Koszty obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego to niemały wydatek w domowym budżecie, dlatego też wielu właścicieli pojazdów skrupulatnie weryfikuje wysokość składki w wielu firmach. Czy warto jednak zadbać o kolejne ubezpieczenie dużo wcześniej? Czy to się po prostu opłaca? Kiedy szukać nowego OC?
Z tego artykułu dowiesz się...
Kiedy szukać nowego OC? Zawsze w terminie!
Pierwszym i podstawowym elementem, o którym każdy właściciel samochodu powinien pamiętać, to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Bez niego nie można zrobić praktycznie nic. Do wykupienia OC kierowców zobowiązuje ustawa.
Co do zasady obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne wykupywane jest na okres 12 miesięcy. Po tym czasie istnieje kilka możliwości działania. Jeżeli właściciel pojazdu nie zrobi nic, czyli nie zgłosi się do żadnego towarzystwa ubezpieczeniowego, nie podpisze kolejnej umowy, to otrzyma list od dotychczasowego ubezpieczyciela. W tym dokumencie znajdzie informacje o kwocie, którą będzie musiał zapłacić za kolejny rok ochrony polisą.
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC z końcem okresu ubezpieczenia – pobierz wzór
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC przez nabywcę pojazdu – pobierz wzór
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC automatycznie wznowionej na kolejny rok – pobierz wzór
Zgodnie z przepisami w Polsce umowy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego przedłużają się w sposób automatyczny. Oznacza to, że właściciel pojazdu, nawet nie decydując się na kolejne ubezpieczenie, jest chroniony. Jeśli więc znajdziesz się w takiej sytuacji, że otrzymasz tego typu korespondencję od zakładu ubezpieczeń, musisz zapłacić wskazaną kwotę. Jeśli jednak podjąłeś decyzję o tym, aby zmienić firmę, która udziela ci ochrony, wystarczy, że wypowiesz dotychczasową polisę przynajmniej na jeden dzień przed jej zakończeniem.
Jak wypowiedzieć umowę OC?
Warto pamiętać, że wypowiedzenie umowy OC możemy oczywiście złożyć u agenta lub bezpośrednio w siedzibie firmy. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy przekazać korespondencję pocztą lub kurierem. Koniecznie miejmy na uwadze, że w zależności od formy przekazania dokumentów, na którą się zdecydujemy, różnie liczona będzie data wypowiedzenia. Gdy przekazujemy wypowiedzenie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego kurierem, za dzień wypowiedzenia umowy będzie liczony ten, w którym odebrano korespondencję. Może więc zdarzyć się tak, że dokument z wypowiedzeniem towarzystwo ubezpieczeniowe otrzyma np. po trzech dniach. Możemy w ten sposób, często nieświadomie, przekroczyć termin złożenia wypowiedzenia, na którym nam zależało.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy decydujemy się na korzystanie z Poczty Polskiej. Poczta Polska działa na innych warunkach i za datę otrzymania wypowiedzenia przez zakład ubezpieczeń uznawany jest dzień wskazany na stemplu pocztowym.
Realnie więc będzie to dokładnie ta data, w której nadawaliśmy korespondencję, a nie ta, w której odebrano wypowiedzenie umowy. Jeżeli więc zależy nam na zachowaniu terminu lub działamy w tak zwanej ostatniej chwili, skorzystajmy z Poczty Polskiej lub przekażmy wypowiedzenie umowy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego osobiście.
Czytaj także: Wypowiedzenie OC
Bardzo ważnym jest to, aby zachować pisemną formę wypowiedzenia umowy polisy. Niektóre firmy ubezpieczeniowe dopuszczają możliwość wypowiedzenia ubezpieczenia poprzez wysłanie dokumentów na wskazany przez nich adres email. Niezależnie od tego, którą z dróg przekazania dokument wybierzesz, koniecznie zachowaj potwierdzenie. Możesz wydrukować wysłany e-mail. Z Poczty Polskiej warto zachować potwierdzenie nadania, a jeśli chcesz, możesz również zachować tak zwaną “żółtą karteczkę”, czyli potwierdzenie otrzymania korespondencji przez odbiorcę – w tym wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli zdecydujesz się na przekazanie dokumentów osobiście, przygotuj dwie kopie wypowiedzenia i poproś o potwierdzenie otrzymania dokumentu na swoim egzemplarzu. Zawsze zadbaj o to, aby była wskazana tam data i pieczątka instytucji.
Kiedy szukać nowego OC? Kiedy możesz pozwolić sobie na spokojny wybór!
Tak jak już wspomnieliśmy, na pytanie, kiedy szukać nowego OC, odpowiadamy zawsze: w terminie, ponieważ obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne chroni sprawcę kolizji lub wypadku przed odpowiedzialnością finansową za swoje poczynania.
Po to, aby maksymalnie zabezpieczyć kierowców wprowadzono automatyczne przedłużanie polis. Możemy przyjąć, że w przypadku polis komunikacyjnych nie ma powodu do tego, aby czekać do ostatniej chwili. Dotychczasowe towarzystwo ubezpieczeniowe może zaproponować nam stawki za ochronę polisą na następne 12 miesięcy w kwocie, która nie będzie nam odpowiadała. Warto wtedy zweryfikować, jakie oferty mieliby dla nas inni ubezpieczyciele. Najprościej jest więc odpowiedzieć na pytanie: kiedy szukać nowego OC? – przed zakończeniem dotychczasowej umowy.
Odstąpienie od umowy OC – tylko na odległość
Część właścicieli pojazdów bardzo ceni sobie możliwość wyszukania najtańszej propozycji w Internecie. W sieci można wygodnie, o każdej porze dnia, przyjrzeć się ofertom towarzystw ubezpieczeniowych w specjalnych kalkulatorach OC. Dzięki nim właściciel auta może zdecydować się najkorzystniejszą dla niego ofertę. Dodatkowo, gdy decydujemy się na zakup polisy na odległość, jako osoby fizyczne, czyli konsumenci, mamy prawo odstąpić od umowy w ciągu 30 dni. Jeżeli więc w tym czasie znajdziemy obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które będzie dla nas bardziej atrakcyjne cenowo, możemy wypowiedzieć umowę i zmienić ubezpieczyciela.
W takiej sytuacji zapłacona przez nas kwota będzie pomniejszona przy zwrocie składki o te dni, w których korzystaliśmy z ochrony ubezpieczeniowej.
W przypadku umów zawieranych na odległość, czyli przez Internet lub przez telefon, wypowiadając je konsument nie ma obowiązku wskazywać powodu, dla którego decyduje się na zakończenie umowy. Pamiętaj tylko o jednym – niezwłocznie kup kolejne ubezpieczenie OC, aby Twój samochód cały czas chroniony był polisą.
Promocja to często najlepszy przyjaciel!
Sprawdzaj, co dzieje się aktualnie na rynku ubezpieczeń. Może właśnie dla takich kierowców jak Ty, nawet Twój własny ubezpieczyciel przygotował specjalną, promocyjną ofertę? Warto aktywnie przyglądać się promocjom czasowym, a nawet konkursom, w ramach których oferowane są zniżki dla kupujących obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.
Niektóre firmy decydują się na rabaty dla tych osób, które kupują ubezpieczenie przez Internet i płacą online. Często promocje kierowane są do tych, którzy właśnie zmieniają ubezpieczycieli, dlatego jeśli otrzymasz list z wyceną na następne 12 miesięcy ochrony polisą, która Ciebie nie satysfakcjonuje, sprawdź, co oferują inni.
Nie przedłużyli Ci OC? Kiedy musisz szukać nowego OC, bo nie przysługuje Ci przedłużenie ochrony?
Tak, zdarzają się też i takie przypadki – zgodnie z przepisami. Jeżeli kupiłeś auto, to korzystasz często z ubezpieczenia poprzedniego właściciela. Zatem musisz liczyć się z tym, że Twoja polisa nie odnowi się automatycznie. To bardzo częsty błąd. Nowy właściciel zapomina o tym, że w jego wypadku standardowa procedura przedłużania obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego nie obowiązuje.
To po stronie nowego właściciela auta jest wyszukanie ubezpieczenia dla pojazdu i to nowe ubezpieczenie będzie już się przedłużało, natomiast to otrzymane niejako “w spadku” od zbywcy samochodu, niestety nie.
Kto jeszcze należy do grupy osób, które same muszą pamiętać o przedłużeniu dotychczasowej polisy? Jeżeli zakupiłeś obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne i zdecydowałeś się na płatność ratalną i niestety nie zapłaciłeś jednej raty – Twoje OC nie ulegnie odnowieniu. Zaległą ratę i tak będziesz musiał zapłacić towarzystwu ubezpieczeniowemu.
Ile dni wcześniej możesz kupić OC?
Niektóre firmy ubezpieczeniowe same określają, kiedy szukać nowego OC. W jaki sposób? Towarzystwa ubezpieczeniowe samodzielnie mogą określać, z jakim wyprzedzeniem oferują ochronę dla swoich potencjalnych klientów. Niektóre zakłady pozwalają na wycenę nawet 180 dni wcześniej, a inne gwarantują wskazaną cenę w wyliczeniu na 30 dni przed rozpoczęciem ochrony OC. Ten miesięczny termin wykupienia ochrony polisą jest najbardziej standardowy i obowiązujący w większości firm sprzedających obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne.
Brak OC to ogromne kary!
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny weryfikuje kierowców poruszających się swoimi autami i sprawdza, czy posiadają obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. W tym celu wcale nie musi dokonywać kontroli na drodze. Wystarczy, że skorzysta ze stworzonej wraz z towarzystwami ubezpieczeniowymi internetowej bazy, a tam odnajdzie osobę i auto bez OC.
Za brak polisy grożą wysokie kary. Dla samochodów osobowych to do 3 dni – 1120 zł, od 4 do 14 dni – 2800 zł, a powyżej 14 dni to aż 5600 zł! Dużo tańsze jest ubezpieczenie zawczasu swojego samochodu. Jeżeli zaś brak polisy OC odnajdzie policja, musimy się również liczyć z mandatem karnym. Obecnie poruszając się swoim autem, możemy nie mieć potwierdzenia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego pojazdu. Podczas kontroli policja może skorzystać centralnej bazy danych i sprawdzić, czy posiadamy OC. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli wybieramy się w podróż zagraniczną konieczne jest posiadanie elektronicznego lub papierowego potwierdzenia posiadania wykupionego OC dla pojazdu, ponieważ dostęp do bazy posiada tylko polska policja.
W 2019 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ukarał około 127 000 właścicieli pojazdów grzywnami za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Łączna kwota zapłacona z tytułu braku OC na rzecz UFG w tym roku wynosiła 393 miliony złotych.
Nie korzystam, to nie płacę?
Pamiętajmy, że brak ubezpieczenia dla auta, z którego nie korzystamy, nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Zgodnie z przepisami w Polsce ubezpieczone polisą powinny być wszystkie posiadane pojazdy.
Samochody osobowe, którymi nie jeździmy, ale stoją na przykład w garażu czy na podwórku, nie są wyłączone z tego obowiązku. To, że właściciel pojazdu nie porusza się nimi po drogach, nie zwalnia go z obowiązku posiadania wskazanej w ustawie polisy.
Samochody powinny być zawsze ubezpieczone, nawet wtedy jeśli nie są sprawne techniczne. Ochronę polisą OC należy przedłużać, aż do czasu, gdy kierowca zdecyduje się na to, aby wyrejestrować lub sprzedać pojazd. Z punktu widzenia ustawodawcy stan techniczny samochodu nie ma znaczenia i wbrew obiegowej opinii właściciel pojazdu otrzyma list z grzywną od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W bardzo rzadkich przypadkach ta instytucja pozwala na rozłożenie kary finansowej na raty, a całkowite zniesienie opłat jest bardzo trudne.
Wszystko to, ma na celu ochronę potencjalnych ofiar wypadków i osób poszkodowanych w kolizjach tak, aby nie musiały się martwić o to, czy otrzymają rekompensatę za zniszczone mienie albo też czy ich rehabilitacja i wsparcie medyczne, a także pomoc po zdarzeniu drogowym, będą sfinansowane przez sprawcę.
Pamiętaj nigdy nie decyduj się na pozorną oszczędność w postaci niewykupienia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla swojego samochodu.
PODSUMOWANIE:
- Zawsze kupuj obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne dla swojego pojazdu, aby nie odpowiadać za wypadki i kolizje z własnej kieszeni.
- OC generalnie przedłuża się w sposób automatyczny, jeżeli samodzielnie kupiłeś ubezpieczenie na okres 12 miesięcy.
- Polisa nie przedłuży się automatycznie, jeżeli korzystasz z OC zbywcy pojazdu lub nie zapłaciłeś ostatniej raty za ubezpieczenie.
- Jeśli zastanawiasz się, kiedy szukać nowego OC, najlepiej zacząć na miesiąc przed zakończeniem aktualnej polisy.
- Umowę OC musisz wypowiedzieć najpóźniej dzień przed końcem okresu ubezpieczenia.
- Przyglądaj się promocjom i korzystaj z Internetu.
- W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego możesz kierować są jedynie ceną, ponieważ zakresu ochrony polisą każdego z ubezpieczycieli jest dokładnie taki sam.
- Konsument ma prawo zrezygnować w ciągu 30 dni z umowy zawartej na odległość, czyli przez Internet lub przez telefon. Nie musi też podawać przyczyny wypowiedzenia umowy.
Przeczytaj więcej na temat: zakup ubezpieczenia pojazdu
Ubezpieczenie samochodu OC
Ubezpieczenie samochodu OC
Kiedy polisa przedłuża się automatycznie? Czym jest podwójne ubezpieczenie?
Kiedy polisa przedłuża się automatycznie? Czym jest podwójne ubezpieczenie?
Jak zrobić przelew za ubezpieczenie samochodu?
Jak zrobić przelew za ubezpieczenie samochodu?
Jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem.
Jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem.
Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie
Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek?
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek?