Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
Rate this post

Bardzo wielu kierowców, szczególnie przy zakupie pierwszego auta, mierzy się z rozpoznaniem rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Wiele z nich nie należy do tych obowiązkowych i nie musimy się nimi niepotrzebnie zamartwiać, jednak w przypadku OC nie mamy wyboru, a wręcz mamy obowiązek, i musimy je kupić. Ale co, jeśli zapomnieliśmy zapłacić? Jakie konsekwencje niesie ze sobą nieopłacona polisa OC?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Niezwykle często nowi właściciele pojazdów kupują polisę ubezpieczeniową w ratach. Jeśli zdarzy się im zapomnieć o wpłacie, w panice szukają odpowiedzi na pytanie, czy nieopłacona polisa OC jest ważna. A co się stanie, jeśli nie zapłacimy już pierwszej raty?

Nieopłacona polisa OC

Jak powszechnie wiadomo wszyscy kierowcy posiadający swoje samochody, mają prawny obowiązek zakupienia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, które zabezpiecza wszystkie osoby poszkodowane, a także ich pojazdy i daje im możliwość uzyskania rekompensaty za różnego rodzaju starty.

Nieopłacenie składki OC może wiązać się z szeregiem kłopotów. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych niezapłacenie raty, czy też kolejnej transzy za 12 miesięcy polisy, nie może skutkować zawieszeniem odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego wobec potencjalnych ofiar zdarzenia drogowego. W związku z powyższym nawet w sytuacji gdy właściciel pojazdu z różnych przyczyn zaniecha wpłacenia raty, nadal będzie on ubezpieczony. 

Nieopłacona składka OC

Wydawać by się mogło, że sytuacja jest niezwykle korzystna dla klienta zakładu ubezpieczeniowego, nic jednak bardziej mylnego. Ubezpieczyciel, tak jak każda osoba, ma prawo domagać się swoich pieniędzy. W związku z powyższym może on skorzystać z firm zajmujących się windykacją długów. Te zaś po kilkukrotnym wezwaniu zadłużonej osoby do uregulowania swojego zobowiązania, mają prawo do umieszczenia takiej informacji w Krajowym Rejestrze Dłużników. Wtedy też kierowca może znaleźć się w bardzo niewygodnej sytuacji, gdy traci możliwość wzięcia na raty choćby suszarkę, a jego wiarygodność kredytowa spadnie niemal do zera na lata. Z drugiej strony towarzystwa ubezpieczeniowe mają możliwość nieprzedłużenia kontraktu ubezpieczeniowego z właścicielem pojazdu, który nie płaci swoich zobowiązań w terminie.

Brak zapłaty za pierwszą transzę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego przez bardzo wiele towarzystw ubezpieczeniowych traktowane jest jako faktyczny brak potwierdzenia ubezpieczenia. Jednak część zakładów bierze pod uwagę różne okoliczności i zdarzenia, które mogą przytrafić się ich klientom, dlatego też warto skontaktować się z ubezpieczycielem i ustalić, w jaki sposób w tej firmie traktowane są nieopłacone polisy OC. Niezależnie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego należy jak najszybciej spłacić swoją ratę za polisę tak, by pojazd był ubezpieczony, a tym samym nie narazić się na kary przyznawane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

PODSUMOWANIE:

  • Każde auto poruszające się po polskich drogach musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.
  • Polisa OC może być opłacona w ratach.
  • Brak zapłaty za transzę zakładowi ubezpieczeniowemu nie oznacza zakończenia ochrony polisą.
  • Należność za ratę ubezpieczenia komunikacyjnego może zostać przez pobrana przez komornika. 
  • Każdy dzień zwłoki z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym karany jest wysokimi grzywnami przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej