16/12/2020 17 czerwca, 2021 Komunikacyjne
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.

Z roku na rok przybywa na polskich drogach motorowerów. Powodów jest przynajmniej kilka – omijanie korków, oszczędności na paliwie, komfort jazdy czy po prostu moda. Poza przyjemnością z posiadaniem tych jednośladów wiążą się obowiązki. Jednym z nich jest odpowiednie ubezpieczenie motoroweru.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zdecydowania większość posiadaczy jednośladów ubezpiecza je tylko w zakresie OC. Możliwości jest jednak więcej. Nasz motorower z powodzeniem możemy chronić tak samo dobrze jak samochód. Ale po kolei.

Motorower – w czym rzecz?

Motorower to mały pojazd dwu- lub trzykołowy z silnikiem spalinowym o pojemności skokowej do 50 cm3, którego prędkość maksymalna nie przekracza 50 km na godzinę. Aby móc jeździć motorowerem, trzeba mieć prawo jazdy kategorii AM i ukończone 14 lat (więcej o prawach jazdy kategorii A przeczytasz tutaj w artykule Prawo jazdy kat. A, AM, A1 i A2 – dla kogo?.

Jest jeszcze jeden warunek, który trzeba spełnić jako posiadacz jednośladu tego typu. Zgodnie z obowiązującym prawem musisz mieć też ważne ubezpieczenie motoroweru w zakresie OC.

Obowiązkowe ubezpieczenie motoroweru

Obowiązkowe ubezpieczenie motoroweru to nic innego jak OC komunikacyjne. Działa tak samo i ma dokładnie taki sam zakres, jak obowiązkowa polisa dla samochodu (więcej o OC komunikacyjnym piszemy na stronie https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ ). Dzięki takiemu ubezpieczeniu motoroweru unikasz kosztów naprawienia szkody, którą możesz potencjalnie spowodować. Suma gwarancyjna polisy wynosi 5 mln euro w przypadku szkód wyrządzonych osobom i 1 mln euro w przypadku uszkodzeń czyjegoś mienia.

I tak jak ma to miejsce z samochodem czy motorem, także właścicielom motorowerów grożą kary UFG za brak obowiązkowej polisy lub przerwę w tym ubezpieczeniu. W 2020 roku wynoszą one odpowiednio:

  • 170 zł za brak OC poniżej 3 dni
  • 435 zł za brak OC od 3 do 14 dni
  • 870 zł za brak OC powyżej 14 dni

Porównując wysokość kary do kosztu polisy, brak OC zupełnie się nie opłaca. A w przyszłym roku kary te będą jeszcze wyższe, bo wzrosła płaca minimalna.

OC dla motoroweru: ile kosztuje?

No właśnie, a jak wyglądają ceny OC dla motoroweru? Jak w ubezpieczeniach komunikacyjnych, cena tego produktu zależy od wielu czynników i podejścia danego ubezpieczyciela. Towarzystwa swoje wyliczenia opierają m.in. o wiek kierowcy, jego doświadczenie i historię szkodowości. Przy kalkulacji składki za ubezpieczenie motoroweru znacznie będą miały też takie czynniki jak: miejsce używania pojazdu, model i marka jednośladu oraz pojemność silnika.

W przypadku motorowerów chodzi o pojazdy o najniższej pojemności silnika, co ma decydujący wpływ na cenę. Koszty OC są niskie i średnią oscylują w okolicach 80-100 zł za rok. Cenę możesz jeszcze obniżyć, jeśli masz wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę. Znowu, tak jak w ubezpieczeniu auta, każdy rok ubezpieczenia jednośladu wlicza ci się do twojej historii szkodowej.

Ubezpieczenie motoroweru czasowe – czy to możliwe?

Mimo że z jednośladów, przynajmniej w Polsce, korzystamy sezonowo, ubezpieczenie OC musisz mieć wykupione na cały rok.

Dodatkowe ubezpieczenie motoroweru – czy warto?

Jak słyszysz dodatkowe ubezpieczenie, widzisz koszty i to spore. Mamy dobrą wiadomość – w ostatnich latach ceny AC spadły i obecnie za tę polisę płaci się średnio od 4 proc. do 10 proc. wartości pojazdu. Co w zamian? Przede wszystkim dostajesz ochronę od kradzieży, a warto wspomnieć, że co roku ginie przynajmniej kilkaset tego typu pojazdów. W zakresie casco masz też wypłatę odszkodowania, gdy skuter czy chopper zostaną uszkodzone przez ciebie, nieznanych sprawców czy z przyczyn losowych.

Gdy jeździsz starszym motorowerem, cennym dodatkiem do podstawowej ochrony będzie assistance. Bardziej wiekowe pojazdy częściej ulegają awariom, wymagają drobnych napraw czy holowania. Dość popularną potrzebą właścicieli tego typu jednośladów jest też dowóz paliwa. W końcu bak w motorowerach duży nie jest. Tego typu usługę również daje ci ubezpieczenie pomocowe.

Do pakietu OC+AC ubezpieczyciele lubią dorzucić NNW w zestawie. Słusznie, bo jazda na jednośladzie może narazić cię na drobne urazy. Przy okazji, jeśli jeździsz skuterem, dowiedz się więcej o polisie z artykułu „Ubezpieczenie skutera„.

PODSUMOWANIE:

  • Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych musisz mieć OC na motorower.
  • Za brak OC motoroweru grozi ci kara UFG.
  • Ubezpieczenie motoroweru nie jest drogie – średnio koszt waha się między 80-100 zł.
  • Poza OC możesz kupić dodatkowe ubezpieczenia motoroweru: AC, assistance, NNW.

Agata Wiśniewska

Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.