Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak
Aktualizowano: 21.02.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
4.2/5 - (5 votes)

Zapoznając się ze specyfikacją techniczną pojazdu, często natrafiamy na oznaczenia, które dla niedoświadczonych osób mogą być trudne do rozszyfrowania. Jednym z nich może być skrót V8. Silnik opatrzony takim znacznikiem znajdziemy w mocniejszych pojazdach o bardziej sportowym charakterze. Jak zbudowany jest silnik V8 i w jakich modelach należy się go spodziewać? Sprawdźmy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to znaczy, że silnik jest V8?

Oznaczenie V8 odnosi się do budowy silnika, a dokładniej do liczby cylindrów i sposobu, w jaki zostały zorientowane względem siebie. Cyfra „8” informuje nas o liczbie cylindrów, natomiast pierwszy człon tego oznaczenia, czyli litera „V”, jest zobrazowaniem ich ułożenia.

Czytaj także:

Silnik 1.9 TDI

Silnik 1.6 HDI

Silnik 1.8 Turbo

Kiedy popatrzymy na silnik V8 w przekroju, zobaczymy ułożone w dwóch rzędach cylindry, które nachylone są do siebie najczęściej pod kątem 90 stopni. Ich dolne końce schodzą się ku sobie przy wale korbowym.

Układ ten wygląda dokładnie jak litera „V”, dlatego została ona użyta w oznaczeniu.

Silniki V8 znajdziemy nie tylko w samochodach osobowych. Nazwa ta odnosi się również do jednostek napędowych wykorzystywanych w lotnictwie lub w transporcie kolejowym, które prezentują taki sam układ cylindrów.

Ile cylindrów ma silnik V8?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, samochody z silnikiem V8 wyposażone są w 8 cylindrów. Najprostsze tego typu jednostki zbudowane były po prostu z dwóch silników o układzie rzędowym, które dzieliły jeden wał korbowy. Aby poprawić właściwości silnika i zredukować drgania, które są generowane podczas jego pracy, zaczęto wykorzystywać bardziej skomplikowane wały, które zapewniają lepszy balans i korzystnie wpływają na płynność pracy.

Silnik V8 nie jest jedyną jednostką o takim układzie cylindrów. Producenci samochodów oferują dla niego następujące alternatywy – mniejszy, sześciocylindrowy V6 oraz potężną jednostkę V12.

W jakich autach jest silnik V8?

Silniki V8 są domeną pojazdów nastawionych na lepsze osiągi i bardziej sportowy charakter. Ośmiocylindrowa jednostka pobiera zdecydowanie większe ilości paliwa, zatem nie należy ona do najbardziej ekologicznych i ekonomicznych.

Z tego powodu kierowcy, którzy potrzebują codziennego samochodu, który będzie tani w utrzymaniu, rzadko decydują się na silnik V8.

Cena tego typu pojazdów często bywa zdecydowanie wyższa, niż ma to miejsce w przypadku silników o mniejszych pojemnościach.

Oto kilka przykładów pojazdów, które zostały wyposażone w silniki V8:

  • Mercedes-Benz CLS 55 AMG,
  • BMW M5 F10,
  • Audi RS7 Sportback,
  • Ford Mustang GT,
  • Chevrolet Camaro,
  • Mercedes-Benz S500.

Ile kosztuje V8?

Auta z silnikiem V8 nie należą do najtańszych na rynku. Mocniejsze samochody cechują się zazwyczaj wyższym standardem, który oczywiście pociąga za sobą odpowiednią cenę. Jednak na rynku wtórnym dostępnych jest wiele pojazdów wyposażonych w silnik V8, na których zakup nie trzeba wyłożyć fortuny.

Im starszy samochód, tym prawdopodobniej mniejsza będzie jego wartość rynkowa. Wyjątek mogą stanowić modele unikatowe o historycznej wartości. Starsze modele Mercedesów lub BMW znajdziemy już za około 10 tys. złotych.

Średnia cena, jaką musimy zapłacić za tego typu pojazd, to od 25 tys. do 30 tys. złotych. Im nowszy pojazd, tym cena będzie bardziej wzrastać.

Warto również wspomnieć o kosztach związanych z eksploatacją auta z silnikiem V8. Siłą rzeczy bardziej pojemne jednostki napędowe będą cechować się większym średnim spalaniem. Zatem należy liczyć się ze wzrostem wydatków na paliwo i częstszymi wizytami na stacjach benzynowych.

Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak

Autorka wielu tekstów poradnikowych o tematyce finansowej i ekonomii. Z wykształcenia specjalistka ds. Public Relations. Dzięki pracy w towarzystwach ubezpieczeniowych, posiada niezbędne doświadczenie, którym dzieli się z czytelnikami bloga Beesafe.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej