Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 22.11.2024 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
4/5 - (6 votes)

Akcyza za samochód jest opłatą, którą musi ponieść każdy nowy właściciel pojazdu, który sprowadził go ze za granicy. Takie auta często są dostępne w atrakcyjnych cenach i mimo, że wiemy, że czekają na nas dodatkowe opłaty, to kalkulujemy, iż nadal będzie to mniejszy wydatek niż auto podobnej klasy zakupione na terenie Polski. Ale jak zapłacić akcyzę za samochód? Sprawdź!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Akcyza jest zawsze obowiązkowa, gdy sprowadzasz auto do naszego kraju z zagranicy!

Pamiętajmy koniecznie, że zawsze, gdy decydujemy się na sprowadzenie pojazdu czeka nas akcyza za auto – od tego podatku nie ma możliwość odstąpienia. W momencie, gdy sprowadzany pojazd, musimy go wpierw zarejestrować na terenie naszego kraju. Z tego powodu należy złożyć odpowiednią deklarację.

Czytaj także: Akcyza za samochód

Akcyza na samochody musi zostać potwierdzona stosownym dokumentem na przykład potwierdzeniem przelewu. Tego rodzaju podatkiem objęte są wszystkie samochody osobowe, których rejestracja na terenie naszego kraju odbywa się po raz pierwszy. Nie ma więc znaczenia to, że auto było już używane. 

Jak zapłacić akcyzę za samochód i jak obliczyć kwotę?

Na terenie każdego urzędu skarbowego możemy znaleźć specjalny wzór dokumentu, który pozwala na obliczenie wysokości akcyzy w przypadku naszego pojazdu jego modelu oraz marki. Instytucja ta opiera swoje wyliczenia na dwóch czynnikach po pierwsze jest to kwota, którą warte jest auto, a po wtóre jest to pojemność silnika pojazdu.

Naturalnie w momencie gdy kupujemy auto za granicą, zazwyczaj płacimy na przykład euro. W takiej sytuacji należy przeliczyć kwotę, którą zapłaciliśmy na polską walutę. Nie możemy tego jednak uczynić na podstawie przeliczników na przykład z naszego banku. Podobnie jak w innych sytuacjach, gdy rozliczamy się z urzędem skarbowym, przeliczenie powinno zawsze nastąpić na podstawie kursu dostępnego na stronie Narodowego Banku Polskiego. 

Jak zapłacić akcyzę za samochód przez internet? – akcyza online

Przez wiele lat akcyzę za zakupiony z zagranicy pojazd musieliśmy płacić w urzędzie celnym. Obecnie możemy zapłacić za samochód w urzędzie skarbowym. Z punktu widzenia nowego właściciela pojazdu sytuacja jest o tyle łatwiejsza, że i tak był on zmuszony do odprowadzenia w urzędzie skarbowym podatku w wysokości 2% wartości zakupionego pojazdu.

W przypadku akcyzy za samochód można skorzystać z platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej – Ministerstwo Finansów. Jeśli zamierzasz skorzystać z tego systemu: nie zapomnij pobrać dokumentu poświadczającego to, że dokonałeś opłata akcyzy!

Należy również pamiętać, aby złożyć deklarację uproszczonego nabycia wewnątrzwspólnotowego czyli AKC-U (7) – w ciągu 14 dni od opłacenia akcyzy.  Warto pamiętać, że każdy ze współwłaścicieli musi złożyć swój osobny dokument! 

Na zapłatę akcyzy nowi właściciele pojazdu mają 30 dni.

Ile zapłacisz za akcyzę?

Przy sprowadzaniu używanego samochodu do Polski obowiązkowe jest opłacenie podatku akcyzowego. Wysokość akcyzy zależy od pojemności silnika pojazdu:

  • 3,1% wartości pojazdu – dla samochodów z silnikami o pojemności do 2000 cm³.
  • 18,6% wartości pojazdu – dla samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm³.

Dla samochodów hybrydowych obowiązują preferencyjne stawki akcyzy:

  • 1,55% wartości pojazdu – dla hybryd klasycznych (HEV) oraz miękkich hybryd (MHEV) z silnikami o pojemności do 2000 cm³.
  • 9,3% wartości pojazdu – dla hybryd klasycznych (HEV) oraz miękkich hybryd (MHEV) z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm³, ale nie wyższej niż 3500 cm³.
  • 9,3% wartości pojazdu – dla hybryd plug-in (PHEV) z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm³, ale nie wyższej niż 3500 cm³.

Samochody elektryczne oraz hybrydy plug-in z silnikami spalinowymi o pojemności poniżej 2000 cm³ są zwolnione z akcyzy.

Aby obliczyć dokładną kwotę akcyzy, można skorzystać z dostępnych online kalkulatorów akcyzy, które uwzględniają wartość pojazdu, pojemność silnika oraz rodzaj napędu.

PODSUMOWANIE:

  • Wszystkie samochody osobowe rejestrowane po raz pierwszy w Polsce objęte są akcyzą.
  • Wysokość akcyzy zależy od dwóch elementów to jest: pojemności silnika oraz wartości rynkowej auta. 
  • Akcyza na samochody hybrydowe jest mniejsza.
  • Hybrydy plug in obecnie są zwolnione z podatku akcyzowego do 1 stycznia 2021 roku.
  • Na zapłatę akcyzy mamy 30 dni.
  • Podatek akcyzowy możemy zapłacić w urzędzie skarbowym.
  • Akcyzę możemy zapłacić w Elektronicznym Systemie Skarbowo-Celnym.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

  • niedawno wyszukiwane hasła pisze:

    Tremendous things here. I am very glad to see your article.
    Thank you a lot and I am looking ahead to contact you.
    Will you please drop me a mail? http://www.ypperfect.com/gnuboard5/bbs/board.php?bo_table=product&wr_id=206727

napęd FWD
Napęd FWD Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Napęd FWD (Front Wheel Drive), czyli napęd na przednią oś, to jeden z najczęściej stosowanych układów w nowoczesnych samochodach osobowych. Oznacza to, że moc silnika przenoszona jest bezpośrednio na przednie koła pojazdu, co wpływa na charakterystykę jazdy, zwłaszcza w warunkach miej...
Czytaj dalej
mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej