Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Jak ubezpieczyć samochód, gdy nie mamy jeszcze prawa jazdy? Czy ubezpieczenie OC musi być na właściciela pojazdu? Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Zgodnie z polskim prawem będziesz musiał wskazać głównego kierowcę, który posiada prawo jazdy. Zadajesz sobie pytanie, czy mogę ubezpieczyć auto niezarejestrowane na mnie? Znamy odpowiedź!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie OC musisz mieć!

Zgodnie z przepisami w Polsce wszyscy właściciele pojazdów mają ustawowy obowiązek posiadania dla swojego pojazdu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Co do zasady od tego zobowiązania nie ma wyjątków, a brak polisy OC skutkuje wysokimi grzywnami. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny poprzez specjalny system informatyczny weryfikuje posiadanie ubezpieczenia OC przez właścicieli pojazdów.

W związku z tym może okazać się, że mandat za brak tego dokumentu otrzymamy listownie, bez żadnej wcześniejszej kontroli ze strony urzędu. Nie ma więc ani sensu, ani możliwości, uciekać przed tym zobowiązaniem.

Czy mogę ubezpieczyć auto niezarejestrowane na mnie?

Decydując się na wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, musimy uzupełnić dane dotyczące pojazdu. Jeżeli nie posiadamy auta i tylko poruszamy się pojazdem, na przykład rodziców, dziadków, brata lub siostry, powinniśmy pamiętać, aby wpisali nas oni jako dodatkowych kierowców, gdyż na podstawie historii prowadzenia pojazdu kierujących towarzystwo ubezpieczeniowe wylicza wysokość rocznej składki OC.

Obowiązek opłacenia tej polisy zawsze leży po stronie właściciela samochodu, a nie osób, które czasowo go użytkują. Tym samym, jeżeli kierowca spowoduje wypadek, osoba będąca właścicielem auta utraci wszystkie rabaty przyznane przez zakład ubezpieczeniowy.

Jak ubezpieczyć auto nie będąc właścicielem?

Właścicielem auta można stać się na kilka sposobów. Możemy naturalnie kupić auto, wziąć w leasing, ale również otrzymać w spadku. Na przykład w takiej sytuacji może okazać się, że będziemy właścicielem pojazdu, a nie będziemy posiadali jeszcze dokumentu uprawniającego nas do poruszania się autem po polskich drogach. Zanim zdobędziemy tego rodzaju dokument, mamy jednak obowiązek ubezpieczyć pojazd. Wśród danych, których będzie wymagał od nas ubezpieczyciel, znajduje się zawsze pytanie dotyczące tego, kto będzie prowadził samochód.

W takim wypadku nie mamy wyboru, musimy wskazać osobę, która posiada prawo jazdy i zechce zostać tak zwanym głównym kierowcą. Towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie wtedy pod uwagę historię prowadzenie pojazdów przez kierowcę i na tej właśnie podstawie oraz po uwzględnieniu miejsca zamieszkania, a także danych technicznych pojazdu, określi kwotę, którą należy zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Nie jest to więc działanie skomplikowane. 

Obecnie, w dobie Internetu, najszybszym sposobem na wyszukanie najtańszej i polisy na rynku jest skorzystanie z kalkulatorów oraz porównywarek OC. Zgodnie z przepisami polskiego prawa obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne obejmuje swoim zakresem dokładnie takie same działania w każdej firmie, więc właściciel pojazdu może kierować się jedynie ceną podczas wyboru ubezpieczyciela. 

PODSUMOWANIE: 

  • Każdy właściciel pojazdu w Polsce musi mieć wykupione OC.
  • Posiadacz auta nie musi mieć prawa jazdy.
  • Wykupując ubezpieczenie należy wskazać głównego kierowcę samochodu.
  • Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne można kupić przez Internet, korzystając z porównywarek cen, gdyż zakres ubezpieczenia w każdej firmie jest dokładnie taki sam.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Mandat za złe parkowanie
Mandat za złe parkowanie Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Każdy kierowca wie, że parkowanie w niedozwolonym miejscu może skończyć się mandatem. Ale czy na pewno znamy wszystkie niuanse związane z "mandatem za złe parkowanie"? Czy wiesz, kiedy możesz go dostać, ile wynosi i czy można się od niego odwołać? W tym artykule postaramy się rozwia...
Czytaj dalej
Przejazd rowerem przez pasy
Przejazd rowerem przez pasy Autor Weronika Cichocka Pozostałe
Kiedy dzieci poniżej 10. roku życia ruszają na rowerze w drodze do szkoły, zaskakująco wiele z nich nie zdaje sobie sprawy, że przepisy drogowe traktują je w sposób wyjątkowy. W świetle prawa, te najmłodsze rowerzystki i rowerzyści nie są bowiem uważani za typowych uczestników ruchu ...
Czytaj dalej