Grecja to jeden z ulubionych kierunków turystycznych podróży Polaków. Cieszy się on ogromną popularnością nie tylko ze względu na pozostałości wspaniałej kultury starożytnej, ale przede wszystkim ze względu na wspaniały klimat, cudowne widoki i rozkosze podniebienia, które czekają tam na turystów z całego świata. Jak wygląda podróżowanie do Grecji w okresie pandemii? O czym trzeba pamiętać, planując wyjazd? Oto szczegóły.
Z tego artykułu dowiesz się...
Grecja a koronawirus – dane statystyczne
Grecja była jednym z krajów, które najlepiej radziły sobie z rozprzestrzenianiem się wirusa. Rząd grecki najszybciej wprowadził ścisły lockdown po wykryciu pierwszego przypadku koronawirusa w swoim kraju. Stało się to już po czterech dniach od pojawienia się COVID-19 w kraju. Mało tego, przez cały czas pandemii statystyki zachorowań utrzymywały się na niższym niż w innych krajach europejskich poziomie. Ogółem zachorowało na covid 673 tys. Greków, a zmarło 15 069 osób.
Jeśli myślimy o krajach, których dochód narodowy w ogromnej mierze zależy od turystyki, to jednym z takich krajów na pewno jest Grecja.
A koronawirus poczynił w ubiegłym roku ogromne spustoszenia w turystyce i dochodach z niej. Na szczęście rok 2021 był już znacznie lepszy. Można powiedzieć, że wakacje w Grecji upłynęły pod znakiem częściowego powrotu do swobody znanej nam z czasów przed pandemią. Turyści dopisali, zabawom, tańcom i imprezom nie było końca. Dlaczego? Mogło się dziać, ponieważ rozprzestrzenianie się wirusa bardzo zwolniło. Wiele wysp greckich ogłaszało się jako wolne od koronawirusa. Co za ulga dla stęsknionych normalnego przeżywania urlopu turystów.
Grecja a koronawirus – informacje dla turystów
A jak wygląda sytuacja obecnie? Czy nadal jest tak optymistycznie? Raczej nie. Najpopularniejsze wyspy, takie jak Mykonos, Rodos, Santorini czy Kreta i coraz więcej miejsc zaznaczone są na ciemnoczerwono. Oznacza to, że w ciągu 14 dni stwierdzono tam ponad 500 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. W związku z tym ECDC odradza odwiedzanie właśnie tych obszarów.
Sezon urlopowy już za nami, ale nadal wiele osób wybiera się do Grecji na wypoczynek. Dlatego osoby planujące wyjazd powinny mieć świadomość, że przepisy dotyczące wjazdu do Grecji mogą się zmieniać. W związku z tym przed przyjazdem do Grecji sugerowany jest kontakt z biurem podróży lub przewoźnikiem realizującym przelot lub przewóz do Grecji w celu uzyskania aktualnych informacji. Poszczególne linie lotnicze obsługujące kierunek na Grecję uruchomiły specjalne strony, na których można się zapoznać z warunkami podróży. Informacji udziela także gracka ambasada.
Osoby planujące podróż do Grecji mogą korzystać ze strony https://odyseusz.msz.gov.pl/. Zarejestrowanie swojej podróży pozwoli ambasadzie na szybkie skontaktowanie się z podróżnymi w nagłych sytuacjach.
Grecja a koronawirus – wjazd do Grecji
Osoby, które przyjeżdżają do Grecji, powinny posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Co ciekawe, test jest obowiązkowy dla wszystkich, w tym dla dzieci, które ukończyły 12 lat. Na dodatek trzeba go wykonać bez względu na sytuację epidemiologiczną panującą w kraju wyjazdu. Obowiązują testy typu:
- PCR – wykonany nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem
- test antygenowy – wykonany nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem.
Test pozwalający na wjazd do Grecji należy przeprowadzić w laboratorium, a zaświadczenie o negatywnym wyniku musi być sporządzone w języku angielskim.
Na szczęście od osób, które od co najmniej 14 dni mogą się wykazać odpowiednim zaświadczeniem, że przeszły pełne szczepienie, nie wymaga się wyniku testu. Jednak trzeba pamiętać, by zaświadczenie było napisane w języku greckim lub angielskim. Z kolei ozdrowieńcy mogą wjechać do Grecji na podstawie zaświadczenia o przejściu COVID-19 ważnego w terminie od 30. do 180. dnia po pierwszym pozytywnym wyniku testu – na przykład Unijnego Certyfikatu COVID-19.
Ale uwaga! W Grecji może czekać na turystów przykra niespodzianka. A to dlatego, że każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od tego, że posiada wszystkie niezbędne dokumenty zaświadczające o negatywnym wyniku testu, zaszczepieniu czy byciu ozdrowieńcem i tak może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. W razie odmowy badania na obecność koronawirusa, dany podróżny może nie zostać wpuszczony do Grecji.
Grecja a kwarantanna – konieczny kod QR przed wjazdem
Koniecznie trzeba powiedzieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Otóż pozostaje utrzymany bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojej podróży na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji. Po wypełnianiu formularza PLF (Passenger Locator Form) wygenerowany zostanie dla osoby wybierającej się w podróż kod QR, który należy okazać przy odprawie biletowej oraz przy przekraczaniu granicy z Grecją zarówno drogą powietrzną, lądową jak i morską. W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. W razie rodzinnej podróży można wypełnić jeden formularz dla wszystkich. Za brak kodu QR mogą grozić następujące konsekwencje:
- odmowa wejścia na pokład samolotu
- grzywna w wysokości 500 euro.
Grecja a koronawirus – kwarantanna
Osoby, u których stwierdzono obecność wirusa SARS CoV2 jeszcze na lotnisku, zostaną objęte izolacją w specjalnie do tego przystosowanych hotelach kwarantannowych. Kwarantanna potrwa 10 dni. Natomiast u osób, które zachorowały mimo zaszczepienia, izolacja potrwa 7 dni.
Jeśli z kolei w trakcie pobytu w Grecji zajdzie u kogoś podejrzenie zachorowania ze względu na złe samopoczucie, należy pozostać w aktualnym miejscu pobytu i natychmiast zadzwonić na całodobową linię alarmową dla przypadków koronawirusa pod numerem 1135. Rozmowa odbywa się w języku angielskim.
Warunkiem zwolnienia z kwarantanny będzie negatywny wynik testu PCR na 1 dzień przed jej końcem. A dobra wiadomość jest taka, że koszt kwarantanny pokrywa państwo greckie.
Obostrzenia w Grecji
Obecnie, żeby móc zjeść lub wypić coś wewnątrz restauracji, barów, kawiarni lub na zadaszonych werandach czy ogródkach, trzeba okazać unijny certyfikat zaszczepienia lub ozdrowieńca. Testy antygenowe lub PCR nie uprawniają do tego. To samo jest potrzebne, gdy chcemy zwiedzić muzeum lub popłynąć promem. Ale tu już na szczęście testy wystarczają. Na szczęście plaże, parki i ogrody są otwarte, ale także z zachowaniem dystansu społecznego.
Podczas podróży należy zachować dystans na lotnisku i to zarówno podczas oczekiwania jak i wejścia na pokład. Stosowanie masek jest obowiązkowe dla pasażerów i załogi samolotu w trakcie całego lotu. Ograniczenia te dotyczą także podróży lądowych. Na przykład maseczki ochronne należy założyć także w podróży taksówką, autokarem i pociągiem. Środki transportu lądowego mogą być wypełnione tylko w 65%.
I wreszcie ważna kwestia maseczek. Otóż w Grecji nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej. Nie wolno jednak zasłaniać twarzy chustami, szalikami i przyłbicami, a tym bardziej półprzyłbicami.
Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maski grozi kara grzywny w wysokości od 300 euro.
Powrót do Polski po pobycie w Grecji
Tak jak w innych tego typu sytuacjach, gdy do kraju wracamy z Grecji, obowiązują nas te same przepisy, jak w przypadku powrotu z innych państw należących do strefy Schengen. W związku z tym podróżni podlegają 10-dniowej kwarantannie wjazdowej, z której zwolnione są tylko dzieci poniżej 12. roku życia. Dzieje się tak bez względu na to, czy podróżują transportem zbiorowym czy indywidualnym, a nawet gdy przekraczają granicę pieszo. Z kwarantanny zwalnia z poniższych warunków:
- zaszczepienie udowodnione przez Unijny Certyfikat COVID-19
- przebycie SARS-CoV-2 nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy RP
- negatywny wynik testu.
Grecja a koronawirus – polisa turystyczna
Zawsze przed wyjazdem za granicę warto wykupić polisę turystyczną, by poszerzyć podstawową ochronę, którą zapewnia karta EKUZ. A na dodatek ostatnio ubezpieczyciele wyszli naprzeciw potrzebom klientów. Dają różnego typu możliwość ochrony w razie różnych sytuacji związanych z pandemią i zachorowaniem na COVID. Polisa, w zależności od wybranego zakresu ochrony zapewnia pokrycie kosztów w razie pobytu w szpitalu z powodu COVID-19, wykonania testu, czy zakwaterowania i wyżywienia w razie przedłużającego się pobytu z powodu pozytywnego wyniku testu i kwarantanny. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą Compensa Voyage.
PODSUMOWANIE:
- Grecja przyjmuje turystów, a wakacje 2021 w tym kraju były uznawane za bezpieczne.
- Ogółem w Grecji zachorowało na covid 673 tys., a zmarło 15 069 osób.
- Podczas wjazdu do Grecji wszyscy, nawet dzieci, które ukończyły 12 lat muszą okazać negatywny wynik testu, chyba, że jest się ozdrowieńcem lub osobą zaszczepioną.
- Przed wyjazdem do Grecji istnieje obowiązek zarejestrowania podróży na stronie https://travel.gov.gr/#/, wypełnienia formularza PLF (Passenger Locator Form) i wygenerowania kodu QR.
- Kwarantanna odbywa się na koszt państwa i trwa 10 dni.
- W Grecji z restauracji, barów i kawiarni skorzystają tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, a w miejscach zamkniętych obowiązują maski.
- Ubezpieczyciele zapewniają możliwość rozszerzenia polisy turystycznej o ochronę w razie problemów związanych z COVID-19.
Przeczytaj więcej na temat: koronawirus obostrzenia
Chorwacja a koronawirus
Chorwacja a koronawirus
Holandia a koronawirus
Holandia a koronawirus
Hiszpania a koronawirus
Hiszpania a koronawirus
Szwecja a koronawirus
Szwecja a koronawirus
Szwajcaria a koronawirus
Szwajcaria a koronawirus
USA a koronawirus
USA a koronawirus
Portugalia a koronawirus
Portugalia a koronawirus