Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
5/5 - (1 vote)

Kredyt samochodowy przeznaczony jest dla wszystkich tych potencjalnych właścicieli pojazdu, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakupienie auta za gotówkę. W takich chwilach kierowca musi się przygotować na opłacanie comiesięcznych rat kredytodawcy przez określony czas. 

Większość banków oferuję różnego rodzaju kredyty. Kredyt samochodowy czy gotówkowy? – takie pytania stawia sobie wielu z nas. Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, a więc udzielający nam pożyczki ściśle określa, na jakiego rodzaju wydatek mogą zostać poświęcone pieniądze. Naturalnie kredyty celowe nie dotyczą tylko i wyłącznie samochodów. Wielu właścicieli za pozyskane w ten sposób finansowanie kupuje tak popularne teraz w Polsce skutery i quady, ale również motocykle czy kampery dla całej rodziny. 

Najtańszy kredyt samochodowy? A może balonowy?

Balonowy? Nigdy o takim nie słyszałeś? Już wyjaśniamy. Zazwyczaj kierowcy myśląc o kredycie na auto, mają przed oczyma comiesięczne spłacanie rat przez określone czas. Innym rozwiązaniem finansowania zakupu pojazdu przez bank jest tak zwany kredyt jednoratalny. W jego ramach nowy właściciel samochodu pokrywa wkład własny, a pozostała kwota opłacona jest przez instytucję finansową i ta część  spłacana jest przez klienta w czasie określonym umową. Kredyty balonowe pozwalają na płacenie bardzo niskich rat, które zazwyczaj stanowią około 80% wartości samochodu, a reszta należności uiszczana jest jednorazowo. 

Kredyt samochodowy – oprocentowanie

Porównywanie kredytów to niełatwa rzecz. Często zapominamy o zwróceniu uwagi na ukryte koszta dodatkowe, np. opłaty kosztów kredytu. Jak najlepiej zweryfikować oferty różnych instytucji finansowych? Porównując oferowane nam warunki. Pamiętajmy, że koszt kredytu to nie tylko odsetki, to również prowizja, zabezpieczenie czy obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. 

Zazwyczaj porównując oferty banków należy zwrócić uwagę na: RRSO, oprocentowanie, kwotę całkowitą do spłaty, a także należałoby uwzględnić wysokość raty. Wszak ten comiesięczny wydatek musimy na stałe uwzględnić w budżecie domowym. Niejednokrotnie banki oferują zniżki i upusty dla tych kredytobiorców, którzy są już jego klientami.

Kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy

Niektórzy przyszli właściciele pojazdów decydują się na kredyt gotówkowy. Tego rodzaju rozwiązanie nie zobowiązuje kierowcy do zabezpieczenia kredytu. Kredytobiorca nie musi również poinformować banku o tym, w jakim celu potrzebne mu są pożyczone pieniądze. Może je przeznaczyć na dowolny cel. Takie rozwiązanie wybierany jest najczęściej przez te osoby, które decydują się na zakup pojazdu używanego w niewielkiej kwocie i dopiero po uzyskaniu środków finansowych z banku, rozpoczynają poszukiwanie wymarzonego pojazdu. 

PODSUMOWANIE:

  • Kredyty samochodowe na możemy podzielić na klasyczne, jednoratalne oraz balonowe.
  • Przyszły właściciel pojazdu może skorzystać z kredytu samochodowego lub z kredytu gotówkowego i przeznaczyć go na zakup auta.
  • Przy wyborze najtańszego kredytu na zakup samochodu warto zwrócić uwagę na kwotę do spłaty, oprocentowanie, RRSO i to, czy będziemy w stanie udźwignąć wysokość comiesięcznej raty kredytu.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

  • Damian pisze:

    Hi to all, the contents existing at this web page are truly remarkable for people knowledge, well,
    keep up the nice work fellows.

    my blog post; tuku spin

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej