Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 30.10.2024 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Wiele towarzystw zastrzega sobie prawo do inspekcji auta przy zakupie ubezpieczenia AC. Z kolei kierowcy zastanawiają się, na czym polegają oględziny pojazdu i po co właściwie są robione. No i najważniejsze – czy jest się czego bać? Sprawdzamy na czym tak naprawdę polega inspekcja auta do ubezpieczenia AC. 

Informacja o możliwości inspekcji auta do ubezpieczenia AC jest wpisana w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) tej polisy. Zazwyczaj odbywa się ona w ciągu 30 dni od dnia powiadomienia o oględzinach. Ale w praktyce zależy to od towarzystwa, które dość elastycznie podchodzi do tej zasady. Dokładna data i ich miejsce ustalane są z tobą, więc jedno jest pewne – nikt nie będzie sprawdzał twojego auta z zaskoczenia. Unikanie  inspekcji pojazdu, może skutkować rozwiązaniem umowy AC.

Oględziny pojazdu – po co są robione?

Najkrócej rzecz ujmując, inspekcja w samochodzie jest po to, by sprawdzić czy to, co podałeś we wniosku do ubezpieczenia AC jest prawdziwe. Cechy auta, wyposażenie i jego stan techniczny (w tym ewentualne uszkodzenia) decydują o wycenie auta, co za tym idzie o sumie ubezpieczenia (więcej o sumach ubezpieczenia piszemy tutaj: ). Dodatkowo stan pojazdu wpływa na ocenę ryzyka ubezpieczeniowego.  Na tej podstawie towarzystwo ustala wysokość składki za AC. 

Oględziny pojazdu są też sposobem walki towarzystw z wyłudzeniami odszkodowań z AC. Chodzi o to, żeby ktoś nie próbował ubezpieczyć uszkodzonego wcześniej auta, by potem z polisy casco zlikwidować szkodę. Pierwszym sygnałem, że coś może być na rzeczy, jest odmowa lub unikanie inspekcji w samochodzie. 

W przypadku, gdy nie chcesz dopuścić do oględzin towarzystwo może natychmiastowo zerwać umowę ubezpieczenia. Natomiast, gdy znajdzie nieprawidłowości nie zawsze kończy umowę. Może dać ubezpieczonemu czas na naprawę usterek. Lub, gdy w grę wchodzą różnice w parametrach technicznych czy specyfikacji pojazdu, zmieni sumę ubezpieczenia i ponownie przeliczy składkę za casco. 

Inspekcja auta do ubezpieczenia AC krok po kroku 

Jak pisaliśmy, model i stan auta są kluczowe dla warunków i ceny AC. Dlatego podczas oględzin przedstawiciel towarzystwa sprawdzi, jak działa auto i czy ma widoczne uszkodzenia. 

W szczegółach inspektor zwróci uwagę na:

  • markę, model i numery identyfikacyjne (rejestracyjny i VIN)
  • wyposażenie i zabezpieczenia antykradzieżowe
  • parametry techniczne
  • stan ogólny i techniczny 
  • dokumenty pojazdu (prawo jazdy, dowód rejestracyjny z ważnym badaniem okresowym, kartę pojazdu)

W trakcie oględzin pojazdu przedstawiciel zakładu ubezpieczeń może też zrobić dokumentację zdjęciową. I to nie tylko auta. Inspektor często też fotografuje prawo jazdy, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz kluczyki, też zapasowe.

Jeśli w czasie oględzin pojazdu inspektor znajdzie nieprawidłowości, mogą one być podstawą do natychmiastowego zerwania umowy AC przez towarzystwo. 

Oględziny pojazdu – na co trzeba uważać?

Masz zarysowane drzwi albo niewielkie wgniecenie na karoserii? To jeszcze nie powód do obaw. Drobne uszkodzenia nie niosą za sobą poważnych konsekwencji. Co innego, gdy np. w formularzu AC podaliśmy zupełnie inne wyposażenie auta lub parametry silnika. Inspekcja w samochodzie ma na celu wykrycie tzw. znaczących nieprawidłowości. 

Żeby określenie „znaczące” nie brzmiało tajemniczo, podpowiadamy, na co najczęściej trzeba uważać: 

  • zły stan techniczny auta
  • zmiany w autach tunningowanych, które wpływają na parametry techniczne – chodzi w szczególności o zmiany w budowie i mocy silnika, zawieszenia czy układu wydechowego
  • inne wyposażenie auta niż deklarowane
  • inny model pojazdu 
  • błędne numery identyfikacyjne 

Uwaga: może się też zdarzyć, że już po inspekcji, wprowadzamy zmiany w swoim aucie. Jeśli nie wiesz, czy wpłyną one na twoją polisę, skonsultuj to z ubezpieczycielem. Najczęściej ryzykujesz rekalkulacją składki. 

Zdjęcia do ubezpieczenia AC – czy możemy zrobić sami?

Inspekcja auta  nie zawsze jest obowiązkowa. Może, ale nie musi odbyć. Zamiast tego towarzystwo może cię poprosić o dokumentację zdjęciową pojazdu. A czy można kupić ubezpieczenie AC bez zdjęć. Tak. Najczęściej dzieje się tak, gdy ubezpieczasz fabrycznie nowe auto lub przedłużasz polisę AC w tym samym towarzystwie. 

Negatywny wynik oględzin pojazdu – co dalej?

Co robić, gdy inspekcja pojazdu nie skończyła się dla nas pomyślnie? To zależy, co zrobi ubezpieczyciel. Jeśli wezwał nas do naprawy uszkodzeń, to ochrona ubezpieczeniowa naszego casco zacznie działać po usunięciu usterek. 

W przypadku, gdy dane podane w formularzu do AC rażąco odbiegały od stanu faktycznego, towarzystwo może zaproponować nam zmianę sumy ubezpieczenia i nową składkę za polisę. AC zacznie działać po zmianie umowy i jej opłaceniu. 

Z kolei, gdy dojdzie do zerwania umowy, trzeba poszukać nowego towarzystwa, w którym ubezpieczymy auto. Warto jednak wcześniej dobrze wypełnić formularz i przygotować się do inspekcji w samochodzie. 

PODSUMOWANIE:

  • Gdy kupujesz ubezpieczenie AC, musisz się liczyć z oględzinami pojazdu przez przedstawiciela towarzystwa. 
  • Nie możesz odmówić inspekcji w samochodzie. Unikanie oględzin pojazdu jest podstawą do natychmiastowego zerwania umowy AC przez ubezpieczyciela. 
  • Inspekcja w samochodzie do ubezpieczenia AC służy sprawdzeniu, czy dane dotyczące auta i jego stanu technicznego podane w formularzu do ubezpieczenia, są zgodne ze stanem faktycznym. Stwierdzenie rażących nieprawidłowości może skończyć się zerwaniem umowy lub określeniem nowych warunków i ceny za ubezpieczenie.
  • Oględziny pojazdu przy ubezpieczeniu AC to także sposób, w jaki towarzystwa walczą z wyłudzeniami odszkodowań. 
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

  • Piotr pisze:

    Ładowanie pierwszego zdjęcia dochodzi do 50% i potem się zawiesza.

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej