Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
Rate this post

Leasing samochodu, będący alternatywą dla kredytu samochodowego, to rozwiązanie coraz częściej i coraz chętniej wykorzystywane. Zerwanie umowy leasingowej przed końcem jej trwania jest zazwyczaj nieopłacalne, a cesja leasingu samochodu wydaje się wówczas najkorzystniejszą opcją. Na czym polega cesja leasingu auta i jak jej dokonać? Kiedy warto zdecydować się na cesję i z jakimi opłatami się to wiąże? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Decydując się na leasing samochodu musisz być świadomy, że jako leasingobiorca nie stajesz się właścicielem auta, a jedynie jego użytkownikiem. Samochód w leasingu zostaje Ci udostępniony na określony czas i na warunkach określonych w umowie. Dopiero po jej zakończeniu możesz zdecydować, czy chcesz auto wykupić – po okazyjnej, o wiele niższej od rynkowej, cenie. Umowa w formie leasingu operacyjnego musi być jednak zawarta na co najmniej 2 lata. Chcesz zerwać ją przed upływem tego czasu? A może planujesz wcześniejszy wykup auta? Może się okazać, że zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie, będzie dla Ciebie bardzo niekorzystne. Co wówczas robić? Jakie masz opcje? Jednym z rozwiązań jest cesja leasingu samochodu. Na czym ona polega i co warto o niej wiedzieć? 

Cesja leasingu samochodu – kiedy jest przydatna?

Masz samochód w leasingu. Do momentu, w którym samochód nie zostanie spłacony ani wykupiony, jesteś jedynie jego użytkownikiem, natomiast właścicielem nadal pozostaje leasingodawca. W praktyce oznacza to tyle, że nie możesz swobodnie zarządzać samochodem ani udostępniać go innym osobom. Co więcej, może się zdarzyć, że w pewnym momencie nie będziesz mógł pozwolić sobie na dalsze spłacanie rat leasingowych i chciałbyś zrezygnować z umowy. Uważaj, ponieważ wypowiadając umowę leasingu przed ustalonym terminem, musisz liczyć się z konsekwencjami wynikającymi z OWU. Może to być między innymi zapłata kara umowna czy nawet spłacenie wszystkich rat i odsetek. Oczywistym jest, że nie będziesz mógł sobie na to pozwolić. 

Warto też wiedzieć, że nieciekawa sytuacja finansowa nie jest tak naprawdę jedyną, w której korzystniejsze byłoby dla Ciebie “pozbycie” się leasingu. Być może chciałbyś wykupić auto jeszcze przed końcem umowy? W takiej sytuacji wcześniejszy wykup samochodu jest oczywiście możliwy, ale musisz zdać sobie sprawę z jednego – wykup możliwy będzie jedynie po cenie rynkowej. To z kolei wymaga niemałych środków finansowych. Podobnie będzie wyglądała sytuacja, kiedy będziesz chciał pozbyć się przedmiotu leasingu i wybrać na przykład inne, nowocześniejsze auto.

Jest jeszcze coś - być może planujesz przekształcenia w swojej firmie? Wówczas umowa leasingowa musi tak jakby zmienić właściciela. Co robić w takiej sytuacji?

Na czym polega cesja leasingu samochodu? 

Cesja leasingu samochodu jest niczym innym, jak legalnym przekazaniem praw i obowiązków wynikających z umowy leasingowej, na osobę trzecią. Oznacza to, że w momencie przekazania leasingu pozbywasz się takich przywilejów jak poruszanie się samochodem, ale jednocześnie zbywasz także wszelkie obowiązki związane z posiadaniem auta w leasingu – czy to spłaty rat czy dokonywania przeglądów i serwisowania samochodu. 

W sytuacji, kiedy chcesz dokonać cesji leasingu samochodu warto pamiętać o jednym – podczas zmiany stron umowy nie może dojść do zmiany jej postanowień. Co to oznacza w praktyce? Zmienić może się jedynie leasingobiorca, natomiast nie możemy modyfikować ani czasu trwania umowy ani wartości leasingowych zawartych w dotychczasowym dokumencie. Jeśli tak się stanie, wówczas umowa będzie traktowana jak nowa, co byłoby jednoznaczne z zawarciem jej na konkretny czas – minimum 24 miesiące.

Kto może przejąć leasing samochodu? 

Wydaje się, że zdecydowanie łatwiejszą procedurą do przeprowadzenia jest przekazanie leasingu innej firmie niż podmiotowi indywidualnemu, który nie prowadzi działalności gospodarczej. W tym drugim przypadku, może być ciężko uzyskać zgodę leasingodawcy na cesję. Niezależnie jednak od tego, kto ma zostać nowym leasingobiorcą, to leasingodawca musi wyrazić zgodę na taką zmianę. W tym celu, firma musi zweryfikować wiarygodność potencjalnego klienta i sprawdzić ewentualną zdolność kredytową przyszłego cesjonariusza. Jest to więc nic innego, jak czynności służące rozpatrzeniu wniosku leasingowego, dokładnie tak samo, jakby sprawa dotyczyła zawarcia nowej umowy. 

Cesja leasingu samochodu – ile to kosztuje? 

Zanim znajdziesz osobę, która będzie chętna do przejęcia umowy leasingowej na samochód, warto zastanowić się nad wszelkimi kosztami, które związane są z tą procedurą. Najważniejsze będzie w tym przypadku tak zwane odstępne. Jest to kwota będąca różnicą pomiędzy sumą wszystkich rat pozostałych do spłacenia za auto, a wartością rynkową pojazdu. Warto być świadomym tego, że im większe będzie odstępne, tym trudniej może być Ci znaleźć osobę chętną do przejęcia umowy. W Twoich oczekiwaniach nie ma jednak nic dziwnego, ponieważ będąc osobą, która spłaciła już większość rat leasingowych, chciałbyś odzyskać co nieco. Nie jest też tajemnicą, że to właśnie od wysokości odstępnego zależy czy dana cesja leasingu samochodu będzie w ogóle opłacalna. 

Jeśli jesteś osobą zainteresowaną cesją leasingu auta i chcesz zostać jego nowym posiadaczem, zachowaj szczególną ostrożność. W internecie możesz znaleźć mnóstwo ofert cesji leasingu samochodu, bez płatności odstępnego. W takich przypadkach warto jednak mieć oczy szeroko otwarte i sprawdzić, czy oferta nie ma tak zwanego drugiego dna.

Przepisanie leasingu na samochód – krok po kroku 

Na początku drogi prowadzącej do cesji leasingu samochodu jest znalezienie potencjalnego cesjonariusza, czyli osoby chętnej do przejęcia umowy leasingu. Zanim jednak rozpoczniesz jej poszukiwania, poświęć chwilę na obliczenie kwoty odstępnego, o którym pisaliśmy wcześniej. Dopiero znając potencjalne koszty, przygotuj ogłoszenie o cesji samochodu. Jeśli już znajdziesz potencjalnego cesjonariusza, musisz zgłosić go do leasingodawcy, który zweryfikuje jego wiarygodność. W końcu to on podejmuje ostateczna decyzję i wydaje zgodę na cesję. Na tym etapie najczęściej pojawia się także konieczność wniesienia tak zwanej opłaty manipulacyjnej, która może wynieść nawet do 1000 złotych. Na końcu tej drogi jest podpisanie koniecznej dokumentacji oraz przekazanie przedmiotu leasingu. Od tej pory zbywasz się zarówno praw, jak i obowiązków związanych z posiadaniem auta w leasingu.

Cesja umowy leasingu a ubezpieczenie: co z OC i AC?

Załóżmy więc, że cesjonariusz został już znaleziony, więc do sfinalizowania cesji pozostały już tylko formalności. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie o ubezpieczenie samochodu. Co z polisę OC i AC w przypadku cesji leasingu? 

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i jest przypisane do samochodu. Oznacza to więc, że wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia zawartej przez poprzedniego posiadacza, przechodzą na cesjonariusza. Warto też zaznaczyć, że w wielu przypadkach firmy leasingowe, które same ubezpieczają samochód, koszt takiej polisy wliczają już w ratę leasingową. Zatem po cesji, kolejne raty ubezpieczenia, tak jak i raty leasingu, będzie spłacał cesjonariusz. Jeśli natomiast cedent ubezpieczał samochód we własnym zakresie, warto pamiętać, że pozbywa się on ochrony ubezpieczeniowej wraz z pojazdem. Tutaj warto jednak wiedzieć, że umowa ubezpieczenia nie przedłuży się automatycznie i wygaśnie z ostatnim dniem jej ważności.

Inaczej natomiast wygląda kwestia ubezpieczenia AC, które choć jest dobrowolne, w przypadku leasingu auta jest obowiązkowe i wymagane przez leasingodawcę. Tutaj, z chwilą dokonania cesji, czyli z chwilą przeniesienia praw i obowiązków wynikających z posiadania auta w leasingu, umowa AC wygasa.

Alternatywy dla cesji leasingu – jak zerwać umowę leasingową? 

Cesja leasingu samochodu jest bez wątpienia najkorzystniejszą opcją. Jednak dla pełnego oglądu sytuacji warto jeszcze raz podkreślić, jakie inne opcje ma do rozważenia leasingobiorca. 

Jeśli jako posiadacz samochodu w leasingu chcesz zerwać umowę przed jej końcem musisz wiedzieć, że z pewnością nie będzie to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie. Nie tylko stracisz wszystkie środki, które wpłaciłeś na poczet rat leasingowych, ale bardzo często będziesz musiał zapłacić także umowną karę, a nawet uregulować wartość pozostałych rat. Wszystko tak naprawdę zależy od warunków leasingu, jakie zostały zapisane w umowie.

To dlatego tak istotne jest dokładne zapoznanie się z warunkami przed podpisaniem dokumentu. Kolejnym rozwiązaniem jest wykup samochodu przed końcem umowy. Tutaj musisz wiedzieć, że będzie to możliwe jedynie po cenie rynkowej, więc nie jest to opcja korzystna, a z pewnością wymagająca sporych nakładów finansowych. 

PODSUMOWANIE:

  • Umowa leasingu samochodu osobowego musi zostać zawarta na co najmniej 24 miesiące. 
  • Wcześniejsze zerwanie umowy leasingu wiąże się z konsekwencjami zawartymi w umowie, takimi jak zapłacenie kary umownej czy uregulowania wszystkich rat leasingowych. 
  • Rozwiązaniem umożliwiającym zerwanie umowy leasingowej samochodu jest między innymi wykup auta po cenie rynkowej lub cesja leasingu samochodu.
  • Cesja leasingu samochodu jest legalnym przekazaniem praw i obowiązków wynikających z umowy leasingowej, na osobę trzecią.
  • Jednym z kosztów, jakie wiążą się z cesją leasingu jest tak zwane odstępne, czyli kwota będąca różnicą pomiędzy sumą rat pozostałych do spłacenia, a wartością rynkową pojazdu.
  • W przypadku przepisania umowy leasingu, prawa i obowiązki wynikające z ubezpieczenia OC przechodzą na nowego posiadacza wraz z pojazdem, natomiast ubezpieczenie AC wygasa.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej