Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Historia ubezpieczeniowa – to od niej w dużej mierze zależy wysokość składki OC. Wiadomo, że bez niej kierowca może zapłacić nawet dwukrotnie więcej za OC. Co ciekawe – zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne można zbierać nawet nie posiadając auta. Jak to możliwe? Co jeszcze kryje za sobą historia ubezpieczenia właściciela pojazdu? 

Każdy kierowca wie, że historia ubezpieczeniowa ma znaczenie. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ ma ona na cenę OC. Na wygranej pozycji są ci, których historia ubezpieczeniowa była budowana od kilku lat, a na koncie zgromadzili pokaźne zniżki za bezszkodową jazdę. 

Ubezpieczenia komunikacyjne a zniżki – jak są naliczane?

Zniżki za bezszkodową jazdę są jednym z czynników kształtujących wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. W każdym towarzystwie historia ubezpieczenia właściciela pojazdu będzie miała znaczenie, jednak każdy ubezpieczyciel nada jej inną wartość. Dla jednego, historia ubezpieczenia komunikacyjnego OC i AC będzie najważniejsza, natomiast dla innego większe znaczenie mogą mieć parametry techniczne samochodu.

Towarzystwa mają także pełną dowolność w “nagradzaniu” i “karaniu” kierowców zniżkami i zwyżkami w OC. Standardowo jednak, rok bezszkodowej jazdy to 10 proc. zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne. Jeździć bezpiecznie warto, bo już po 6 latach, możesz zebrać na swoim koncie nawet 60 proc. zniżki na OC.

Ubezpieczenie OC nie tylko dla samochodów

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem posiadaczy pojazdów mechanicznych. Warto więc pamiętać, że nie dotyczy ono jedynie właścicieli samochodów, ale także motorów, skuterów czy nawet przyczepek. W związku z tym, młody kierowca, który nie posiada jeszcze samochodu, ale porusza się na przykład skuterem, może budować swoją historię ubezpieczeniową. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku przyczepek samochodowych.

Nawet jako jej współwłaściciel możesz budować swoją historię i w przyszłości zapewnić sobie nieco niższą składkę ubezpieczenia. To dlatego, młodzi kierowcy, którzy muszą płacić horrendalne stawki za OC, decydują się na współwłasność samochodu. Wówczas, po 6 latach mogą oni liczyć na 60 proc. zniżki, nawet jeśli nie byli osobą ubezpieczającą pojazd. 

Jakie informacje zawiera historia ubezpieczeniowa?

Wiadomo jak ważna jest historia ubezpieczeniowa. Zdajemy sobie sprawę z tego, że kierowca z zerową historią, jest w nieco gorszym położeniu, niż ten który ubezpieczenie wykupywał od kilku lat. A co zatem zawiera historia ubezpieczenia właściciela pojazdu? W niej zawarte są wszystkie informacje o historii polis OC i AC wykupionych przez właściciela. Znajdują się w niej także informacje o szkodach i wypadkach oraz o wypłaconych z tego tytułu odszkodowaniach. Warto jednak mieć na uwadze, że dane ujęte w historii ubezpieczeniowej, w przypadku polis OC obejmują historię od 2004 roku, a w przypadku AC – od 2006 roku. 

Historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu: jak ją sprawdzić?

Historię ubezpieczeniową możesz sprawdzić bezpłatnie bez wychodzenia z domu. Pełne dane dotyczące pojazdów zarejestrowanych w Polsce udostępnia Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Aby je poznać, musisz założyć konto na portalu UFG i zweryfikować swoją tożsamość, np. poprzez wysłanie skanu dowodu tożsamości lub za pomocą podpisu elektronicznego.

Następnym krokiem będzie uzupełnienie danych w otrzymanym linku aktywacyjnym oraz utworzenie nowego konta, podając swój PESEL oraz ustanawiając indywidualne hasło. Po aktywacji konta, będziesz mógł wygenerować swoją historię ubezpieczenia. W ten sposób masz wgląd we wszystkie dane, na podstawie których ubezpieczyciele ustalają składkę OC. 

PODSUMOWANIE:

  • Historia ubezpieczeniowa obejmuje wszelkie pojazdy mechaniczne, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu – w tym skutery, motory i przyczepki. 
  • Nawet jeśli nie posiadasz własnego auta, możesz budować swoją historię ubezpieczeniową będąc współwłaścicielem pojazdu. 
  • Towarzystwa ubezpieczeniowe mają pełną dowolność w przyznawaniu zniżek i zwyżek w OC.
  • Historię ubezpieczeniową sprawdzisz bezpłatnie na portalu UFG. W ten sposób będziesz miał wgląd we wszystkie informacje, którymi ubezpieczyciele posiłkują się wyliczając Ci składkę.
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej