Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 22.11.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Leasing samochodu elektrycznego to atrakcyjna forma finansowania, po którą coraz chętniej sięgają przedsiębiorcy. Pozwala ona na użytkowanie nowego lub używanego pojazdu, który po zakończeniu trwania umowy można zwrócić firmie leasingowej. Przedmiotem takich porozumień coraz częściej zostają auta z napędem elektrycznym. Sprawdź, na czym polega leasing samochodu elektrycznego i kto może się o niego ubiegać.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak wygląda leasing samochodu elektrycznego?

Coraz więcej przedsiębiorstw jako pojazd służbowy wybiera samochód elektryczny. Leasing stanowi atrakcyjną formę finansowania tego typu inwestycji, która nie wiąże nas na stałe z danym pojazdem i umożliwia jego wymianę na nowszy model, po zakończeniu umowy.

Umowa zawierana jest pomiędzy dwoma stronami – firmą użyczającą pojazdu w ramach podpisanego porozumienia (leasingodawca) oraz leasingobiorcą, czyli podmiotem nabywającym dostęp do dóbr inwestycyjnych.

Czytaj także: Zasięg samochodów elektrycznych

Na czym dokładnie polega leasing? Samochód elektryczny lub pojazd z innym rodzajem napędu zostaje leasingobiorcy użyczony na czas określony w umowie. Leasingobiorca zobowiązuje się natomiast do terminowego opłacania tzw. czynszu leasingowego. Tego typu umowę można porównać do dzierżawy lub płacenia czynszu za lokal. W zależności od rodzaju zawartej umowy leasingobiorca ma prawo do wykupu pojazdu za określoną uprzednio kwotę lub zwrotu pojazdu firmie leasingowej.

Leasing samochodu elektrycznego jest opcją zdecydowanie bardziej opłacalną niż zaciąganie kredytów gotówkowych. Nie wpływa na zdolność kredytową leasingobiorcy, a niektóre umowy można zawierać nawet bez zainwestowania wkładu własnego.

Jakie samochody elektryczne można wziąć w leasing?

W ofertach firm leasingowych znajdują się różne marki posiadające modele z napędem elektrycznym. Do najchętniej wybieranych należą pojazdy: Volkswagen, Tesla, Nissan, BMW czy Renault. Umowy leasingowe nie dotyczą oczywiście jedynie aut elektrycznych. Przedmiotem umowy mogą być tradycyjne pojazdy spalinowe, możliwy jest również leasing samochodu hybrydowego.

W leasing można wziąć zarówno samochody nowe, jak i używane. Warto jednak wspomnieć, że nowe modele mają pewną przewagę. Chodzi mianowicie o możliwość uzyskania dofinansowania w ramach rządowego programu „Mój elektryk”.

Niestety regulamin uniemożliwia uzyskanie takiej dotacji, jeśli przedmiotem umowy jest używany samochód elektryczny. Leasing tego typu pojazdu ma jednak swoje zalety, wśród których warto wymienić niższą ratę leasingową.

Ile kosztuje leasing samochodu elektrycznego?

Koszty, które będziemy musieli ponieść z tytułu zawartej umową, są uzależnione od kilku czynników. Nie ma zatem jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje leasing samochodu elektrycznego. Przede wszystkim istotne jest to, jaki pojazd jest przedmiotem umowy. Za samochody o wyższej wartości będziemy płacić zdecydowanie wyższe raty. Kolejnymi aspektami są czas, na który została zawarta umowa, oraz wysokość wkładu własnego.

Nie bez znaczenia jest również branża, w której funkcjonuje dany przedmiot.

Ma to bowiem wpływ na opłaty związane z amortyzacją oraz opodatkowaniem. Spośród dwóch najpopularniejszych rodzajów leasingu – finansowego i operacyjnego, druga z wymienionych opcji charakteryzuje się niższymi ratami. Na końcu należy również wspomnieć o marży, która jest narzucana przez firmę leasingową, oraz o aktualnym wskaźniku referencyjnej stopy oprocentowania.

Przed zawarciem umowy leasingowej warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą lub skorzystać z darmowych narzędzi internetowych, takich jak kalkulatory leasingowe. Należy jednak pamiętać, że tego typu aplikacje mogą cechować się pewnym marginesem błędu.

Dla kogo przeznaczony jest leasing samochodu elektrycznego?

Umowę o leasing samochodu elektrycznego zawrzeć mogą wszyscy przedsiębiorcy posiadający numer NIP. Tego typu umowa jest również dostępna dla podmiotów, które numeru NIP nie posiadają, a zaliczyć możemy do nich rolników indywidualnych oraz lekarzy prowadzących prywatną praktykę lekarską.

Z umów leasingowych mogą korzystać również osoby fizyczne, które nie posiadają własnej firmy lub jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednak w przypadku tzw. leasingów konsumenckich leasingobiorca nie odczuje korzyści podatkowych, które płyną z leasingu przysługującego przedsiębiorcom.

Dodatkowo niektóre firmy leasingowe narzucają użytkownikom wymagania dotyczące ubezpieczenia pojazdu, serwisowania, a nawet codziennego użytkowania, związanego np. z limitem przebiegu. Z tych powodów nie jest to często wybierane rozwiązanie.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

ubezpieczenie domu od pożaru
Ubezpieczenie domu od pożaru Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości
Ogień jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla nieruchomości. Chwila nieuwagi wystarczy, by twój dobytek poszedł z dymem. Nie zawsze można uniknąć nieszczęścia, ale można uchronić się przed znaczącą startą finansową. W takich przypadkach pomaga ubezpieczenie domu od pożaru. Co da...
Czytaj dalej
system e-toll
System e-TOLL Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
1 października 2021 roku zakończyła się era systemu via-Toll na polskich drogach. Systematycznie i etapami zastąpił poprzednie rozwiązanie zupełnie nowy system opłat drogowych czyli system e-TOLL. Jakie korzyści niesie on ze sobą? Jak działa ten system? Kto korzysta z tego rozwiązania? ...
Czytaj dalej