Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Wiadomo, że stawki za OC dla młodego kierowcy są bardzo wysokie. Bywa, że ubezpieczenie zbliża się do kwoty, którą płaci się za pierwszy zazwyczaj kilkunastoletni samochód. Jak sobie poradzić w tej sytuacji? Doskonale sprawdza się dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Z czym się to wiąże?

Dlaczego OC dla młodych kierowców jest wysokie?

Początki kariery za kierownicą są trudne z powodu drogiego OC, co wynika przede wszystkim z braku zniżek. Dlaczego tak jest? Okazuje się, że grupa wiekowa 18-24 odpowiada za co piąty wypadek na polskich drogach. Młodzi kierowcy niechętnie też zapinają pasy. W poczuciu źle rozumianej wolności wsiadają niekiedy za kierownicę pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych.

Niestety te ryzykowne zachowania części młodych ludzi sprawiają, że ubezpieczyciele przenoszą ograniczone zaufanie na całą grupę wiekową. Przekłada się to na cenę OC, za które początkujący płacą 3 razy więcej niż doświadczeni kierowcy. Czyli człowiek zaczynający swój staż za kółkiem powinien liczyć się na dzień dobry z wydatkiem od około 1400 zł w górę za OC.

Wyjście z sytuacji – dopisanie współwłaściciela

Skoro młodzi kierowcy mają w ten sposób mocno utrudniony start, szukają wyjścia. Jednym z najbardziej korzystnych jest właśnie dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego danego pojazdu. Kto może nim zostać? Właściwie każda spokrewniona, ale także całkiem obca osoba.

Jednak kim zazwyczaj bywa współwłaściciel auta? Oczywiście najczęściej młody kierowca wybiera do tego celu osobę z wieloletnim stażem za kierownicą, która jeździ bezkolizyjnie i w związku z tym ma wypracowane maksymalne zniżki. Właśnie dzięki temu początkujący kierowca jest w stanie zaoszczędzić na OC nawet kilkaset złotych. 

Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Jak to zrobić? 

Na pytanie jak dopisać współwłaściciela pojazdu do dowodu rejestracyjnego, można odpowiedzieć na dwa sposoby. Pierwsza sytuacja dotyczy momentu kupna sprzedaży samochodu. Już podczas transakcji możemy to zrobić, dopisując drugiego właściciela na zawartej właśnie umowie. Wówczas od początku w dowodzie rejestracyjnym mamy udokumentowanych dwóch właścicieli.

Inny sposób na dopisanie współwłaściciela wymaga podstawy prawnej i załatwienia prostych formalności. Jest to sporządzenie aktu darowizny, na podstawie którego prawnie przekazujemy część samochodu wybranej przez siebie osobie. Wbrew powszechnym wyobrażeniom wcale nie jest to trudna procedura. Wystarczy w tym celu wypełnić odpowiedni formularz dostępny w wydziale komunikacji lub na stronie internetowej urzędu. 

Jak załatwić formalności? 

Formalności, które nas czekają, zależą w znacznym stopniu od tego, kim jest współwłaściciel samochodu. Jeśli współwłaściciel nie jest członkiem najbliższej rodziny, przed formalnościami w wydziale komunikacji konieczna jest wizyta w Urzędzie Skarbowym. Wówczas należy opłacić podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% wartości darowizny. Na szczęście w przypadku najbliższej rodziny nie trzeba płacić tego podatku.

Kolejnym krokiem jest już dopisanie nowego współwłaściciela pojazdu do dowodu rejestracyjnego w odpowiednim wydziale komunikacji. W każdej chwili w podobny sposób można załatwić skreślenie współwłaściciela z dowodu. W tym celu należy:

 

  • złożyć wypełniony i podpisany wniosek
  • załączyć dokument potwierdzający darowiznę
  • jako załączniki przedstawić także dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli została wydana), dowód osobisty oraz aktualne ubezpieczenie pojazdu.

 

Dopisanie lub skreślenie współwłaściciela jest bezpłatne. Na załatwienie tej formalności mamy 30 dni od momentu podpisania umowy darowizny. W urzędzie powinni się oczywiście stawić obaj właściciele pojazdu. Jeśli jednak z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, trzeba podpisać odpowiednie pełnomocnictwo, za które opłata wynosi 17 złotych.

Współwłaściciel pojazdu – korzyści i pułapki

Najważniejsza korzyść wynikająca z dopisania współwłaściciela do pojazdu to oczywiście znaczna ulga, jeśli chodzi o cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Korzystając ze zniżek doświadczonego współwłaściciela, młody kierowca jest w stanie zaoszczędzić spory procent wyjściowej dla niego ceny, co oznacza nawet kilkaset złotych. Zalety współwłasności dostrzegają więc przede wszystkim początkujący kierowcy. 

Jednak ze współwłasności auta wynikają także pewne komplikacje. Dotyczą one obu stron. Doświadczony kierowca może mieć problem, jeśli jego współwłaściciela poniesie na drodze fantazja lub przez brak doświadczenia spowoduje kolizję. Wtedy za sprawcę konsekwencje ponosi też współwłaściciel i traci wypracowane zniżki. Na dodatek na wszelkie czynności związane z samochodem takie jak sprzedaż oraz zgłoszenie zbycia czy wyrejestrowania współwłaściciel musi wyrazić zgodę. 

PODSUMOWANIE:

  • Współwłaścicielem pojazdu można zostać podczas kupna pojazdu lub przez sporządzenie aktu darowizny. 
  • W przypadku darowizny w najbliższej rodzinie nie ponosi się opłat, w przypadku osób niespokrewnionych obowiązuje podatek 2%.
  • Dopisanie współwłaściciela odbywa się w wydziale komunikacji na podstawie odpowiedniego wniosku.
  • Posiadanie współwłaściciela przez młodego kierowcę zapewnia mu duże oszczędności podczas kupna OC. 
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej