Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 16.03.2022 Pozostałe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
1/5 - (1 vote)

Jechałeś hulajnogą elektryczną i spowodowałeś wypadek? Może cię on sporo kosztować. Przed skutkami finansowymi takiego zdarzenia chroni OC dla hulajnogi. Specjalnych ubezpieczeń dla posiadaczy tych urządzeń jeszcze nie ma. Podpowiadamy więc, gdzie i w jaki sposób kupić ubezpieczenie OC hulajnogi

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Najwyższe odszkodowanie za spowodowanie wypadku hulajnogą elektryczną wyniosło ponad 2,5 mln zł plus 12 tys. zł comiesięcznej renty. Dużo. Jedynym sposobem na to, żebyś takich pieniędzy nie płacił z własnej kieszeni jest OC w życiu prywatnym. Nie każde i nie zawsze jednak będzie spełniało swoje zadanie. 

OC dla hulajnogi – w czym jest problem 

Rok rocznie dochodzi do setek mniejszych lub większych wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych. Jednak w przeciwieństwie do samochodów, hulajnogi nie muszą mieć obowiązkowego OC. A użytkownicy tych urządzeń – zgodnie z obecnie panującym prawem – traktowani są jako piesi. I jako piesi powinni poruszać się tylko po chodnikach. W takich okolicznościach o nieprzewidziane zdarzenia nie jest trudno. 

Jednocześnie użytkownik hulajnogi elektrycznej przejmuje na siebie odpowiedzialność za wszelkie urazy i zniszczenia spowodowane poruszaniem się tym pojazdem. A kto ochroni finanse posiadacza hulajnogi? Póki co ubezpieczyciele nie stworzyli oddzielnych ubezpieczeń OC hulajnogi, dlatego warto przyjrzeć się ofertom OC w życiu prywatnym. 

Ubezpieczenie OC hulajnogi  – tu je kupimy 

Odpowiedzialność za szkody spowodowane jazdą na hulajnodze może wchodzić w skład OC w życiu prywatnym. Tego typu ubezpieczenie chroni swoich posiadaczy, jeśli wyrządzą oni krzywdę innym – osobową lub materialną.  I część z nas taką ochronę prawdopodobnie ma – OC w życiu prywatnym w którym zawiera się „OC dla hulajnogi”, są częstym dodatkiem do ubezpieczenia mieszkania czy polisy na życie. Możemy je też dostać z polisą komunikacyjną. 

Nie zawsze jednak ochrona przed skutkami jazdy na hulajnodze elektrycznej jest wprost wyrażona w warunkach danego ubezpieczenia. Najczęściej odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkody spowodowane hulajnogą wynikają z tego, że jazdę na tym sprzęcie uznaje się za czynność życia codziennego. Niektóre towarzystwa jazdę na hulajnodze traktują też jako amatorskie uprawianie sportu. 

Wraz z rosnącą popularnością tego typu sprzętu do przemieszczania się, pewna część ubezpieczycieli wprost wpisuje jazdę na hulajnodze w zakres ochrony lub proponuje dedykowane dodatki obejmujące m.in. OC dla hulajnogi do swoich ubezpieczeń komunikacyjnych. 

OC dla hulajnogi – wyłączenia

W teorii OC w życiu prywatnym, które obejmie użytkowników hulajnóg, możemy kupić niemal w każdym towarzystwie. W praktyce kluczowe są wyłączenia zawarte w ogólnych warunkach takiego ubezpieczenia.

Oto lista wyłączeń, która sprawia, że dane OC dla hulajnogi nie zadziała:

  1. Wyłączenie odpowiedzialności za szkody spowodowane urządzeniem mechanicznym.
  2. Wyłączenie odpowiedzialności za szkody spowodowane wypożyczonym sprzętem.
  3. Wyłączenie odpowiedzialności ze względu na poruszanie się danym sprzętem pod wpływem używek. 
  4. Wyłączenie odpowiedzialności ze względu na niedbalstwo ubezpieczonego.
  5. Wyłączenie odpowiedzialności, gdy doszło do złamania przepisów prawa lub popełnienia przestępstwa. 

Kłopot z odszkodowaniem możemy mieć też wtedy, jeśli jeździliśmy hulajnogą nie po chodniku. Kłopot wynika z tego, że ustawodawca nie nadąża za rzeczywistością. Użytkownik hulajnóg traktowany jest jako pieszy, więc nie powinien się poruszać po jezdni, ale po chodniku. Jednak są wypożyczalnie hulajnóg, które z kolei zabraniają jazdy po chodniku.

Pozostaje więc ścieżka rowerowa, na której zgodnie z prawem hulajnoga pojawić się nie powinna. Czy więc OC dla hulajnogi zadziała, gdy spowodujesz wypadek na chodniku, gdy wypożyczalnia tego zabrania? Na dwoje babka wróżyła. Może się zdarzyć, że towarzystwo odmówi wypłaty, wskazując na twoje niedbalstwo

PODSUMOWANIE:

  • Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, OC dla hulajnogi nie jest obowiązkowe. Niemniej jest to najlepsza ochrona naszych finansów, gdy spowodujemy wypadek jadąc na hulajnodze. 
  • Na rynku ubezpieczeń nie ma specjalnych ubezpieczeń tylko dla posiadaczy hulajnóg. OC dla hulajnogi można uzyskać przez zakup OC w życiu prywatnym, które są dodawane m.in. do polis mieszkaniowych, życiowych czy komunikacyjnych. 
  • Gdy kupujesz ubezpieczenie OC hulajnogi, sprawdź wyłączenia odpowiedzialności.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej