Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 28.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
3/5 - (10 votes)

Karetka należy do pojazdów uprzywilejowanych, które mają prawo poruszać się po drodze. Jeżeli ma włączone syreny, ostrzegawczo mruga światłami, to kierowcy mają obowiązek wesprzeć działania medyków poprzez ustąpienie miejsca na jezdni, aby utworzyć korytarz życia. W takich ekstremalnych sytuacjach liczą się nie tyle minuty, ile sekundy, szybka reakcja i właściwe zachowania. Czy wiesz, co zrobić w takiej chwili? Przeczytaj!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu

Korytarz życia

W grudniu 2019 roku zostały zmienione przepisy dotyczące tak zwanego korytarza życia. Rozwiązanie to ma na celu przepuszczanie wszystkich służb ratunkowych, w tym, co istotne, również straży pożarnej w jak najbardziej sprawny sposób. Przypomnijmy rozwiązania dyktowane artykułem 9 Ustawy prawo o ruchu drogowym, które regulują korytarz życia.

  1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.
  2. W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu:
  • na jezdni z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu;
  • na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.

Prawo o ruchu drogowym – nowe przepisy

  1. Kierującemu pojazdem innym, niż uprzywilejowany, zabrania się korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej w sposób, o którym mowa w ust. 2. Kierujący pojazdem może kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego.
  2. Przepisu ust. 3 nie stosuje się do pojazdów zarządców dróg lub pomocy drogowej biorących udział w akcji ratowniczej.

Co to zasady kierowcy powinni stosować się do punktu pierwszego, czyli powinni niezwłocznie usunąć się z drogi i zatrzymać się, natomiast punkt drugi obowiązuje jedynie w sytuacjach, gdy na jezdni znajduje się wiele pojazdów, czyli najczęściej w dużych miastach i w momencie, gdy stoimy w korku.

korytarz życia infografika

źródło: gov.pl

Warto zapoznać się z powyższą grafiką, gdyż w chwili, gdy dojdzie do wypadku lub zdarzenia drogowego i będzie przyjeżdżała na przykład karetka, liczą się szybkie reakcje i sekundy, w których decydujemy o tym, czy karetka, przejeżdżając z ofiarami zdarzenia, dotrze na czas do szpitala. Zawsze należy jak najszybciej udostępnić drogę dla pojazdu uprzywilejowanego. 

Przeczytaj także: Jak udzielić pierwszej pomocy przy wypadku samochodowym?

Czy tworzenie korytarza ratunkowego jest obowiązkowe?

Nowe przepisy wprowadziły obowiązek tworzenia wolnej przestrzeni dla służb ratunkowych podczas korków i zatorów na drodze. Za niedostosowanie się do przepisów grozi mandat karny w wysokości 500 złotych.

Jak utworzyć korytarz życia? Dwa pasy ruchu

W sytuacji, gdy jedziemy drogą z dwoma pasami w jednym kierunku, przepuszczamy uprzywilejowany pojazd środkiem osi jezdni. Oznacza to, że korytarz życia tworzymy wg schematu: pojazdy znajdujące się po prawej stronie zjeżdżają jak najbardziej na prawą stronę, nawet opuszczając drogę, a te, które znajdują się po lewej stronie, przesuwają się jak najbardziej w lewo, aby udrożnić przejazd.

Korytarz ratunkowy – trzy i cztery pasy jezdni

Korytarz życia

Jeżeli jedziemy drogą, która ma więcej niż trzy pasy, przyjmuje się zasadę, że pojazdy znajdujące się na lewym pasie zjeżdżają z jezdni w lewo, natomiast wszystkie te, które znajdują się po prawej stronie, niezależnie od tego, czy będą to dwa, czy trzy pasy, zjeżdżają jak najbardziej na prawo. Muszą to zrobić również kierowcy pasa środkowego – oni również przesuwają się jak najbardziej ku prawej stronie jezdni. Prowadzący pojazdy mechaniczne w takiej sytuacji mają prawo do korzystania z pasów awaryjnego jezdni. Tylko w ten sposób stworzymy prawidłowy korytarz życia.

Tworzenie korytarza życia na drodze – podsumowanie

Wiesz już, czym jest korytarz życia. Pamiętaj, że szybka reakcja i właściwe zachowanie na drodze to zawsze kilka sekund, a czasem minut, które mogą uratować ludzkie życie. Zachowujmy się odpowiedzialnie i dbajmy o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Warto również pamiętać, aby nigdy nie prowadzić pojazdu bez obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, ponieważ nie wiadomo, czy nie będziemy uczestniczyć w wypadku drogowym, niekoniecznie z własnej winy. Poniżej wypunktowaliśmy najważniejsze informacje:

  • 6 grudnia 2019 r. zostały wprowadzone przepisy dotyczące korytarza życia;
  • zapisy dotyczące korytarza życia znajdziemy w Ustawie prawo o ruchu drogowym w artykule 9;
  • słysząc syreny pojazdu uprzywilejowanego, należy niezwłocznie rozpocząć procedurę tworzenia korytarza życia, ponieważ w takiej sytuacji liczą się nawet sekundy.

Najczęściej zadawane pytania

Jak się robi korytarz życia?

Jeśli droga ma dwa pasy, obowiązuje następująca zasada tworzenia korytarza życia. Kierowcy jadący prawym pasem powinni zjechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, a ci, którzy jadą pasem lewym – lewej krawędzi. Analogicznie odbywa się to na szerszych drogach o co najmniej dwóch pasach ruchu (autostradach i drogach ekspresowych). W drogi z trzema pasami – kierowcy pasa środkowego przesuwają się jak najbliżej prawej strony jezdni.

Kiedy tworzy się korytarz życia?

Korytarz życia tworzy się w celu ułatwienia przejazdu pojazdom uprzywilejowanym. Skraca to czas dotarcia służb ratunkowych do miejsca wypadku i osób potrzebujących pomocy.

Co to znaczy korytarz życia?

Korytarz ratunkowy to przestrzeń na drodze, którą tworzą uczestnicy ruchu. Służby ratunkowe, wykorzystując korytarz życia, mogą szybciej dotrzeć do poszkodowanych. Odpowiednia reakcja kierowców może przyczynić się do uratowania komuś życia.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

  • Tomasz pisze:

    Niestety błędy w artykule.
    „pojazdy znajdujące się po prawej stronie zjeżdżają jak najbardziej na prawą stronę, nawet opuszczając drogę” tak byłoby logiczne, ale nie zgodne z przepisami:
    „kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej KRAWĘDZI PASA ruchu

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej