Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 04.12.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Niezależnie od tego, czy chcesz sprzedać skuter czy też motocykl, warto jest zadbać o to, aby sformalizować sprzedaż. Mowa tu oczywiście o spisaniu stosownego dokumentu, który będzie potwierdzać, co zostało sprzedane i komu. Pisemne sformalizowanie tego rodzaju sprzedaży nie jest konieczne (jeśli przedmiot sprzedaży nie przekracza kwoty 20 000 zł), ale chroni osobę sprzedającą przed ewentualnymi roszczeniami ze strony nabywcy. Umowa kupna sprzedaży motocykla – dowiedz się więcej!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Umowa kupna sprzedaży motocykla

Po pierwsze zawsze pamiętaj, żeby umowa sprzedaży była przygotowana przynajmniej w dwóch egzemplarzach tak, abyś zarówno Ty, jak i nabywca, otrzymali swoją kopię. 

Umowa kupna sprzedaży samochodu. Wzór PDF – pobierz

Jednym z podstawowych elementów, które zawsze muszą znaleźć się w umowie, niezależnie od tego, czy sprzedajesz samochód, czy też motocykl, to data i miejsce, w którym doszło do zawarcia umowy. Jest to bardzo istotne, ponieważ to właśnie od tego momentu na nabywcę przechodzą wszelkie zobowiązania, na przykład za wykroczenie drogowe. Do momentu za wszystkie mandaty odpowiada zbywca motocykla.

Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży motocykla?

Niezbędnym i kluczowym elementem w takiej transakcji jest również wpisanie danych obu stron, czyli osoby kupującej oraz sprzedającej. Dla identyfikacji niezbędne będzie nie tylko imię i nazwisko oraz adres zamieszkania, ale również numer PESEL oraz  seria i numer dowodu osobistego lub paszportu. Nie wierz osobie kupującej na słowo. Sprawdź, czy dane, którymi uzupełnia formularz, są zgodne ze stanem faktycznym. Jeżeli motocykl kupuje kilka osób wszystkie powinny podpisać umowę. Możliwe jest, że kupujący będzie posiadał upoważnienia do reprezentacji nieobecnych współwłaścicieli i będzie podpisywał dokument również w ich imieniu.

W umowie sprzedaży należy również bardzo dokładnie opisać wszystkie charakterystyczne elementy dla naszego skutera czy motocyklu. Mówimy tu o takich informacjach jak marka, model rocznik, kolor, numer rejestracyjny czy numer VIN. Dodatkowo można również opisać w umowie typ silnika oraz liczbę przekazanych przez zbywcę kluczyków do pojazdu. Niezwykle istotnym elementem, a nawet kluczowym, jest to, w jakiej kwocie sprzedajemy opisany w dokumencie motocykl. Pamiętajmy, aby wpisać nie tylko kwotę liczbami, ale również zapisać ją słownie, by nie było wątpliwości, o jakiej sumie mówimy.

Kliknij w link i dowiedz się więcej na temat zakupu i sprzedaży samochodu

Należałoby również w takiej umowie zaznaczyć, kiedy następuje moment przekazania towaru: czy po przekazaniu części kwoty, czy po podpisaniu umowy, czy też dopiero po wpłacie całości kwoty na konto zbywcy. Jeżeli nie zawrzemy tego elementu w umowie, to możemy założyć, że od momentu podpisania umowy, niezależnie od tego, czy nabywca to już nam zapłacił, nie posiadamy już motocykla. Dla zabezpieczenia osoby sprzedającej pojazd należy również podpisać oświadczenie kupującego o tym, że zapoznał się ze stanem technicznym kupowanego pojazdu. Jeżeli chcemy być pewni, że wszelkiego rodzaju zadrapania, ewentualne wgniecenia zostały należycie opisane, możemy również dołączyć dokumentację zdjęciową do umowy, co zabezpieczy nas przed potencjalnymi roszczeniami ze strony nabywcy motocykla. 

Pamiętajmy o ostatnim, czyli podpisaniu umowy. Bez podpisu umowa nie ma mocy prawnej i nie obowiązuje. Koniecznie zadbajmy o to, aby każda ze stron w swoim egzemplarzu posiadała podpisy kupującego oraz sprzedającego motocykl lub skuter. 

Po co potrzebna Ci umowa kupna sprzedaży motocykla?

W wydziale komunikacji będą prosili Cię o przedstawienie umowy zakupu motocykla. Niezbędne również będzie potwierdzenie, że pojazd posiada wykupione obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, czyli OC. Pamiętaj, że brak aktualnego ubezpieczenia może skutkować wysokimi karami ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeżeli zdarzyło się tak, że kupiłeś pojazd bez pisemnej umowy, będziesz musiał złożyć w wydziale komunikacji stosowne oświadczenie, wskazujące od kogo kupiłeś pojazd i za jaką kwotę.

PODSUMOWANIE:

  • Jeżeli kupujesz motocykl, którego wartość nie przekracza 20 000 zł, nie musisz podpisywać umowy. Umowa w formie pisemnej chroni zarówno nabywcę oraz zbywcę pojazdu przed ewentualnymi roszczeniami i pytaniami ze strony urzędu.
  • Umowa sprzedaży motocykla musi zawierać: datę sprzedaży i miejsce, dane stron, dane pojazdu, kwotę, za którą zostaje sprzedany motocykl, oraz podpis kupującego i sprzedającego.
  • Umowa kupna sprzedaży motocykla powinna zostać spisana w przynajmniej dwóch jednobrzmiących egzemplarzach dla każdej ze stron.
  • Warto również podpisać oświadczenie nabywcy o znajomości stanu technicznego motocykla. Chroni to sprzedawcę przed ewentualnymi roszczeniami ze strony kupującego. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

automatyczne wyrejestrowanie pojazdu
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ostatnio rząd wprowadził nowe przepisy umożliwiające automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Ta zmiana jest szczególnie korzystna dla osób, które posiadają stare samochody, które od lat nie były użytkowane. Dotychczas, właściciele tych pojazdów nie płacili za nie składek na ubezpiecze...
Czytaj dalej
Nagrania egzaminów na prawo jazdy
Nagrania egzaminów na prawo jazdy. Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wprowadzane zmiany w polskim prawie drogowym od 1 stycznia 2024 roku przynoszą rewolucyjne podejście do dokumentowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Obowiązek rejestrowania egzaminów istnieje już od ponad dekady, jednak dopiero teraz, wraz z nowelizacją przepisów, ośrodk...
Czytaj dalej