Ostatnio w przepisach dotyczących dokumentów kierowcy wiele się zmieniło. Sporym przełomem stała się cyfryzacja całego systemu, za czym poszła zmiana przepisów dotycząca papierowych wersji dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Od tego momentu wiele osób zadaje sobie pytanie, czy trzeba wozić dowód rejestracyjny przy sobie, czy można go spokojnie zostawić w domu. Otóż nie trzeba wozić, ale istnieją sytuacje, w których jednak warto. Kiedy dokładnie? Oto przykłady.
Z tego artykułu dowiesz się...
Dowód rejestracyjny – co to za dokument?
Dowód rejestracyjny pojazdu to dokument przewidziany przez ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Obowiązek jego posiadania obejmuje właściciela pojazdu jak i jadącego nim za zgodą właściciela kierowcę. Dokument ma formę trzyskrzydełkowego dokumentu papierowego w układzie poziomym w kolorystyce błękitno-żółtej. Zawiera on wiele informacji m. in. dane pojazdu, właściciela i pieczątki przeglądu technicznego. Wydawany jest przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.
Kliknij w link i dowiedz się, kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?
Zmiana przepisów
Cyfryzacja systemu trwała jakiś czas i wówczas media huczały od zapowiedzi zmian. Mnóstwo materiałów dotyczyło właśnie kwestii, czy trzeba wozić dowód rejestracyjny. Ostatecznie nowe przepisy weszły w życie 1 października 2018 roku. W związku z tym wszelkie dane dotyczące pojazdów w Polsce przeniesiono do wirtualnej platformy CEPiK 2.0. Dostęp do informacji zawartych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców ma kilka uprawnionych do tego służb:
- Policja
- Straż Miejska
- Inspekcja Transportu Drogowego.
Funkcjonariusze każdej z tych służb mogą sprawdzić w razie kontroli w bazie CEPiK wszelkie informacje dotyczące konkretnego pojazdu.
Czy trzeba wozić dowód rejestracyjny?
W takim razie czy trzeba wozić dowód rejestracyjny? Okazuje się, że faktycznie nie ma takiej potrzeby. Podobnie jest z dowodem opłacenia polisy OC. Jednak nadal istnieje potrzeba wyrobienia i posiadania tego dokumentu w formie papierowej. Oczywiste, że skoro nie trzeba mieć go cały czas przy sobie, stanowi to sporą ulgę dla wielu kierowców. Jeszcze przecież niedawno w przypadku kontroli dokumentów za brak dowodu rejestracyjnego groził mandat w wysokości 50 zł. Obecnie trwa także proces, który doprowadzi do możliwości prowadzenia samochodu bez prawa jazdy wożonego przy sobie w tradycyjnej wersji. Wniosek – w zdecydowanej większości przypadków podczas kontroli nie będzie ci potrzebny dowód rejestracyjny, ponieważ służby wszystkiego dowiedzą się z systemu. Kiedy jednak ta prosta zasada nie zadziała?
Wyjazd za granicę
O ile system CEPiK dobrze sobie radzi na terenie naszego kraju, o tyle schody zaczynają się, gdy planujemy jechać dalej. Nasuwa się pytanie, czy trzeba wozić dowód rejestracyjny, kiedy wybieramy się za granicę? W tej sytuacji zdecydowanie tak. Konieczność ta wynika z prostej przyczyny. Otóż służby, które będą nas chciały skontrolować w innym kraju, po prostu nie mają dostępu do naszej krajowej bazy danych CEPiK. W związku z tym nie będzie możliwe zweryfikowanie potrzebnych informacji. Tradycyjny dowód rejestracyjny będzie wtedy niezbędny jako jedyny sposób na skontrolowanie pojazdu.
Praktyczne porady dla kierowców
Choć przepisy pozwalają na poruszanie się bez dowodu rejestracyjnego, warto zachować ostrożność, zwłaszcza podczas podróży zagranicznych. W niektórych krajach obowiązek posiadania dowodu rejestracyjnego przy sobie nadal istnieje, więc przed wyjazdem warto sprawdzić lokalne regulacje, aby uniknąć nieporozumień lub kar.
W Polsce dowód rejestracyjny może okazać się przydatny przy załatwianiu formalności związanych z pojazdem, np. podczas wizyty w warsztacie czy przy sprzedaży auta. Dobrą praktyką jest przechowywanie dokumentów w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby, a jednocześnie bezpiecznym, co pozwoli uniknąć zagubienia lub zniszczenia dokumentu.
