Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid
Aktualizowano: 04.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Przemieścimy się nimi szybciej, łatwiej zaparkujemy, nie kosztują tyle ile auto, można się nimi poruszać nie tylko po mieście, ale także wybrać w weekendową podróż. Motocykle, skutery – bo o nich mowa – zdobywają szturmem rynek motoryzacyjny. Jak wygląda rejestracja motocykla? Ile czasu mamy na przerejestrowanie motocykla, skutera? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Sprawdzamy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ile kosztuje motocykl?

Koszt zakupu używanego motocykla lub skutera to zwykle od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Najtańsze modele skuterów znajdziemy nawet za 2-3 tysiące złotych, przy budżecie na poziomie 5-6 tys. będziemy mieć już spory wybór, także pojazdów fabrycznie nowych. Wymagający użytkownicy motocykli muszą wydać oczywiście trochę więcej, ale za nowe auto zapłacimy w końcu minimum 35-50 tys. złotych. 

Motocyklem nie pojeździmy co prawda cały rok, ale jeśli tylko trafimy na dość suchą zimę i jesień, pojazd można użytkować spokojnie przed około 8-10 miesięcy w roku. 

Jak wyglądają formalności związane z zakupem motocykla? 

Zakup i rejestracja motocykla lub skutera

Kupując motocykl lub skuter powinieneś dopełnić niezbędnych formalności. Są one zbliżone do tych obowiązujących w wypadku aut. Podstawą jest tutaj umowa kupna sprzedaży, którą powinieneś zawrzeć kupując pojazd. Od sprzedającego powinieneś też otrzymać dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. 

Przerejestrowanie motocykla lub rejestracja skutera jest prosta. Należy w tym celu: 

  • udać się do Wydziału Komunikacji w urzędzie twojej gminy / miasta
  • złożyć wniosek o rejestrację. UWAGA! Wniosek o rejestrację skutera /motocykla powinien być złożony z wymaganymi dokumentami 
  • uiścić opłatę, odebrać tzw. miękki dowód rejestracyjny
  • po rejestracji odebrać z urzędu właściwy dowód 

Ile czasu na przerejestrowanie motocykla? Koszt rejestracji motocykla

Na przerejestrowanie motocykla mamy standardowo 30 dni od momentu zakupu. Koszt rejestracji motocykla nie jest wysoki. Zapłacisz przede wszystkim za tablice rejestracyjne i wydanie dowodu rejestracyjnego. Standardowo powinieneś więc zmieścić się w kwocie kilkudziesięciu -kilkuset złotych. 

Dokładne stawki obowiązujące przy rejestracji motocykla przedstawiamy w tabeli: 

  Motocykl zarejestrowany w Polsce Motocykl sprowadzony z zagranicy 
PCC (dla umów cywilnoprawnych) powyżej 1000 zł 2% 0
Tablice rejestracyjne standardowe 40 40
Tablice rejestracyjne indywidualne (na życzenie)  500,50 500,50
Wydanie dowodu rejestracyjnego 54,50 54,50
Pozwolenie czasowe 13,5 13,5
Nalepka legalizacyjna 12,50 12,50

Rejestrując motocykl, pamiętaj o opłaceniu podatku od czynności prawnych. Podatku nie musisz płacić, jeśli motocykl lub skuter były tańsze niż 1000zł. Podatek PCC wynosi aktualnie 2 % wartości pojazdu, należy opłacić go w ciągu 14 dni. 

Kupujesz motocykl, skuter – pamiętaj o OC! 

Rejestracja motocykla to nie koniec formalności. Należy pamiętać, że pojazd musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Zwykle zawierając umowę kupna sprzedaży możemy liczyć na OC, które posiadał poprzedni właściciel. Pamiętajmy jednak, że taka umowa może być przez ubezpieczyciela rekalkulowana, oraz że nie przedłuży się ona automatycznie. Przed jej zakończeniem powinniśmy wykupić nowe ubezpieczenie OC motocykla lub OC skutera

UWAGA!
Nie ma znaczenia fakt, że przez część roku nie użytkujemy motocykla. Nawet jeśli od października do marca stoi on w garażu, musi mieć ważne ubezpieczanie OC. Jeśli go nie wykupimy, ryzykujemy otrzymanie kary z UFG.  Aktualnie wynosi ona od 170 zł za 3 dni przerwy w ubezpieczeniu do 870 zł, jeśli OC nie mieliśmy powyżej 14 dni.

Ile kosztuje OC dla motocykla? To zależy. Czynnikami wpływającymi na cenę OC dla motocykla, podobnie jak w przypadku aut są głównie historia ubezpieczeniowa kierowcy oraz parametry techniczne pojazdu. Zwykle OC dla skutera/ motocykla wykupimy za około 200-500 zł za rok ochrony.

Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej