenia czy otarcia karoserii spowodowane przez wandali lub nieuwagę kierowcy
 • pojawią się problemy z szybami lub wyposażeniem auta.

Pakiet OC/AC + NNW

Pakiet OC warto rozszerzyć także o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków czyli NNW. Jest to rodzaj polisy, który bardzo często oferowany jest przez firmy ubezpieczeniowe jako standardowy dodatek do OC. Kierowcy chętnie decydują się na NNW w trosce o własne bezpieczeństwo i osób, które podróżują w samochodzie. Ubezpieczenie to obejmuje ochroną życie i zdrowie wymienionych osób nie tylko w ruchu, ale także w czasie postoju, wsiadania czy wysiadania.

Gwarantuje ono: 

 • jednorazową wypłatę odszkodowania, gdy dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu (1% sumy za 1% uszczerbku) lub śmierci kierowcy (100% sumy) oraz wszystkich pasażerów, jeżeli umowa to przewiduje
 • pokrycie kosztów transportu, leczenia, rehabilitacji (często wysokość tych świadczeń określona jest limitami).

W NNW wysokość składki zależy od sumy ubezpieczenia, czyli górnej granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela, dlatego warto zwrócić na to uwagę przy wyborze. 

Ubezpieczenie OC/AC/NNW +ASS

Dodajemy kolejną polisę, na którą decydują się zwłaszcza kierowcy spędzający sporo czasu w trasie. Podstawowy zakres assistance często jest bezpłatnym dodatkiem do OC, ale wówczas nie można liczyć na zbyt wiele, np. tylko holowanie i na dodatek z limitem. Tymczasem assistance o szerokim zakresie ochrony może oferować naprawdę sporo. Wówczas poza naprawą pojazdu na miejscu zdarzenia czy holowania pojazdu, polisa gwarantuje np. transport kierowcy i pasażerów, wynajem pojazdu zastępczego, otwarcie pojazdu w przypadku braku kluczy, pomoc przy wymianie koła, dostarczenie paliwa czy zapewnienie noclegu.

Inne dodatki do OC

Co jeszcze mogą oferować kierowcom firmy ubezpieczeniowe? W ramach pełnej lub wybranej przez siebie ochrony ubezpieczeniowej samochodu klient może wybrać także:

 • samochód zastępczy jako osobne ubezpieczenie
 • ubezpieczenie opon
 • ubezpieczenie szyb
 • Zieloną Kartę (która potwierdza w wybranych państwach, że kierowca ma ważną polisę OC) 

Czy opłaca się ubezpieczenie samochodu w pakiecie? 

Oprócz najpopularniejszego pakietu OC/AC kierowcy mogą wybrać również OC + NNW, OC + ASS, OC + NNW + ASS, a nawet pełen zestaw OC + AC + NNW + ASS. Zestawienie ubezpieczeń komunikacyjnych możliwe jest w dowolny sposób dopasowany do naszych potrzeb. Można wybierać szerokie zakresy polis, a w przypadku niektórych kierowców doskonale mogą się sprawdzić dodatki w wersji mini np. minicasco czy miniassistance. Dodatki w okrojonej wersji są dostępne u wielu ubezpieczycieli. Czy kupno każdej z tych polis osobno kosztuje więcej niż zakupienie ich w pakiecie? Zdecydowanie tak. Dlatego zakup ubezpieczeń w pakiecie jako dodatków do OC jest bardzo opłacalny. 

PODSUMOWANIE:

 • OC to obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu, za jego brak grozi kara finansowa.
 • Aby zapewnić swojemu pojazdowi kompleksową ochronę warto dokupić odpowiednie dodatki do OC według indywidualnych potrzeb kierowcy.
 • Można w dowolny sposób dobierać pakiety polis  OC + AC, OC + NNW, OC + ASS, OC + NNW + ASS, a nawet pełen zestaw OC + AC + NNW + ASS. 
 • Ubezpieczenia komunikacyjne w pakiecie to znacznie korzystniejszy zakup niż każda polisa kupiona osobno. 
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji
Samochód van
Samochód VAN Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Van to typ nadwozia wielozadaniowego. W zależności od jego konfiguracji może służyć do przewozu ładunków lub pasażerów. Jest to pojazd pracujący, który chętnie wykorzystują różnego rodzaju firmy i przedsiębiorstwa. To także świetny środek transportowy dla większej liczby osób. ...
Czytaj dalej
liftback
Liftback Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Liftback to typ nadwozia samochodowego, który jest niezwykle podobny do sedana lub do hatchbacka. Niektórzy twierdzą nawet, że te pojęcia są sobie tożsame i nie ma między nimi żadnych różnić. Jak jest naprawdę? Jak odróżnić nadwozie liftback od innych typów samochodów? Zapraszamy n...
Czytaj dalej