Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
Rate this post

Bardzo wielu kierowców, szczególnie przy zakupie pierwszego auta, mierzy się z rozpoznaniem rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Wiele z nich nie należy do tych obowiązkowych i nie musimy się nimi niepotrzebnie zamartwiać, jednak w przypadku OC nie mamy wyboru, a wręcz mamy obowiązek, i musimy je kupić. Ale co, jeśli zapomnieliśmy zapłacić? Jakie konsekwencje niesie ze sobą nieopłacona polisa OC?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Niezwykle często nowi właściciele pojazdów kupują polisę ubezpieczeniową w ratach. Jeśli zdarzy się im zapomnieć o wpłacie, w panice szukają odpowiedzi na pytanie, czy nieopłacona polisa OC jest ważna. A co się stanie, jeśli nie zapłacimy już pierwszej raty?

Nieopłacona polisa OC

Jak powszechnie wiadomo wszyscy kierowcy posiadający swoje samochody, mają prawny obowiązek zakupienia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, które zabezpiecza wszystkie osoby poszkodowane, a także ich pojazdy i daje im możliwość uzyskania rekompensaty za różnego rodzaju starty.

Nieopłacenie składki OC może wiązać się z szeregiem kłopotów. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych niezapłacenie raty, czy też kolejnej transzy za 12 miesięcy polisy, nie może skutkować zawieszeniem odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego wobec potencjalnych ofiar zdarzenia drogowego. W związku z powyższym nawet w sytuacji gdy właściciel pojazdu z różnych przyczyn zaniecha wpłacenia raty, nadal będzie on ubezpieczony. 

Nieopłacona składka OC

Wydawać by się mogło, że sytuacja jest niezwykle korzystna dla klienta zakładu ubezpieczeniowego, nic jednak bardziej mylnego. Ubezpieczyciel, tak jak każda osoba, ma prawo domagać się swoich pieniędzy. W związku z powyższym może on skorzystać z firm zajmujących się windykacją długów. Te zaś po kilkukrotnym wezwaniu zadłużonej osoby do uregulowania swojego zobowiązania, mają prawo do umieszczenia takiej informacji w Krajowym Rejestrze Dłużników. Wtedy też kierowca może znaleźć się w bardzo niewygodnej sytuacji, gdy traci możliwość wzięcia na raty choćby suszarkę, a jego wiarygodność kredytowa spadnie niemal do zera na lata. Z drugiej strony towarzystwa ubezpieczeniowe mają możliwość nieprzedłużenia kontraktu ubezpieczeniowego z właścicielem pojazdu, który nie płaci swoich zobowiązań w terminie.

Brak zapłaty za pierwszą transzę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego przez bardzo wiele towarzystw ubezpieczeniowych traktowane jest jako faktyczny brak potwierdzenia ubezpieczenia. Jednak część zakładów bierze pod uwagę różne okoliczności i zdarzenia, które mogą przytrafić się ich klientom, dlatego też warto skontaktować się z ubezpieczycielem i ustalić, w jaki sposób w tej firmie traktowane są nieopłacone polisy OC. Niezależnie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego należy jak najszybciej spłacić swoją ratę za polisę tak, by pojazd był ubezpieczony, a tym samym nie narazić się na kary przyznawane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

PODSUMOWANIE:

  • Każde auto poruszające się po polskich drogach musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.
  • Polisa OC może być opłacona w ratach.
  • Brak zapłaty za transzę zakładowi ubezpieczeniowemu nie oznacza zakończenia ochrony polisą.
  • Należność za ratę ubezpieczenia komunikacyjnego może zostać przez pobrana przez komornika. 
  • Każdy dzień zwłoki z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym karany jest wysokimi grzywnami przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Kiedy przysługuje auto zastępcze
Kiedy przysługuje auto zastępcze? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wokół aut zastępczych w Polsce narosło wiele mitów i postanowiliśmy się z kilkoma z nich rozprawić, ponieważ od lat po internecie krążą opowieści, które mogą zmrozić krew w żyłach. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!' link='htt...
Czytaj dalej
Domki fińskie
Domki fińskie Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Domki fińskie stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych altan. Te niewielkie sauny stają się coraz popularniejsze, a przy tym mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Wyjaśniamy, czym są sauny fińskie i co warto wiedzieć przed ich budową? Sprawdź! Czym są domki fińskie? D...
Czytaj dalej