Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 16.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Co jest fajniejsze – narty czy snowboard – przypomina dyskusje o wyższości świąt Wielkiej Nocy nad Gwiazdką, czy też odwrotnie. Jasne jest przecież, że … to zależy. Najważniejsze, by oba te sporty uprawiać bezpiecznie

Zima za pasem, stoki ośnieżone, nic tylko oddać się białemu szaleństwu. Tylko co wybrać – deskę czy narty? Badania pokazują, że w Polsce mamy więcej zwolenników nart – około 30 proc., gdy deskę wybiera niecałe 10 proc. Polaków. Niemniej w młodszych grupach wiekowych króluje raczej snowboard, ale miłość do szusowania po stoku zaczyna się zazwyczaj od szkółek narciarskich. 

Snowboard czy narty – co dla kogo?

W dużym uproszczeniu narty kojarzą nam się z rodzinną rozrywką, gdy snowboard z freestyle’em i młodzieńczą brawurą. Tyle mówi stereotyp. Sprawdźmy, czego możemy się spodziewać wybierając deskę czy narty. 

W wyborze pt. deska czy narty musimy zacząć od naszych możliwości fizycznych. Oba sporty na pewno wymagają dobrej koordynacji ruchowej, co można wyćwiczyć. Narty obciążają kolana i wymagają mocnych ud. Uda można wytrenować, ale jeśli masz kłopoty z kolanami, zastanów się dwa razy czy bawić się w narciarstwo. Dobrze tę kwestię skonsultować z lekarzem. 

Z kolei snowboard wymaga mocnych mięśni brzucha, w tym głębokich i silnych nóg. Przez to, że na snowboardzie poruszasz się bez kijków łatwiej też o upadek. Większość jest niegroźna, ale jeśli nie lubisz lub boisz się upadków, lepiej zrezygnuj ze snowboardu. 

Narty czy snowboard – nie ma znaczenia dla endorfin

Niezależnie, czy postawimy na narty, czy snowboard, a może na obie dyscypliny – nasz organizm będzie nam za to tylko wdzięczny. Dzięki obu sportom poprawiamy koordynację ruchową i przede wszystkim kondycję. Narty czy deska wzmacniają mięśnie i poprawiają krążenie krwi. Pozytywnie wpływają na spalanie zbędnych kalorii. Dużo się mówi o kontuzjach w przypadku obu sportów. Pomijając jednak nieszczęśliwe wypadki lub niepotrzebną brawurę, jeśli zadbamy o technikę jazdy, to nie powinniśmy doprowadzić do poważnych urazów lub kontuzji. 

Deska czy narty – uwaga na urazy

Na stoku o kontuzje nietrudno. Najczęściej ich przyczyną są zbytnia brawura i przecenienie własnych umiejętności. Zdarza się, że jesteśmy „ofiarami” nieostrożności innych. Wjechanie w kogoś lub coś na stoku zdarza się wcale nie rzadko i może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. 

Problemem narciarzy są wszelkie przeciążenia kolan, naciągnięcia lub zerwania mięśni i więzadeł. Częstą kontuzją są też tzw. kciuki narciarza, czyli naciągnięcia ścięgien dłoni. Najpoważniejsze jednak zdarzenia związane są z urazami głowy lub kręgosłupa. Mimo że statystycznie narciarze mają mniej wypadków niż snowboardziści, to jednak oni częściej ulegają śmiertelnym lub bardzo poważnym wypadkom na stoku. 

Zmorą snowboardzistów z kolei są kontuzje nadgarstków. Na desce trudniej utrzymać balans, więc upadki lub próby podparcia w czasie jazdy są częste, a w takich warunkach o uraz nie jest trudno. Upadki i uderzenia na snowboardzie potrafią też kończyć się złamaniami. 

Jak zjeżdżać na nartach?

Większość uważa, że jazda na nartach jest łatwiejsza. Możemy w końcu uczyć się jej bardzo wcześnie – mniej więcej od 3 roku życia. W szusowaniu na pewno dużym ułatwieniem są kijki, które pomagają zachować balans i być może stąd powszechne przekonanie o „prostocie” nart. 

W odpowiedniej jeździe na nartach pomaga sprzęt. Nie musi być drogi, byle był dobrze dobrany. Chodzi tutaj o odpowiednią długość desek, które wypną się samoistnie w czasie upadku i dopasowany kask. Dodatkowo możemy zainwestować w ochraniacze. W czasie jazdy ważne jest zachowanie ostrożności i nieprzesadzanie z prędkością. Uważaj na innych na stoku, by na nikogo nie wpaść. Unikaj też gwałtownych manewrów, szczególnie skrętów. 

Bezpieczna jazda na snowboardzie

Aby zachować bezpieczną jazdę na snowboardzie, warto zacząć od lekcji z instruktorem. O ile jazdy na nartach możemy ostatecznie nauczyć się sami, w przypadku deski postawmy na doświadczenie innych.  Trener nauczy nas prawidłowej techniki panowania nad ciałem i zachowania balansu w czasie jazdy. Także w przypadku deski sprzęt ma znaczenie, szczególnie elementy ochronne. Kask jest oczywisty, a dodatkowo zaopatrzmy się we wzmocnione rękawiczki i żółwiki, czyli specjalne ochraniacze na kręgosłup. I podobnie, jak na nartach – w czasie jazdy zachowujemy ostrożność. 

Deska czy narty – jedno ubezpieczenie

Jak to się mówi, wypadki chodzą po ludziach, a przezorny ubezpieczony, dlatego przed wyjazdem na narty czy snowboard kup odpowiednie ubezpieczenie. Dobra polisa na tydzień białego szaleństwa na zagranicznym stoku kosztuje mniej niż 100 zł. W Polsce optymalne ubezpieczenie zaczyna się o kilku złotych dziennie. 

Co powinno znaleźć się w takim ubezpieczeniu? Polisa turystyczna musi obejmować amatorskie uprawianie sportów zimowych, pokrycie kosztów leczenia i assistance, NNW i OC w życiu prywatnym. W Polsce wystarczy OC i NNW. 

Najwięcej uwagi poświęćmy odpowiednio dobranym sumom ubezpieczenia za poszczególne elementy. Bo nie sztuką jest ubezpieczyć się tanio na narty czy snowboard. Chodzi o to, by zrobić to dobrze. 

Rekomendowane sumy ubezpieczenia na narty czy deskę w Europie:

Koszty leczenia plus assistance  100 000 – 150 000 EUR
OC w życiu prywatnym  100 000 EUR
OC sportowe (jeśli występuje oddzielnie od OC w życiu prywatnym) 100 000 EUR
NNW 100 000 PLN
Bagaż 1000-2000 PLN
Sprzęt sportowy  do 3000 PLN

Rekomendowane sumy ubezpieczenia na narty czy deskę w Europie

OC w życiu prywatnym  100 000 PLN 
NNW 50 000 PLN*
Sprzęt sportowy do 3000 PLN

*chyba, że znajdzie się oferta z wyższą sumą gwarancyjną

PODSUMOWANIE:

  • Wybór zimowego sportu zacznij od oceny swoich predyspozycji. Narty wymagają mocnych kolan i ud, snowboard – silnych nóg i mięśni brzucha. W obu dyscyplinach liczy się dobra koordynacja ruchowa, którą można wyćwiczyć. 
  • Narty czy deska mogą być kontuzjogenne, dlatego na stoku zachowaj ostrożność i zadbaj o odpowiedni sprzęt, w tym ochronny. 
  • Niezależnie czy jedziesz na narty, czy snowboard, przygotowanie wyjazdu zacznij od dobrego ubezpieczenia. Przy wyborze polisy uwagę zwróć przede wszystkim na sumy ubezpieczenia, żeby w razie czego starczyło na pokrycie wszystkich kosztów. 
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej