Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
Rate this post

Niemcy to nasz zachodni sąsiad, z którym łączą nas ścisłe powiązania. Wiele osób z Polski pracuje w Niemczech, wielu naszych obywateli ma tam rodziny, a więc częste przekraczanie granicy polsko – niemieckiej jest dla nich ważne, a czasem wręcz konieczne. Do Niemiec wybierają się też turyści. Jak wygląda więc obecnie kwestia podróżowania do Niemiec? Czy w związku z koronawirusem pojawiają się jakieś szczególne obostrzenia? O czym konkretnie trzeba pamiętać, jeśli wybieramy się za naszą zachodnią granicę?

Niemcy a koronawirus – wyjazdy Polaków do Niemiec

Od dziesięcioleci Polskę i wielu Polaków ma z Niemcami ścisłe powiązania. Chodzi przede wszystkim o pracę na terenie Niemiec. Wiele osób z zachodniej części Polski ma tam także rodzinę, którą odwiedza. Poza tym nasz zachodni sąsiad to kraj tranzytowy dla kierowców ciężarówek, którzy jadą z towarem dalej na Zachód. I wreszcie z Niemiec sprowadzamy przecież mnóstwo towaru – chociażby używane samochody. Oczywiście zaraz po wybuchu pandemii wzajemne kontakty zostały w dużym stopniu zamrożone.

Ale przecież nikt nie wyobraża sobie, by taki stan mógł trwać zbyt długo. Dlatego swobodne przemieszczanie się z kraju do kraju powoli wraca do normy. Swobodne, ale jednak ograniczone przez pewne obostrzenia spowodowane rozprzestrzenianiem się wirusa.

Niemcy a koronawirus – garść statystyk

Niemcy, jak wiele krajów na świecie w ostatnich miesiącach padły ofiarą pandemii. Ogólna liczba przypadków zachorowań w tym kraju wynosi 4,28 mln, a na covid zmarło 94 031 osób. A jakie są przewidywania dotyczące nadchodzących miesięcy? Otóż Instytut im. Roberta Kocha przewiduje jesienią i zimą wzrost liczby zachorowań na koronawirusa. Tłumaczy się to faktem, że nadal funkcjonuje w Niemczech grupa osób niezaszczepionych.

Ponadto wśród młodych ludzi szerzą się infekcje, a ludzie częściej się kontaktują, bo nie obowiązuje już blokada taka jak w zeszłym roku. A jak wygląda kwestia szczepienia w Niemczech? Według ostatnich danych 74,7 procent wszystkich osób pełnoletnich oraz 33,2 procent osób w wieku od 12 do 17 lat zostało już w pełni zaszczepionych.

Niemcy a koronawirus – zasady wjazdu do kraju

Zasady wjazdu do Niemiec w dużej mierze zależą od tego, z jakiego obszaru wjeżdża się do tego kraju. Znowu powołamy się na informacje znajdujące się na stronie Instytutu Roberta Kocha. Na niej każdy zainteresowany może znaleźć informacje dotyczące aktualnej listy obszarów ryzyka. Od 1 sierpnia 2021 r. wyróżniane są dwa obszary ryzyka:

  • obszar wysokiego ryzyka (Hochrisikogebiet);
  • obszar występowania mutacji (Virusvariantengebiet).

Na szczęście Polska nie należy w tym momencie nie należy do obszaru wysokiego ryzyka, z którym wiąże się większa ilość obostrzeń wjazdowych.

Niemcy a koronawirus – obowiązkowe testy

Okazuje się, że od 1 sierpnia 2021 r. przyjazd do Niemiec jest możliwy tylko z negatywnym wynikiem testu. Dotyczy to zarówno osób, które wjeżdżają do Niemiec, jak i tych, którzy przylatują do kraju samolotem. Czy to oznacza, że każdy czyli niezaszczepiony czy zaszczepiony musi robić sobie test? Otóż nie. Negatywnego wyniku testu przy wjeździe do Niemiec nie muszą mieć:

  • dzieci do 12 r. życia
  • osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE)
  • ozdrowieńcy (28 dni-6 miesięcy po chorobie)
  • osoby przewożące zawodowo pasażerów lub towary
  • pracownicy transgraniczni
  • osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin.

Jak widać, zdecydowanym ułatwieniem jest możliwość przekraczania granicy przez osoby mieszkające blisko niej i dojeżdżające na co dzień do pracy w Niemczech. Jednak musi być spełniony pewien warunek. Pracownicy transgraniczni i osoby w małym ruchu granicznym nie muszą mieć negatywnego wyniku testu jedynie wówczas, gdy przekraczają granicę lądową.

Jeżeli jednak przylatują do Niemiec, to tak jak wszyscy inni muszą okazać negatywny wynik testu albo skorzystać z innego zwolnienia. Takim zwolnieniem jest potwierdzenie bycia osobą zaszczepioną lub ozdrowieńcem czyli Unijny Certyfikat COVID-19.

Niemcy a koronawirus – jaki test wykonać?

Jeśli okazuje się, że ktoś jednak potrzebuje wykonać test, aby wjechać do Niemiec, musi pamiętać o kilku kwestiach dotyczących testów:

  • szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48h przed przyjazdem do Niemiec i muszą spełniać kryteria Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tj. czułość ≥ 80%, swoistość ≥ 97%
  • testy PCR, LAMP, TMA 72h
  • wynik testu musi być zapisany w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim
  • polskie testy są uznawane pod warunkiem, że zostaną przetłumaczone. Czas liczy się od godziny pobrania próbki, a nie od otrzymania wyniku.

Obostrzenia w Niemczech

Tak samo jak w każdym kraju, którego nie oszczędziła pandemia, obostrzenia dotknęły także Niemcy. A koronawirus wymaga od wszystkich stosownego do sytuacji zachowania. Przede wszystkim w Niemczech wprowadzono obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych, FFP2 lub KN95.  Maseczki materiałowe nie będą uznawane. Obowiązek noszenia maseczek obowiązuje w komunikacji miejskiej, w sklepach, czy na stacji benzynowej.

Ciekawostką jest fakt, że w Bawarii obowiązują jedynie maseczki FFP2. Ponadto w przestrzeni publicznej należy zachować odstęp co najmniej 1,5 m, a obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje w miejscach, gdzie nie da się zachować odległości 1,5 m.

 

Kiedy już podróżujemy przez Niemcy, trzeba się też liczyć z różnego typu dodatkowymi obostrzeniami. Na przykład w wielu krajach związkowych skorzystanie z niektórych usług, takich jak wizyta w muzeum lub pobyt w zamkniętym pomieszczeniu w restauracji, uprawianie sportu w hali, udział w wydarzeniu w zamkniętym pomieszczeniu, odwiedziny w szpitalu lub skorzystanie z noclegu w hotelu jest tylko możliwe tylko dla:

  • osób posiadających aktualny, negatywny wynik testu (24h, PCR 48h)
  • osób zaszczepionych (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE)
  • ozdrowieńców (28 dni-6 miesięcy po chorobie)
  • dzieci do 6 roku życia.

Niemcy a koronawirus – jak długo trwa kwarantanna?

Niestety życie potrafi zaskoczyć i mimo dopełnienia wszelkich formalności już na miejscu w Niemczech możemy poczuć się gorzej. Co wtedy należy zrobić? Przede wszystkim w pierwszej kolejności trzeba skontaktować się z infolinią lekarską pod numerem telefonu 116 117 lub właściwym urzędem ds. zdrowia, który może zlecić wykonanie testu lub zlecić kwarantannę. Jeśli test wyjdzie pozytywny, trzeba przygotować się na odbycie kwarantanny, czyli znaleźć odpowiednie miejsce na jej odbycie w izolacji.

W podróży to zawsze kłopot, bo albo trzeba liczyć na pomoc rodziny, albo próbować w hotelu lub innym miejscu noclegowym w landach, gdzie przyjmują takich gości. Jeśli jest z tym problem, warto szukać pomocy u organizacji społecznych w danej okolicy. Władze ani służby medyczne nie wskazują osobom objętym kwarantanną miejsca jej odbywania. Koszty jej odbywania także spadają na zarażone osoby. I wreszcie najważniejsza informacja dotycząca czasu trwania izolacji. Otóż kwarantanna trwa co do zasady 10 dni, jednak w niektórych przypadkach może być przedłużana przez urząd ds. zdrowia.

Uwaga! Łamanie przepisów dot. kwarantanny w Niemczech może wiązać się z karą administracyjną wynoszącą nawet do 25 tys. EUR.

Ważna informacja dotyczy także faktu, że w razie zachorowania Polacy mogą wracać do kraju, ale tylko za zgodą właściwego urzędu ds. zdrowia. Podróż musi odbywać się w warunkach wykluczających zagrożenie zarażania innych – na przykład w pojedynkę własnym samochodem bez zbędnego zatrzymywania się. Po powrocie do Polski trzeba poinformować o wszystkim lokalną stację sanitarno-epidemiologiczną i kontynuować samoizolację już na podstawie polskich przepisów dotyczących kwarantanny.

Powrót z Niemiec do Polski

W przypadku powrotu do Polski po pobycie u naszych zachodnich sąsiadów obowiązują takie same przepisy, jak w przypadku każdego kraju należącego do strefy Schengen. Oznacza to, że podróżni   podlegają 10-dniowej kwarantannie wjazdowej chyba, że spełnią jeden z poniższych warunków:

  • są w pełni zaszczepieni, co udowadniają, przedstawiając Unijny Certyfikat COVID-19
  • są ozdrowieńcami po przebyciu SARS-CoV-2 nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy RP
  • przedstawią negatywny wynik testu
  • są dziećmi poniżej 12. roku życia.

Niemcy a koronawirus – ubezpieczenie turystyczne

Wyjeżdżając do Niemiec, trzeba mieć świadomość, że w razie choroby można liczyć tylko na podstawową opiekę zdrowotną na podstawie karty EKUZ. Jednak w czasie pobytu za granicą warto się ubezpieczyć na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Przecież pobyt w szpitalu, transport karetką, czy koszty leczenia mogą być sporym zaskoczeniem. Dlatego warto wybrać polisę turystyczną o gwarantowanej sumie kosztów leczenia w wysokości co najmniej 120 tys. zł.

Warto też sprawdzić, która polisa daje możliwość rozszerzenia ochrony na zagrożenia związane z COVID-19. W tym celu zachęcamy do zapoznania się z ofertą Compensa Voyage.

PODSUMOWANIE:

  • Polacy podróżują do Niemiec nie tylko turystycznie, ale przede wszystkim w celach zarobkowych.
  • Ogólna liczba przypadków zachorowań w tym kraju wynosi 4,28 mln, a na covid zmarło 94 031 osób.
  • Wjazd do Niemiec odbywa się na podstawie informacji zawartych w Unijnym Certyfikacie COVID-19 (zaświadczenie o szczepieniu lub przebytej chorobie).
  • Pozostali podróżni muszą wykonać test i okazać negatywny wynik.
  • W poszczególnych landach utrzymane są obostrzenia dotyczące kontaktów społecznych i obowiązują maseczki FFP2 lub KN95.
  • Kwarantanna trwa 10 dni i odbywa się na koszt osoby izolowanej.
  • Warto wykupić przed wyjazdem korzystne ubezpieczenie turystyczne.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej