Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Zazwyczaj auto kupujemy za gotówkę lub bierzemy kredyt w banku. Rośnie jednak liczba osób, które decydują się na leasing konsumencki. Jak on działa i czy się opłaca? Zapraszamy do naszego poradnika. 

Nie trzeba mieć własnej firmy, by wziąć auto w leasing. Także jako klient indywidualny możesz skorzystać z tej opcji. Bywa, że jest ona bardziej opłacalna niż kredyt.

Leasing konsumencki – co to jest? 

Leasing konsumencki to coś pomiędzy kredytem samochodowym a wynajmem. Formalnie nie jesteś właścicielem pojazdu. Jest nim firma, w której leasingujesz samochód, bo to ona sfinansowała zakup wybranego auta. Dodatkowo to dane leasingodawcy będą widnieć w dowodzie rejestracyjnym w rubryce właściciel. Do ciebie należą jednak wszelkie obowiązki związane z utrzymaniem samochodu – przeglądy, naprawy, wymiany opon czy ubezpieczenie. 

Natomiast jak przy kredycie co miesiąc płacisz raty ustalone w umowie z leasingodawcą za możliwość korzystania z pojazdu. Gdy umowa leasingu dojdzie do końca, masz prawo do pierwokupu auta. Najczęściej jego cena wynosi 1 proc. wartości początkowej pojazdu. Oczywiście, możesz też zrezygnować z zakupu i oddać auto właścicielowi. 

Jak skorzystać z leasingu konsumenckiego?

Formalności związane z leasingiem konsumenckim są uproszczone, szczególnie w porównaniu z kredytem bankowym. Tutaj nikt nie bada twojej zdolności kredytowej i nie wymaga zaświadczeń o zarobkach. 

Strony podpisują umowę na z góry określony czas – najczęściej jest to 2,3,4 czy nawet 5 lat. W zależności od firmy – wnosisz opłatę wstępną, zazwyczaj wynosi ona określoną kwotę lub procent od wartości samochodu. Umowa określa wysokość rat oraz prawa i obowiązki stron. Wygasa w dwóch przypadkach. Na koniec jej trwania albo gdy dojdzie do szkody całkowitej lub kradzieży auta. 

Do wyboru masz dwie formy leasingu konsumenckiego – leasing fabryczny oraz leasing bankowy lub proponowany przez firmy leasingowe. W pierwszej opcji leasingodawcą jest producent danego samochodu i najczęściej możesz w ten sposób skorzystać z nowych aut. W opcji bankowej lub wyspecjalizowanych firm, to te podmioty finansują zakup i w puli poza nowymi samochodami są też te używane. 

Leasing konsumencki a ubezpieczenie

Jednym z twoich obowiązków w ramach leasingu konsumenckiego jest ubezpieczenie OC pojazdu, z którego korzystasz. Czyli podobnie, jak w przypadku zakupu auta za gotówkę lub na kredyt. Jest jednak parę różnic. 

  1. Ubezpieczenie komunikacyjne w ramach leasingu konsumenckiego nie wlicza się do historii ubezpieczeniowej. Czyli nie wypracujesz zniżki za bezszkodową jazdę. 
  2. Leasingodawca decyduje o tym, co wchodzi w skład pakietu ubezpieczeniowego poza OC. Zazwyczaj jest to OC, AC, assistance i NNW. Możesz mieć co najwyżej wpływ na zakres tych polis (nie zawsze!). 
  3. Wybór towarzystwa należy  do firmy leasingującej. Zazwyczaj przedstawia ci kilka opcji z wybranych zakładów ubezpieczeń. 
  4. Jeśli chcesz się ubezpieczyć w innym towarzystwie niż wskazane przez firmę,  w której masz leasing konsumencki, zazwyczaj musisz się liczyć z dopłatą. 

Kredyt, gotówka czy leasing konsumencki – co się bardziej opłaca?

Wszystko trzeba policzyć. Teoretycznie najprościej wyłożyć gotówkę i mieć auto od razu na własność. Jednak nie każdy ma wystarczające środki na zakup pojazdu lub chce ten koszt rozłożyć w czasie. Wtedy pozostaje kredyt lub leasing konsumencki. Wadą tego drugiego rozwiązania jest to, że nie jesteś właścicielem samochodu. Ale masz w tej opcji mniej formalności i leasing konsumencki nie obciąża twojej historii kredytowej (nie będziesz miał wpisu w BIK). 

Jak to wygląda kosztowo? W przeciwieństwie do kredytu bankowego, w przypadku leasingu konsumenckiego nie spłacasz całej wartości plus odsetek, tylko zazwyczaj część tego, ile jest warty pojazd. Rata więc może być niższa niż w kredycie. Firmy leasingowe mogą też mieć niższe ceny wyjściowe samochodów, bo kupują je w pakiecie lub, jak to jest w przypadku producentów, mają ceny bez marż pośrednika. 

PODSUMOWANIE:

  • Leasing konsumencki jest jednym ze sposobów na sfinansowanie zakupu samochodu dla osób indywidulanych. 
  • W ramach leasingu konsumenckiego możesz skorzystać z ofert nowych samochodów, jak i używanych. 
  • Leasing konsumencki nie zapisuje się w twojej historii kredytowej. 
  • W opcji leasingu konsumenckiego to firma leasingująca jest właścicielem auta, ty płacisz co miesiąc raty za jego użytkowanie. 
  • Po zakończeniu umowy na leasing konsumencki masz prawo pierwokupu za określony z góry procent wyjściowej wartości pojazdu. Najczęściej jest to 1 proc.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej