Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 23.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Choć wielu kierowców jednośladów nadal nie kryje swojego oburzenia, to należy pamiętać, że obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne (OC) na 12 miesięcy ochrony polisą obowiązuje również kierowców tego typu pojazdów. Ubezpieczenie motoroweru jest obowiązkowe!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Na wstępie musimy zaznaczyć, że zgodnie z polskimi przepisami nie ma możliwości wykluczenia skuterów czy motoroweru na okres jego nieużytkowania z obowiązkowego OC. Pamiętajmy, że każdy zarejestrowany w Polsce pojazd mechaniczny musi posiadać polisę OC.

Co to jest motorower i kto ma prawo się o nim poruszać?

ubezpieczenie motoroweru

Warto wiedzieć, że motorower jest jednym z najważniejszych jednośladów, które mogą poruszać się po polskich drogach. Tego rodzaju pojazdy są szczególnie popularne w większych ośrodkach miejskich, gdzie kierowcy, którzy muszą przemieszczać się szybko po mieście i z niewielkim bagażem, chętnie z nich korzystają. Jest to również stosunkowo tania alternatywa dla własnego pojazdu osobowego lub komunikacji miejskiej.

Motorower to pojazd zazwyczaj dwu-, a czasami nawet trzykołowy, który wyposażony jest w silnik o pojemności 50 cm3. Często możemy spotkać również motorowery, które posiadają silniki elektryczne, których moc nie może być większa niż 4 kW. Prędkość takiego pojazdu nie może przekraczać 45 km/h.

Czy motorower może poruszać się po drogach, tak jak samochód?

Zasady dotyczące zarówno maksymalnej prędkości, jak i pojemności silnika i jego mocy, określone są w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Polskie przepisy pozwalają na to, aby motorowery poruszały się po publicznych drogach, strefach zamieszkania, a także strefach ruchu i mogą być prowadzone przez osoby, które posiadają prawo jazdy z kategorii AM lub oczywiście w wyższej.

Tu jednak należy wspomnieć, że osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku, mogą poruszać się motorowerem bez jakiegokolwiek prawa jazdy, w tym również prawa jazdy kategorii AM.

Czy motorower to również motocykl?

ubezpieczenie motoroweru

Z punktu widzenia prawa motorower to nie to samo, co motocykl. Prawo o ruchu drogowym bardzo jasno definiuje oba pojęcie i rozgranicza je pojemnością i rodzajem silnika napędzającego oba typy pojazdów. Motorower to, jak wyżej wspomniano, pojazd napędzany silnikiem o pojemności do 50 cm3. Natomiast motocykl to pojazd napędzany silnikiem spalinowym lub elektrycznym o pojemność powyżej 50 cm3.

Czym w takim razie jest skuter?

W prawie nie ma definicji pojęcia skuter. Jest to pojęcie bardzo nieprecyzyjne i może się odnosić zarówno do motorowerów, jak i motocykli. Dlaczego? Dlatego, że pojęcie skuter odnosi się do pojazdów, które prowadzi się w określonej pozycji. Chodzi o wyprostowaną pozycję ciała z wyciągniętymi do przodu nogami.

Ile kosztuje ubezpieczenie motoroweru?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że ubezpieczenie motoroweru musi być ciągłe, czyli nie może być nawet jednego dnia przerwy pomiędzy kolejnymi ubezpieczeniami. Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne przysługujące motorowerowi nie jest zazwyczaj wysokie i należy spodziewać się kwoty od 200 do 300 zł.

Oczywiście wyliczana składka na 12 miesięcy ochrony polisą obliczana jest każdorazowo w stosunku do konkretnego właściciela i jego pojazdu.

Czy ubezpieczenie  OC motocykla różni się od ubezpieczenia motoroweru lub skutera?

Podstawowa różnica dotyczy ceny ubezpieczenia. Cena ubezpieczenia zależy od wielu składowych, np. od tego czy w danym roku doszło do jakieś szkody lub wypadku spowodowanego przez właściciela ubezpieczonego motoroweru czy motocykla. Na składkę wpływa oczywiście typ samego pojazdu oraz pojemność silnika.

Zatem w przypadku motocykla składka może być wyższa. Do ceny polisy ubezpieczenia OC często należy doliczyć dodatkową ochronę, taką jak ubezpieczenie NNW czy assistance. Zatem, co do zasady, ubezpieczenie motoroweru przede wszystkim może różnić się ceną.

Gdzie najlepiej wyliczyć cenę polisy OC motoroweru lub składkę na ubezpieczenie motocykla?

Bardzo wygodnym sposobem wyliczenia ubezpieczenia OC motoroweru, skutera, motocykla i samochodu jest Beesafe. Ten Kalkulator ubezpieczenia OC pozwla sprawdzić oferty w 30 sekund. Do sprawdzenia ceny polisy potrzebne będą wyłącznie dwie proste informacje: nr rejestracyjny pojazdu oraz data urodzenia jego właścieciela.

Już po chwili kalkulator przedstawi nam oferty ubezpieczenia motocykla lub ubezpieczenia motoroweru. Samo OC bardzo często uzupełnione jest o oferty NNW i assistance. Później, dosłownie w kilk kliknięć, możemy sfinalizować zakup i otrzymać na e-mail potwierdzenie ubezpieczenia OC.

A co w przypadku szkody?

ubezpieczenie motoroweru

Wypadek lub stłuczka to bardzo nieprzyjemna sytuacja. Niezależnie od tego, czy jesteśmy kierowcą samochodu, skutera, motoroweru czy motocykla. W pierwszej kolejności powinniśmy, jak najszybciej zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Jeśli w wypadku są poszkodowani, powinniśmy jak najszybciej udzielić im pierwszej pomocy przedmedycznej i od razu zawiadomić pogotowie ratunkowe. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zawiadomić Policję.

W przypadku szkody komunikacyjnej ważne jest sprawdzenie polisy ubezpieczeniowej sprawcy. To pozwoli na zgłoszenie szkody do odpowiedniego Towarzystwa Ubezpieczeń. Bardzo często, poza podstawowym ubezpieczeniem motoroweru, czyli polisą OC, ubezpieczyciele proponują nam wspomniane wyżej assistance.

Assistance na motocykl lub motorower to bardzo przydatna usługa w sytuacji stłuczki czy wypadku.

W zakresie usług assistance jest transport uszkodzonego pojazdu do warsztatu, a bardzo często również wynajem pojazdu zastępczego na czas naprawy. Warto uzupełnić ubezpieczenie motoroweru właśnie o ten produkt.

Ile zapłacisz za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego w 2022 roku dla motoroweru?

Za brak OC do 3 dni zapłacisz 200 zł, powyżej trzech, a do 14 dni, zapłacisz 500 zł, natomiast w wypadku braku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego powyżej 14 dni – zapłacisz 1000 zł. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w momencie gdyby doszło do wypadku drogowego z udziałem nieubezpieczonego pojazdu, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokrywa świadczenia wobec ofiar zdarzenia.

Natomiast później zgłasza się z regresem komunikacyjnym do sprawcy, który zobowiązany jest zwrócić przyznaną kwotę z własnych środków. Są to często kwoty niemałe, zwłaszcza w porównaniu do ceny ubezpieczenia motoroweru. W wyniku zdarzenia można stracić cały majątek osobisty z tego tytułu.

Obecnie ubezpieczenie motoroweru online jest jedną z najwygodniejszych form zakupu polisy. Wystarczy skorzystać z formularza i wpisać odpowiednie dane. To dziecinnie proste i często o wiele tańsze niż tradycyjny zakup ubezpieczenia u agenta.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej