Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 01.09.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
4.5/5 - (8 votes)

Chcesz kupić samochód? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję warto zastanowić się nie tylko nad ceną pojazdu, ale również nad wszystkimi opłatami, które wiążą się z posiadaniem auta. Chcesz wiedzieć, ile kosztuje utrzymanie samochodu?

Czasem gdy kupisz auto musisz się liczyć z tym, że możesz zacząć dokładać do wymarzonego samochodu. Dlaczego? Może okazać się, że nie wszystko działa tak, jak powinno. Jeżeli jednak miałeś szczęście i pieczołowicie przeanalizowałeś stan techniczny pojazdu, czyli najlepiej skorzystałeś w eksperta, który fachowo sprawdził czy zakup auta będzie opłacalny, to i tak przygotuj się na wydatki. Oczywiście nie mówimy tu o tak podstawowych rzeczach jak tankowanie czy tak oczywistych jak obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, ale o tych, które zazwyczaj umykają w obliczeniach, szczególnie młodym i niedoświadczonym właścicielom pojazdów. 

Ile kosztuje utrzymanie samochodu? Za to zapłacisz już w pierwszych dniach

W momencie gdy decydujesz się na zakup samochodu, zazwyczaj pod uwagę bierzesz wyłącznie jego koszt. Jednak na wszystkie dodatkowe czynności również musimy przeznaczyć niemały budżet. O czym mowa? Po pierwsze, nie zapominajmy o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym OC. Po wtóre, weźmy pod uwagę koszty przeglądu technicznego i ewentualnych napraw. Ile to wszystko teraz kosztuje?

Rejestracja auta na terenie Polski zawsze kosztuje tyle samo!

Niezależnie od tego, w którym regionie mieszkasz, zawsze zapłacisz tyle samo. Opłaty dotyczące rejestracji pojazdów są zestandaryzowane na terenie całej Polski. Obecnie chcąc zarejestrować samochód, musisz przygotować się na wydatek 179 zł. Najwięcej zapłacisz za dowód rejestracyjny, a także naklejkę na szybę i znaki ewidencyjne, bo 85 zł.

Niemałym kosztem są również tablice rejestracyjne dla samochodów osobowych, których koszt wynosi aż 80 zł. Każdy kierowca będzie musiał również zapłacić 13,50 zł za pozwolenie czasowe, czyli tzw. miękki dowód rejestracyjny, a także 50 groszy opłaty ewidencyjnej. 

Koszt przeglądu technicznego zależy od tego, jakim autem się poruszasz 

Wszystkie samochody benzynowe oraz diesle mają ustaloną stałą opłatę na poziomie 98 zł, natomiast pojazdy, które posiadają instalacje LPG, zapłacą o wiele więcej, bo aż 162 zł. Opłata wnoszona jest przez właściciela pojazdu przed rozpoczęciem przeglądu technicznego i nawet jeżeli pojazd nie przejdzie pomyślnie tego sprawdzianu, opłata nie jest zwracana. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak zastosowanie się do sugestii ze stacji diagnostycznej i naprawa wskazanych elementów w taki sposób, aby auto nadawało się do użytkowania oraz mogło pomyślnie przejść badanie. 

Więcej na temat kosztów przeglądu przeczytasz w artykule „Ile kosztuje przegląd samochodu?”

Ubezpieczenie OC

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne to niemały wydatek szczególnie dla nowych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też właśnie szczególnie oni powinni zwrócić baczną uwagę na to, ile będą zmuszeni zapłacić za swój pojazd – i to jeszcze przed rozpoczęciem transakcji. Polisa OC jest obowiązkowa i większość pojazdów nie może kupić ubezpieczenia dla swojego pojazdu osobowego na okres krótszy niż 12 miesięcy. Pewnym ułatwieniem przy zakupie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego jest to, że zakres ochrony polisą w każdym z towarzystw ubezpieczeniowych jest dokładnie taki sam.

Oznacza to, że właściciel pojazdu rozpatrując oferty różnych ubezpieczycieli, może kierować się jedynie ceną. Zakłady ubezpieczeniowe podczas wyliczania składki za rok ochrony pojazdu biorą pod uwagę szereg czynników takich jak: wiek pojazdu, moc silnika, model, a także miejsce użytkowania samochodu oraz doświadczenie w prowadzeniu auta przez kierowcę. Im mniejsze auto, im mniejszy ośrodek miejski oraz im większe doświadczenie kierowcy, tym niższa będzie składka polisy.

Pamiętaj też, aby nigdy nie jeździć samochodem bez obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, ponieważ za spowodowane straty będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Dodatkowo za każdy dzień zwłoki w opłacie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada wysokie kary. Od 1 stycznia 2020 roku za brak OC powyżej 14 dni właściciel pojazdu będzie musiał zapłacić 5200 zł mandatu! 

O czym jeszcze powinieneś pamiętać?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, ile dokładnie paliwa zużyje nasz samochód. Sprawdźmy, w jakiej cenie kupimy dodatkowe ogumienie do naszego pojazdu. Wycenimy dodatkowe naprawy i przeglądy oraz zastanówmy się, ile zapłacimy za parking. To niby niewielkie, ale jednak cykliczne wydatki, które mogą w znaczący sposób odbić się na naszym budżecie. W tym wypadku warto zawczasu zrobić tabelkę i podliczyć wszystkie potencjalne wydatki, których możemy się spodziewać w ciągu jednego roku użytkowania nowego pojazdu. Dopiero to podsumowanie pokaże nam, ile tak naprawdę kosztuje nasz nowy pojazd.

PODSUMOWANIE:

  • Koszt zakupu auta to nie jedyny wydatek, z którym należy się liczyć szukając idealnego samochodu. 
  • Za rejestrację auta osobowego zapłacisz 179 zł w urzędzie. 
  • Za przegląd techniczny samochodu benzynowego lub diesla zapłacisz 98 zł, Natomiast w przypadku LPG zapłacisz aż 162 zł. 
  • Decydując się na zakup samochodu, pamiętaj o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym. Za brak obowiązkowego OC grożą bardzo wysokie kary.
  • Do kosztów eksploatacji auta dolicz potencjalne naprawy i przeglądy, koszty paliwa, koszt dodatkowego ogumienia oraz parking. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Test percepcji zagrożeń
Test percepcji zagrożeń Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Prawo jazdy to uprawnienie, które od wielu lat jest uważane za jeden z kluczowych elementów życia współczesnego człowieka. Daje nam możliwość poruszania się samochodem, co jest często niezbędne do pracy, nauki, czy po prostu codziennego życia. Jednak zdawalność egzaminów na prawo j...
Czytaj dalej
Staycation
Staycation Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
W ostatnich latach pojęcie "staycation" zyskało na popularności, stając się synonimem nowoczesnego wypoczynku. Staycation, czyli wakacje spędzane w domu lub blisko miejsca zamieszkania, to alternatywa dla tradycyjnych wyjazdów, która zyskała szczególne uznanie wśród osób poszukujących...
Czytaj dalej