Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 06.09.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
3.4/5 - (16 votes)

Supermoto to zwrotna maszyna, którą można z powodzeniem jeździć w terenie i mieście. Zawody odbywające się na tych maszynach charakteryzują się właśnie zmiennymi rodzajami nawierzchni – od asfaltu po szuter i hopki.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak rozpocząć przygodę z supermoto, jaką maszynę wybrać na początek, ile kosztuje supermoto, co to jest cross supermoto, jakie supermoto 125 2t, jakie supermoto ktm 50? Tego wszystkiego dowiecie się w naszym artykule. To naprawdę warto wiedzieć!

Motocykle supermoto

Czym charakteryzują się motocykle supermoto? Najłatwiej odróżnić je po oponach – są zdecydowanie szersze niż w zwykłych motocyklach. Ich szerokość to 150/160 mm, a rozmiar obręczy 16,5/17 cali. Taka charakterystyka wymaga też montażu szerszych widelców przednich. Ze względu na wysokie prędkości, które można osiągnąć na supermoto oraz zmienną nawierzchnię, również tarcze hamulcowe są większe.

Czytaj także: Ubezpieczenie motocykla

Do tego typu motocykli montuje się też wydajniejsze pompy i zaciski. Modyfikacje nie omijają też samego silnika i skrzyni biegów. Supermoto nie mogą być konstruowane jak typowe maszyny crossowe czy enduro – te mają zbyt miękkie zawieszenie. Z drugiej strony, zawieszenie nie może być twarde jak w ścigaczach.

W tym przypadku musimy odnaleźć złoty środek – tak by móc szybko poruszać się po asfalcie i szutrze czy hopkach.

Jakie supermoto na początek?

Opcje są dwie – możemy kupić gotowy produkt od Yamahy, Suzuki czy KTM lub spróbować samodzielnie przerobić motocykl enduro. Oczywiście pierwsza opcja będzie najwygodniejsza, bo otrzymujemy gotowy pojazd przygotowany do sportu. Trzeba będzie jednak zapłacić więcej i co bardzo ważne, nie będziemy mogli otrzymać homologacji.

Seryjne supermoto przeznaczone są typowo pod wyścigi i nie posiadają np. lusterek.

Dlatego zanim zaczniemy przygodę z supermoto na poważne, warto po prostu zmienić koła w motocyklu typu enduro. W niektórych przypadkach może to być jedyna modyfikacja, która będzie potrzebna.

Ile kosztuje supermoto?

Na początek najlepiej zainteresować się używanym egzemplarzem. W tym przypadku kwota 20 tysięcy złotych powinna wystarczyć. W tej kwocie będziemy mogli kupić model KTM EXC-F 250, Yamahę WR 250X czy Hondę CRF 250

Jaki KTM supermoto?

Na początek świetnym modelem będzie wspomniany wcześniej KTM EXC-F 250 lub KTM EXC 125.

Jakie jest najlepsze supermoto?

W większości rankingów oraz wśród miłośników supermoto dominuje KTM 950 Supermoto. Niezwykle mocny, wytrzymały i zwrotny model, da ogromną frajdę z jazdy. Trzeba tylko pamiętać, że motocykl z tak mocnym silnikiem nie będzie odpowiedni dla osoby bez doświadczenia.

Jakie supermoto 125 2t?

Zdecydowanie Yamaha DT 125 X supermoto. Jest to jeden z mocniejszych modeli. 16.2 KM i 13 Nm w przełożą się na niezwykłe doświadczenia podczas jazdy, a duży zbiornik paliwa (10,7 l) pozwoli przejechać prawie 200 km.

PODSUMOWANIE:

  • Motocykle supermoto mają zazwyczaj dużo szersze opony i dużo większe tarcze hamulcowe.
  • Modyfikowana jest skrzynia biegów i silnik.
  • Koszt takiego motocyklu to na początek ok. 20 000 zł.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Kary za brak pcc-3
Kary za brak PCC-3 po zakupie samochodu Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Zakup samochodu to emocjonujący moment. Ale czy wiesz, że może być związany z pewnymi formalnościami, które, jeśli pominięte, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych? Mówimy tutaj o formularzu PCC-3. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może prowadzić do sporych kar. Ten ar...
Czytaj dalej
Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży
Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Wszyscy doskonale wiemy, że sprzedaż mieszkania to nie jest taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. To proces pełen zawirowań i niespodzianek, a jednym z najważniejszych kroków jest odpowiednie wycenienie nieruchomości. Zatem jak wycenić mieszkanie do sprzedaży? To pytanie, które z...
Czytaj dalej