Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 29.07.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego (samochodu, motoru czy skutera) ma bezwzględny obowiązek wykupienia podstawowego ubezpieczenia OC. Rozwinięcie popularnego skrótu oznacza po prostu odpowiedzialność cywilną. Ten rodzaj polisy, w razie wyrządzenia szkody osobom trzecim, daje gwarancję poszkodowanemu na otrzymanie środków z OC sprawcy, które pozwolą naprawić uszkodzony pojazd. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co warto wiedzieć o likwidacji szkód z OC sprawcy?

W naszym artykule dowiecie się, wszystkiego, co powinniście wiedzieć o likwidacji szkód z OC sprawcy – gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy, jak uzyskać odszkodowanie oraz jak wysokie odszkodowanie można otrzymać.

Czytaj także: Odszkodowanie z OC sprawcy

Posiadanie ubezpieczenia OC ściśle regulowane jest przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ustawa jasno wskazuje, że posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC […] Posiadacz pojazdu obowiązany jest posiadać ochronę ubezpieczeniową przez cały okres, w którym pojazd jest zarejestrowany, z wyjątkiem zarejestrowanych pojazdów historycznych.

W odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych za granicą obowiązek ten trwa przez cały okres pozostawania tych pojazdów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych stosuje się także do posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym, przed jego rejestracją oraz do posiadacza lub kierującego pojazdem historycznym albo pojazdem wolnobieżnym, od chwili wprowadzenia tych pojazdów do ruchu.

W żadnym wypadku nie powinniśmy ignorować tego obowiązku, ponieważ brak ważnego ubezpieczenia OC może wiązać się z karami sięgającymi kilku tysięcy złotych. To jednak nie koniec – likwidację wyrządzonej przez nas szkody, będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Tego typu nieszczęśliwe zdarzenie może więc zrujnować nasz budżet i przysporzyć nam wielu problemów.

Gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Sprawdzenie OC oraz nr polisy OC – od tego powinniśmy rozpocząć procedurę po zajściu szkody. W przypadku szkody komunikacyjnej, mamy prawo wymagać od sprawcy, aby okazał nam dokumenty potwierdzające zawarcie polisy. Jeżeli sprawca nie chce tego zrobić, to najlepiej wezwać policję. To zresztą najlepszy sposób, aby nie dać się oszukać – nigdy nie mamy bowiem pewności, czy okazane dokumenty są oryginalne.

Jeżeli jednak otrzymaliśmy już wszystkie niezbędne dane, szkodę z OC sprawcy, możemy zgłosić na dwa sposoby – poprzez swojego ubezpieczyciela lub bezpośrednio w towarzystwie, w którym ubezpieczony jest sprawca.

Zdecydowanie polecamy pierwszą opcję. Nasz ubezpieczyciel załatwi wszelkie formalności, a my unikniemy dodatkowego stresu.

Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?

Tak jak pisaliśmy wcześniej, w większości przypadków, sprawca sam poda nam wszystkie niezbędne dane do likwidacji szkody. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie wszyscy są uczciwi i czasem będziemy zmuszeni wezwać na miejsce patrol policji. Nie ma znaczenia czy chodzi o szkodę komunikacyjną, czy zalany sufit przez sąsiada z góry.

Kiedy jest szkoda całkowita z OC sprawcy?

O tym, czy szkoda z OC sprawy jest całkowita decyduje ubezpieczyciel. Po przeprowadzeniu oględzin i ekspertyzy, stwierdza czy uszkodzony pojazd nadaje się do naprawy oraz czy ewentualna naprawa ma uzasadnienie ekonomiczne. Ubezpieczyciele w Polsce chętnie korzystają z tej możliwości, zwłaszcza, jeżeli chodzi o rozbite pojazdy.

Ile może wynieść kwota odszkodowania z OC sprawcy?

O tym, ile można odszkodowania z OC sprawcy można otrzymać, decyduje oczywiście poziom uszkodzeń. Jeżeli będziemy brali udział w stłuczce, podczas której ucierpi tylko zderzak, najprawdopodobniej otrzymamy od 1000 do 2000 zł. Każdy kolejny uszkodzony element, to następne setki złotych. Wiele zależy również od tego, jak drogie są części do naszego pojazdu.

Na czym polega likwidacja szkody z oc sprawcy

Likwidacja szkody z OC sprawcy polega na tym, że ubezpieczyciel winnego pokrywa koszty naprawy szkody. Pamiętajmy, abyśmy zawsze domagali się naprawy na oryginalnych częściach. Pojazd powinien być w dokładnie takim samym stanie, jak przed wypadkiem, który wydarzył się nie z naszej winy.

Pamiętaj – po wypadku sprawdź OC sprawcy. Identyfikacja OC jest bardzo ważna, aby otrzymać należne odszkodowanie.

PODSUMOWANIE:

  • Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest wymagane dla każdego pojazdu i jego kierowcy.
  • Za brak OC grożą wysokie kary ze strony UFG.
  • Jeśli sprawca wypadku nie chce okazać OC wezwij zawsze policję, a następnie skontaktuj się z ubezpieczycielem.
  • Zabezpiecz jak najwięcej dowodów potwierdzających Twoją wersję zdarzeń.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej