Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
Rate this post

Bardzo wielu kierowców, szczególnie przy zakupie pierwszego auta, mierzy się z rozpoznaniem rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Wiele z nich nie należy do tych obowiązkowych i nie musimy się nimi niepotrzebnie zamartwiać, jednak w przypadku OC nie mamy wyboru, a wręcz mamy obowiązek, i musimy je kupić. Ale co, jeśli zapomnieliśmy zapłacić? Jakie konsekwencje niesie ze sobą nieopłacona polisa OC?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Niezwykle często nowi właściciele pojazdów kupują polisę ubezpieczeniową w ratach. Jeśli zdarzy się im zapomnieć o wpłacie, w panice szukają odpowiedzi na pytanie, czy nieopłacona polisa OC jest ważna. A co się stanie, jeśli nie zapłacimy już pierwszej raty?

Nieopłacona polisa OC

Jak powszechnie wiadomo wszyscy kierowcy posiadający swoje samochody, mają prawny obowiązek zakupienia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, które zabezpiecza wszystkie osoby poszkodowane, a także ich pojazdy i daje im możliwość uzyskania rekompensaty za różnego rodzaju starty.

Nieopłacenie składki OC może wiązać się z szeregiem kłopotów. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych niezapłacenie raty, czy też kolejnej transzy za 12 miesięcy polisy, nie może skutkować zawieszeniem odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego wobec potencjalnych ofiar zdarzenia drogowego. W związku z powyższym nawet w sytuacji gdy właściciel pojazdu z różnych przyczyn zaniecha wpłacenia raty, nadal będzie on ubezpieczony. 

Nieopłacona składka OC

Wydawać by się mogło, że sytuacja jest niezwykle korzystna dla klienta zakładu ubezpieczeniowego, nic jednak bardziej mylnego. Ubezpieczyciel, tak jak każda osoba, ma prawo domagać się swoich pieniędzy. W związku z powyższym może on skorzystać z firm zajmujących się windykacją długów. Te zaś po kilkukrotnym wezwaniu zadłużonej osoby do uregulowania swojego zobowiązania, mają prawo do umieszczenia takiej informacji w Krajowym Rejestrze Dłużników. Wtedy też kierowca może znaleźć się w bardzo niewygodnej sytuacji, gdy traci możliwość wzięcia na raty choćby suszarkę, a jego wiarygodność kredytowa spadnie niemal do zera na lata. Z drugiej strony towarzystwa ubezpieczeniowe mają możliwość nieprzedłużenia kontraktu ubezpieczeniowego z właścicielem pojazdu, który nie płaci swoich zobowiązań w terminie.

Brak zapłaty za pierwszą transzę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego przez bardzo wiele towarzystw ubezpieczeniowych traktowane jest jako faktyczny brak potwierdzenia ubezpieczenia. Jednak część zakładów bierze pod uwagę różne okoliczności i zdarzenia, które mogą przytrafić się ich klientom, dlatego też warto skontaktować się z ubezpieczycielem i ustalić, w jaki sposób w tej firmie traktowane są nieopłacone polisy OC. Niezależnie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego należy jak najszybciej spłacić swoją ratę za polisę tak, by pojazd był ubezpieczony, a tym samym nie narazić się na kary przyznawane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

PODSUMOWANIE:

  • Każde auto poruszające się po polskich drogach musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.
  • Polisa OC może być opłacona w ratach.
  • Brak zapłaty za transzę zakładowi ubezpieczeniowemu nie oznacza zakończenia ochrony polisą.
  • Należność za ratę ubezpieczenia komunikacyjnego może zostać przez pobrana przez komornika. 
  • Każdy dzień zwłoki z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym karany jest wysokimi grzywnami przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej