Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 07.11.2024 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Zazwyczaj auto kupujemy za gotówkę lub bierzemy kredyt w banku. Rośnie jednak liczba osób, które decydują się na leasing konsumencki. Jak on działa i czy się opłaca? Zapraszamy do naszego poradnika. 

Nie trzeba mieć własnej firmy, by wziąć auto w leasing. Także jako klient indywidualny możesz skorzystać z tej opcji. Bywa, że jest ona bardziej opłacalna niż kredyt.

Leasing konsumencki – co to jest? 

Leasing konsumencki to coś pomiędzy kredytem samochodowym a wynajmem. Formalnie nie jesteś właścicielem pojazdu. Jest nim firma, w której leasingujesz samochód, bo to ona sfinansowała zakup wybranego auta. Dodatkowo to dane leasingodawcy będą widnieć w dowodzie rejestracyjnym w rubryce właściciel. Do ciebie należą jednak wszelkie obowiązki związane z utrzymaniem samochodu – przeglądy, naprawy, wymiany opon czy ubezpieczenie. 

Natomiast jak przy kredycie co miesiąc płacisz raty ustalone w umowie z leasingodawcą za możliwość korzystania z pojazdu. Gdy umowa leasingu dojdzie do końca, masz prawo do pierwokupu auta. Najczęściej jego cena wynosi 1 proc. wartości początkowej pojazdu. Oczywiście, możesz też zrezygnować z zakupu i oddać auto właścicielowi. 

Jak skorzystać z leasingu konsumenckiego?

Formalności związane z leasingiem konsumenckim są uproszczone, szczególnie w porównaniu z kredytem bankowym. Tutaj nikt nie bada twojej zdolności kredytowej i nie wymaga zaświadczeń o zarobkach. 

Strony podpisują umowę na z góry określony czas – najczęściej jest to 2,3,4 czy nawet 5 lat. W zależności od firmy – wnosisz opłatę wstępną, zazwyczaj wynosi ona określoną kwotę lub procent od wartości samochodu. Umowa określa wysokość rat oraz prawa i obowiązki stron. Wygasa w dwóch przypadkach. Na koniec jej trwania albo gdy dojdzie do szkody całkowitej lub kradzieży auta. 

Do wyboru masz dwie formy leasingu konsumenckiego – leasing fabryczny oraz leasing bankowy lub proponowany przez firmy leasingowe. W pierwszej opcji leasingodawcą jest producent danego samochodu i najczęściej możesz w ten sposób skorzystać z nowych aut. W opcji bankowej lub wyspecjalizowanych firm, to te podmioty finansują zakup i w puli poza nowymi samochodami są też te używane. 

Leasing konsumencki a ubezpieczenie

Jednym z twoich obowiązków w ramach leasingu konsumenckiego jest ubezpieczenie OC pojazdu, z którego korzystasz. Czyli podobnie, jak w przypadku zakupu auta za gotówkę lub na kredyt. Jest jednak parę różnic. 

  1. Ubezpieczenie komunikacyjne w ramach leasingu konsumenckiego nie wlicza się do historii ubezpieczeniowej. Czyli nie wypracujesz zniżki za bezszkodową jazdę. 
  2. Leasingodawca decyduje o tym, co wchodzi w skład pakietu ubezpieczeniowego poza OC. Zazwyczaj jest to OC, AC, assistance i NNW. Możesz mieć co najwyżej wpływ na zakres tych polis (nie zawsze!). 
  3. Wybór towarzystwa należy  do firmy leasingującej. Zazwyczaj przedstawia ci kilka opcji z wybranych zakładów ubezpieczeń. 
  4. Jeśli chcesz się ubezpieczyć w innym towarzystwie niż wskazane przez firmę,  w której masz leasing konsumencki, zazwyczaj musisz się liczyć z dopłatą. 

Kredyt, gotówka czy leasing konsumencki – co się bardziej opłaca?

Wszystko trzeba policzyć. Teoretycznie najprościej wyłożyć gotówkę i mieć auto od razu na własność. Jednak nie każdy ma wystarczające środki na zakup pojazdu lub chce ten koszt rozłożyć w czasie. Wtedy pozostaje kredyt lub leasing konsumencki. Wadą tego drugiego rozwiązania jest to, że nie jesteś właścicielem samochodu. Ale masz w tej opcji mniej formalności i leasing konsumencki nie obciąża twojej historii kredytowej (nie będziesz miał wpisu w BIK). 

Jak to wygląda kosztowo? W przeciwieństwie do kredytu bankowego, w przypadku leasingu konsumenckiego nie spłacasz całej wartości plus odsetek, tylko zazwyczaj część tego, ile jest warty pojazd. Rata więc może być niższa niż w kredycie. Firmy leasingowe mogą też mieć niższe ceny wyjściowe samochodów, bo kupują je w pakiecie lub, jak to jest w przypadku producentów, mają ceny bez marż pośrednika. 

PODSUMOWANIE:

  • Leasing konsumencki jest jednym ze sposobów na sfinansowanie zakupu samochodu dla osób indywidulanych. 
  • W ramach leasingu konsumenckiego możesz skorzystać z ofert nowych samochodów, jak i używanych. 
  • Leasing konsumencki nie zapisuje się w twojej historii kredytowej. 
  • W opcji leasingu konsumenckiego to firma leasingująca jest właścicielem auta, ty płacisz co miesiąc raty za jego użytkowanie. 
  • Po zakończeniu umowy na leasing konsumencki masz prawo pierwokupu za określony z góry procent wyjściowej wartości pojazdu. Najczęściej jest to 1 proc.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej