Kupiłeś samochód? Jesteś zobowiązany do uregulowania podatku od czynności cywilnoprawnych. Mowa tutaj o podatku od wzbogacenia, czyli powszechnie znanym PCC. Kto musi zapłacić podatek od zakupu samochodu? Ile wynosi opłata skarbowa w przypadku nabycia auta? Czy jest możliwe uniknięcie płacenia PCC?
Planując zakup samochodu, warto pamiętać o wszystkich obowiązkach, jakie nakłada na nas prawo i ustawodawca w związku z nabyciem tego dobra. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC przed zarejestrowaniem samochodu to jedynie jedno z nich. O tym ubezpieczeniu zazwyczaj pamiętają kierowcy, jednak często zapominają o dodatkowych opłatach, które wiążą się z nabyciem nowego samochodu.
Musisz wiedzieć, że oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, czekają Cię także inne wydatki. Jednym z nich jest podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Kiedy musisz go zapłacić? Czy jest możliwość uniknięcia tego obowiązku? Czy można opłacić ten podatek przez internet? Co grozi za niezapłacenie podatku od zakupu auta? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule!
Z tego artykułu dowiesz się...
Jaki podatek od kupna samochodu online? Czym jest podatek PCC?
Decydując się na zakup nowego auta, musimy mieć na uwadze, że wraz z nabyciem pojazdu będziemy musieli uiścić pewne opłaty związane ze zwiększeniem swojego stanu posiadania. W skrócie – w świetle prawa skarbowego nowy samochód w naszym gospodarstwie domowym automatycznie powiększa nasz majątek.
W związku z tym obowiązuje nas tak zwany podatek od kupna samochodu, czyli nic innego jak popularny podatek od czynności cywilnoprawnych. Potocznie jest on nazywany podatkiem PCC i pobierany jest na rzecz fiskusa w przypadku niektórych umów, np. umowy sprzedaży, pożyczki czy umowy darowizny.
Kiedy należy zapłacić podatek PCC od zakupu auta?
Często możemy spotkać się z mylnym przekonaniem, że podatek od kupna nowego auta powinien zapłacić tak naprawdę jego zbywca pojazdu – przecież to on zarabia na tej transakcji. Takie myślenie budzi wiele nieprzyjemności i stresujących sytuacji podczas niejednej transakcji. Warto więc wiedzieć, że w rzeczywistości, obowiązek podatkowy ciąży na osobie kupującej pojazd.
Na uregulowanie płatności mamy do 14 dni od momentu zawarcia umowy sprzedaży, a wysokość podatku wynosi dokładnie 2 proc. wartości rynkowej samochodu.
W tym artykule przeczytasz więcej na temat rejestracji samochodu: Wniosek o rejestrację pojazdu
Kto płaci podatek od kupna pojazdu?
Jak już wiemy, w momencie kupna auta powinniśmy uiścić opłatę skarbową w związku ze wzbogaceniem się. Okazuje się jednak, że obowiązkowe opłacenie podatku zwanego w skrócie PCC w wyniku kupna samochodu nie podlegają wszyscy. Od czego to zależy? Kto nie musi płacić podatku PCC?
Tutaj znaczenie będzie miało przede wszystkim to, od kogo samochód został kupiony. Istotne jest także czy jest to nowy samochód prosto z salonu, czy może auto z drugiej ręki? A także uzależnione od faktycznej wartości pojazdu i miejsca, w którym umowa sprzedaży została zawarta.
Dla jasności – kiedy musimy opłacić podatek od kupna samochodu? Między innymi w sytuacji, gdy auto zostało kupione od podmiotów niebędących płatnikami VAT, czyli od osoby fizycznej lub w komisie, ale tylko wtedy, gdy komis jest pośrednikiem, a sprzedającym nadal pozostaje osoba prywatna.
Podsumowując – podatek od kupna samochodu zapłacimy, kupując używany samochód od osoby prywatnej. Jeśli auto nie będzie kupione na fakturę, jesteśmy zobowiązani do uregulowania podatku zwanego PCC.
Kto jest zwolniony z płacenia PCC od kupna samochodu?
Podatek od kupna pojazdu nie obowiązuje w kilku ściśle określonych sytuacjach. Podatku od wzbogacenia się nie trzeba płacić, gdy auto zostało kupione:
- w salonie samochodowym,
- w komisie (jeśli komis jest właścicielem),
- od osoby prowadzącej działalność gospodarczą (na FV),
- jeśli kupiliśmy samochód w cenie poniżej 1000 zł,
- w komisie, gdy zostało sprowadzone z zagranicy i jeszcze nie zostało przerejestrowane,
- za granicą.
W tych wypadkach najczęściej sprzedawca zapłaci po prostu podatek VAT. Warto wiedzieć, że w dwóch ostatnich przypadkach, czyli w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy, zamiast podatku od czynności cywilnoprawnych od kupna samochodu płacimy po prostu podatek akcyzowy.
To jednak nie wszystko! Polskie prawo przewiduje sytuacje, kiedy konkretne osoby nie muszą wnosić żadnej opłaty związanej z nabyciem auta. Według art. 8 ust. 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zwolnieniu z PCC podlegają osoby, które nabywają na potrzeby własne między innymi sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motocykle czy właśnie samochody osobowe.
Oznacza to, że podatek od kupna samochodu nie ma zastosowania w przypadku osób niepełnosprawnych, które auto zakupiły na użytek własny. Z podatku od zakupu samochodu zwolnione zostają osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności niezależnie od rodzaju schorzenia. Co ważne, dotyczy to także osób o lekkim stopniu niepełnosprawności, który wynika ze schorzeń narządów ruchu.
Jak zapłacić podatek od kupna samochodu online?
Wiemy już doskonale, w jakich sytuacjach będziemy podlegać obowiązkowi płacenia podatku od kupna samochodu. Pozostaje zatem pytanie: jak i gdzie możemy wywiązać się z tego obowiązku? Na uregulowanie płatności, udając się do urzędu skarbowego mamy dokładnie 14 dni od momentu zakupu. Na miejscu konieczne będzie wypełnienie formularza PCC-3 (lub PCC-3/A w przypadku, gdy auto ma współwłaściciela).
W dokumencie podać należy NIP lub PESEL i kilka podstawowych informacji, do uzupełnienia których przyda nam się dowód rejestracyjny oraz umowa kupna-sprzedaży. Konieczne będzie podanie między innymi modelu i marki samochodu, numeru nadwozia czy chociażby aktualnego przebiegu pojazdu.
Na koniec warto pamiętać, że do podstawy opodatkowania należy wartość pojazdu przez nas zakupionego. Od niej będzie zależała wysokość podatku. Tej nie warto ani zawyżać ani zaniżać, ale o tym za chwilę…
Po wszystkim pozostaje dokonanie wpłaty podatku od kupna samochodu. Można dokonać tego w kasie urzędu skarbowego. Istnieje też możliwość pobrania formularzy online. Aby pobrać rzetelny formularz, warto odwiedzić stronę rządową dotyczącą podatków, na której znajdziemy wszelkie potrzebne pliki, które należy wypełnić po zakupie samochodu. opłacając podatek PCC. Jest to formularz, wspomniana wcześniej, deklaracji PCC-3 oraz załącznik do tego dokumentu.
Inną, wygodną, i coraz częściej wybieraną przez osoby, które właśnie chcą zapłacić podatek po zakupie auta, jest wypełnienie deklaracji PCC online. Taką e-Deklarację można założyć na stronie internetowej Urzędu Skarbowego (e-Urząd Skarbowy). Można zalogować się na nim poprzez:
- profil zaufany,
- e-dowód,
- bankowość elektroniczną,
- aplikację m-Obywatel,
- za pomocą PESEL lub NIP.
Po zalogowaniu się, wchodząc w e-Deklarację możemy wybrać podatek, który nas interesuje, w tym przypadku podatek PCC, a następnie wypełniamy deklarację PCC. Potem kwalifikowanym podpisem elektronicznym możesz podpisać dokument i wysyłasz deklarację online. Warto pobrać UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, by mieć pewność, że podczas wypełniania deklaracji PCC nie popełniliśmy błędu i odpowiednio dokonaliśmy zapłaty PCC.
Jaki podatek od kupna samochodu?
Zacznijmy jednak od najważniejszego – podatek od kupna wynosi 2 proc. rynkowej wartości pojazdu. Wydawałoby się, że prostym sposobem na zapłacenie podatku jak najniższym kosztem jest po prostu zaniżenie wartości pojazdu. Pomyślimy: czy zaszkodzi nam, jeśli zadeklarujemy, że samochód zamiast 35 tysięcy złotych kosztował nas 20 tysięcy? Niestety nie tędy droga. Na takim “zafałszowaniu rzeczywistości” możemy stracić o wiele więcej.
Urząd skarbowy dysponuje bowiem specjalnym narzędziem – tabelami, na podstawie których porównuje cenę wpisaną w umowie z rzeczywistym stanem wartości samochodu. Warto więc pamiętać, że pod uwagę biorą wartość pojazdu, a nie kwotę, która za auto została zapłacona. Jeśli wartość ta zostanie przez nas zaniżona, nie tylko trzeba będzie dopłacić do podatku, ale jeszcze zapłacić karne odsetki. Jeśli nie zgadzamy się z wyceną dokonaną w urzędzie skarbowym, możemy zlecić oszacowanie wartości pojazdu biegłemu.
Warto jednak pamiętać, że za jego opinię też będziemy musieli zapłacić. W efekcie zapłata podatku PCC nie tylko będzie o wiele bardziej czasochłonna, ale również kosztowniejsza.