Czy trzeba wozić dowód rejestracyjny na przegląd?
Wyjazd za granicę to nie jedyna sytuacja, w której na pewno musimy mieć przy sobie dowód rejestracyjny w formie papierowej. Czy trzeba wozić dowód rejestracyjny, gdy musimy zrobić przegląd techniczny samochodu? Zdecydowanie tak. Z jakiego powodu? Oczywiście chodzi o to, że po wykonanym badaniu stanu technicznego pojazdu diagnosta od razu wbija w odpowiednią rubrykę pieczątkę. Jest ona twardym dowodem na zrobiony przegląd. Oczywiście Stacje Kontroli Pojazdów także mają dostęp do informacji CEPiK. Diagności po dokonaniu przeglądu wprowadzają w system informacje na temat pomyślnego badania technicznego konkretnego pojazdu. Dobra wiadomość jest także taka, że od 4 grudnia 2020 roku już nie trzeba będzie wymieniać dokumentu, jeśli zabraknie miejsca na pieczątki z datą przeglądu technicznego.
Sytuacje awaryjne
Na co dzień, jak widać, jazda bez dowodu rejestracyjnego w wersji tradycyjnej jest zupełnie bezpieczna. Dowód trzeba mieć przy sobie za granicą i podczas przeglądu. Zdarzają się jednak sytuacje awaryjne i to właśnie wówczas może uratować nas od kłopotów papierowy dokument. Przede wszystkim zawsze warto mieć go przy sobie w momencie, gdy wybieramy się w okolicę, w której jest słaby zasięg. Wówczas połączenie z systemem może być problematyczne i funkcjonariuszom trudno będzie zweryfikować dane pojazdu.
Problemy mogą się pojawić także w bardzo rzadkich sytuacjach, gdy szwankuje system CEPiK. Co prawda błędy systemu to zaledwie promil wszystkich przeprowadzonych operacji. Jednak najczęściej dotyczy to kwestii przeglądu technicznego. Bywa, że tuż po wykonaniu badania nieświadomy niczego kierowca może jechać bez dowodu rejestracyjnego ani potwierdzającego badania wydruku ze stacji kontroli pojazdów. Podczas kontroli drogowej może się okazać, że właśnie wykonany przegląd nie zapisał się jeszcze w systemie. Wówczas kierowca nie ma możliwości od razu udowodnić, że wszystko jest w porządku i musi jechać do domu po dokumenty.
Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego
Skoro już wiadomo, czy trzeba wozić dowód rejestracyjny, to pozostaje kwestia jego zatrzymania. Co prawda kierowca nie musi mieć go fizycznie przy sobie, nadal jednak pojawiają się sytuacje, kiedy służby muszą ukarać kierowcę. Wcześniej dowód był po prostu odbierany podczas kontroli i odsyłany do odpowiedniego wydziału komunikacji. Obecnie, jeśli zaistniały ku temu przesłanki, czyli brak badania lub zły stan techniczny pojazdu, funkcjonariusze dokonują wirtualnego zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Oznacza to odpowiedni wpis do systemu CEPiK. Zwrot dokumentu także odbywa się drogą online.
PODSUMOWANIE:
- Dowód rejestracyjny to trzyskrzydełkowy dokument, który zawiera informacje o pojeździe, właścicielu i przeglądzie technicznym.
- Od 1 października 2018 roku wszelkie dane dotyczące pojazdów znajdują się w systemie CEPiK 2.0. Cyfryzacja systemu i zmiana przepisów spowodowały, że nie trzeba wozić przy sobie dowodu rejestracyjnego na co dzień.
- Dowód rejestracyjny trzeba mieć przy sobie w czasie wyjazdu zagranicznego oraz podczas przeglądu technicznego.
- Zatrzymanie przez służby i odzyskanie dowodu rejestracyjnego odbywa się w trybie online.
Przeczytaj więcej na temat: dowód rejestracyjny
Upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego
Upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego
Karta pojazdu
Karta pojazdu
Dowód rejestracyjny
Dowód rejestracyjny
Status dowodu rejestracyjnego
Status dowodu rejestracyjnego
Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny samochodu?
Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny samochodu?
Zabrany dowód rejestracyjny.
Zabrany dowód rejestracyjny.