Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 28.02.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Jeśli formalności to coś, co uwielbiamy, to sprowadzenie motocykla z zagranicy nie powinno stanowić żadnego problemu. Często to właśnie zagranicą znajdziemy jednoślady w kuszących cenach i w bardzo dobrym stanie! Jednak jaki jest koszt rejestracji motocykla z zagranicy? Wyjaśniamy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Wiele jednośladów dostępnych było wyłącznie na rynkach zachodnich, a co za tym idzie, w Polsce nie było możliwości ich zakupu. W Polsce sprowadzanych jest też coraz więcej nie tylko motocykli, ale też skuterów z niewielkimi pojemnościami silnika, którymi często właściciele poruszają się po dużych miastach, unikając w ten sposób stania w korkach i długotrwałego poszukiwania miejsca parkingowego. Koszt rejestracji motocykla z zagranicy w Polsce nie należy do najwyższych.

Podstawowe formalności – rejestracja motocykla z zagranicy

Przede wszystkim musimy znaleźć pojazd, który nas interesuje. Na zakup jednośladu możemy zdecydować się osobiście, negocjując właścicielem sprzedającym pojazd, albo też skorzystać z pośredników, ale w tym wypadku musimy liczyć się z dodatkową, naliczoną przez nich prowizją. Jest to z pewnością wygodniejsza forma wyszukiwania interesującego nas motocykla, ale też niesie ze sobą ryzyko trafienia na nieuczciwą działalność. Dlatego tak istotne jest, aby posiadać wszystkie oryginalne dokumenty.

Pamiętajmy również, że umowa sprzedaży nie musi być sporządzona w dwóch językach.

Jednakże w naszym interesie leży to, aby obie strony miały ten sam dokument, a przy okazji jako nowi właściciele i tak z będziemy zobligowani do przedłożenia w urzędzie dokumentu przetłumaczonego na język polski.

Jakie dokumenty są konieczne do zarejestrowania motocykla?

 W ramach dokumentów, które powinieneś posiadać znajduje się:

 1. Uzupełniony wniosek o rejestrację motocykla – zazwyczaj dostępny jest na stronach urzędu gminy.
 2. Obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne.
 3. Potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, z którego sprowadzamy motocykl.
 4. Tablice rejestracyjne z zagranicy lub przypadku aut, które sprowadzane są na lawecie, oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych w kraju pochodzenia.
 5. Umowa kupna sprzedaży pojazdu.
 6. Zaświadczenie o pozytywnym przejściu badania technicznego.
 7. Potwierdzenie dokonania opłaty około 200 zł ( koszt rejestracji motocykla z zagranicy) .

Całkowity koszt rejestracji motocykla z zagranicy

W ramach 200 zł, a dokładnie 197 zł, na chwilę obecną, wliczane są takie wydatki:

 1. 68,50 zł za nowy dowód rejestracyjny wraz ze znakami legalizacyjnymi, a także opłatą ewidencyjną,
 2. 13,50 zł  za pozwolenie czasowe na poruszanie się pojazdem,
 3. 40 zł za wydanie tablic rejestracyjnych zwykłych,
 4. 75 zł za wydanie karty pojazdu.

Jest to całościowy koszt rejestracji motocykla z zagranicy.

Do wszystkich powyższych opłat należy doliczyć obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które musi posiadać każdy pojazd poruszający się po polskich drogach, a także ten, który jest po prostu zarejestrowany i nim nie jeździmy. Jest to o tyle istotne, że właściciele jednośladów w Polsce mają obowiązek płacenia OC za 12 miesięcy ochrony polisą.

Ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji, w której właściciele jednośladów przez wskazany czas mogą nie płacić za obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne.

PODSUMOWANIE:

 • Koszt rejestracji motocykla z zagranicy  to około 200 zł.
 • Decydując się na zakup jednośladu pamiętajmy o wykupieniu OC.
 • Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów i motocykliści również muszą kupić polisę na 12 miesięcy ochrony polisą.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Myjnia ręczna
Myjnia ręczna Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne Brak komentarzy
Myjnia ręczna samochodowa to miejsce, gdzie samochody są myte ręcznie z użyciem specjalistycznych narzędzi i środków czystości. Jest to alternatywna forma mycia samochodu w porównaniu do myjni automatycznych. Myjnia ręczna samochodowa pozwala na bardziej szczegółowe i dokładne mycie poj...
Czytaj dalej
Wymiana filtra paliwa
Wymiana filtra paliwa Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Wymiana filtra paliwa jest jednym z kluczowych elementów, które wpływają na sprawne i bezpieczne funkcjonowanie samochodu. Filtr paliwa odpowiada za oczyszczenie paliwa z zanieczyszczeń, które mogą przedostać się do układu wtryskowego lub gaźnika i powodować awarie silnika. W tym artykul...
Czytaj dalej