Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Choć wielu kierowców jednośladów nadal nie kryje swojego oburzenia, to należy pamiętać, że obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne na 12 miesięcy ochrony polisą obowiązuje również kierowców tego typu pojazdów. Ubezpieczenie motoroweru jest obowiązkowe!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Na wstępie musimy zaznaczyć, że zgodnie z polskimi przepisami nie ma możliwości wykluczenia skuterów czy motoroweru na okres jego nieużytkowania z obowiązkowego OC. Pamiętajmy, że każdy zarejestrowany w Polsce pojazd mechaniczny musi posiadać polisę OC.

Co to jest motorower i kto ma prawo się o nim poruszać?

Warto wiedzieć, że motorower jest jednym z najważniejszych jednośladów, które mogą poruszać się po polskich drogach. Tego rodzaju pojazdy są szczególnie popularne w większych ośrodkach miejskich, gdzie kierowcy, którzy muszą przemieszczać się szybko po mieście i z niewielkim bagażem, chętnie z nich korzystają. Jest to również stosunkowo tania alternatywa dla własnego pojazdu osobowego lub komunikacji miejskiej.

Motorower to pojazd zazwyczaj dwu-, a czasami nawet trzykołowy, który wyposażony jest w silnik o pojemności 50 cm3. Często możemy spotkać również motorowery, które posiadają silniki elektryczne, których moc nie może być większa niż 4 kW. Prędkość takiego pojazdu nie może przekraczać 45 km/h.

Zasady dotyczące zarówno maksymalnej prędkości, jak i pojemności silnika i jego mocy, określone są w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Polskie przepisy pozwalają na to, aby motorowery poruszały się po publicznych drogach, strefach zamieszkania, a także strefach ruchu i mogą być prowadzone przez osoby, które posiadają prawo jazdy z kategorii AM lub oczywiście w wyższej. Tu jednak należy wspomnieć, że osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku, mogą poruszać się motorowerem bez jakiegokolwiek prawa jazdy, w tym również prawa jazdy kategorii AM.

Ile kosztuje ubezpieczenie motoroweru?

 Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że ubezpieczenie motoroweru musi być ciągłe, czyli nie może być nawet jednego dnia przerwy pomiędzy kolejnymi ubezpieczeniami. Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne przysługujące motorowerowi nie jest zazwyczaj wysokie i należy spodziewać się kwoty od 200 do 300 zł. Oczywiście wyliczana składka na 12 miesięcy ochrony polisą obliczana jest każdorazowo w stosunku do konkretnego właściciela i jego pojazdu.

Ile zapłacisz za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego w 2022 roku dla motoroweru?

Za brak OC do 3 dni zapłacisz 200 zł, powyżej trzech, a do 14 dni, zapłacisz 500 zł, natomiast w wypadku braku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego powyżej 14 dni – zapłacisz 1000 zł. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w momencie gdyby doszło do wypadku drogowego z udziałem nieubezpieczonego pojazdu, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokrywa świadczenia wobec ofiar zdarzenia. Natomiast później zgłasza się z regresem komunikacyjnym do sprawcy, który zobowiązany jest zwrócić przyznaną kwotę z własnych środków. Są to często kwoty niemałe, a w wyniku zdarzenia można stracić cały majątek osobisty w tego tytułu.

Obecnie ubezpieczenie motoroweru online jest jedną z najwygodniejszych form zakupu polisy. Wystarczy skorzystać z formularza i wpisać odpowiednie dane. To dziecinnie proste i często o wiele tańsze niż tradycyjny zakup ubezpieczenia u agenta.

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie motoroweru jest konieczne zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym i właściciele tego rodzaju pojazdów muszą wykupić OC na 12 miesięcy ochrony polisą.
  • Ubezpieczenie motoroweru może zostać podzielone na dogodne raty, które umożliwiają podział składki, na przykład na dwie części.
  • Ubezpieczenie motoroweru musi obejmować cały rok i zgodnie z ustawą nie ma możliwości zakupu krótkookresowego OC dla tego rodzaju pojazdów.
  • Kierowca, który nie zdecyduje się na ubezpieczenie motoroweru, musi liczyć się z karami od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Obecnie do trzech dni bez OC właściciel zapłaci karę w wysokości 200 zł , do dni 14 wysokości 500 zł, a powyżej 14 dni zobligowany będzie do zapłaty 1000 zł.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji
Samochód van
Samochód VAN Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Van to typ nadwozia wielozadaniowego. W zależności od jego konfiguracji może służyć do przewozu ładunków lub pasażerów. Jest to pojazd pracujący, który chętnie wykorzystują różnego rodzaju firmy i przedsiębiorstwa. To także świetny środek transportowy dla większej liczby osób. ...
Czytaj dalej
liftback
Liftback Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Liftback to typ nadwozia samochodowego, który jest niezwykle podobny do sedana lub do hatchbacka. Niektórzy twierdzą nawet, że te pojęcia są sobie tożsame i nie ma między nimi żadnych różnić. Jak jest naprawdę? Jak odróżnić nadwozie liftback od innych typów samochodów? Zapraszamy n...
Czytaj dalej