Wartość rynkowa samochodu – jak obliczyć?
Jak już wiemy, do obliczenia wysokości podatku PCC od kupna samochodu konieczna będzie wiedza dotycząca wartości rynkowej pojazdu. Aby obliczyć taką wartość, możemy posiłkować się cenami innych samochodów tego samego typu – czyli autami tej samej marki, modelu, tego samego rocznika.
Ważne jest także miejsce, skąd pochodzi samochód. Warto też pamiętać, że jeśli obniżymy kwotę wartości pojazdu, usprawiedliwiając ten fakt jakimś uszkodzeniem auta, będziemy potrzebowali dowodów na poparcie tej tezy. Konieczna w takiej sytuacji okaże się zatem dokumentacja świadcząca o szkodzie.
Jeśli chcemy uniknąć zaskoczenia w związku z wysokością podatku, jaki przyjdzie nam zapłacić, uzbrojeni już w taką wiedzę, przed wizytą w urzędzie skarbowym możemy wyliczyć podatek od zakupu pojazdu samodzielnie. W tym celu możemy skorzystać z dostępnych kalkulatorów online.
Co ważne, w deklaracji powinniśmy podać już wyliczoną kwotę podatku, by potem przelać wysokość podatku PCC na konto bankowe wskazane przez odpowiedni urząd skarbowy. Dlatego też skorzystanie z tego rodzaju narzędzi w znacznym stopniu może sprawić, że szybciej i przyjemniej dopełnimy obowiązku płacenia podatku od zakupu auta.
Niezapłacony podatek od kupna samochodu: konsekwencje
Chyba wszyscy doskonale wiemy, że zawsze warto mieć uregulowaną sytuację w urzędzie skarbowym. Podobnie wygląda kwestia z podatkiem PCC od zakupu auta. Niezapłacony podatek od zakupu samochodu wiąże się z potencjalnie bardzo wysokimi karami finansowymi, gdyż jest traktowany przez urząd skarbowy jako wykroczenie skarbowe, a w niektórych przypadkach nawet jako przestępstwo skarbowe.
Wszystko jest uzależnione od tego, w jaki sposób dojdzie do wykrycia nieuregulowanej płatności. Jeśli sami przyznamy się do błędu i zapłacimy podatek od zakupu samochodu, wówczas wystarczy dołączyć i przesłać do właściwego urzędu skarbowego oświadczenie, czyli tak zwany “czynny żal”, w którym przyznamy się do błędu i zapewnimy, że wkrótce zapłacimy podatek od zakupu auta.
Jeśli jednak tego nie zrobimy, a urzędnicy uprzedzą nas i wykryją, że taki obowiązek na nas spoczywał i jest nieuregulowany, wówczas musimy liczyć się z karą za nieopłacenie podatku od zakupu auta w terminie 14 dni. Kary za brak lub opóźnioną opłatę podatku PCC wynoszą od 168 zł do nawet 30 tysięcy złotych. Kiedy przedawni się niezapłacony podatek od kupna samochodu? Przedawnienie następuje po 5. latach, licząc od dnia zawarcia umowy.
PODSUMOWANIE:
- Podatek od zakupu auta, zwany inaczej podatkiem od wzbogacenia, to popularny podatek od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC).
- W przypadku nabycia auta, w ciągu 14 dni od zakupu musimy dokonać zapłaty podatku od tej transakcji.
- 2 proc. wartości rynkowej pojazdu – tyle wynosi podatek PCC.
- Obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych spoczywa na osobach, które kupiły używane auto od prywatnej osoby.
- Podatku PCC nie płaci się w przypadku zakupu auta na fakturę, kupna nowego auta z salonu bądź auta z zagranicy, a także w przypadku nabycia auta o wartości pojazdu poniżej 1000 zł.
- Niezapłacenie podatku PCC traktowane jest przez urząd skarbowy jako wykroczenie skarbowe, a w niektórych przypadkach nawet jako przestępstwo. Jeśli sam dopatrzysz się zaległości w płatności, możesz złożyć tzw. „czynny żal”, który pozwoli Ci uniknąć konsekwencji.
- Zapłacić podatek PCC możesz bezpośrednio udając się do urzędu skarbowego lub wypełniając formularz online.
- Istnieje wiele kalkulatorów i narzędzi online, które pomogą Ci określić wartość rynkową pojazdu, byś mógł samodzielnie sprawdzić, jak wysoki podatek PCC będziesz musiał zapłacić.
Przeczytaj więcej na temat: umowa kupna sprzedaży
Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi
Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi
Sprzedaż auta Ukraińcowi
Sprzedaż auta Ukraińcowi
Umowa darowizny ciągnika
Umowa darowizny ciągnika
Umowa kupna sprzedaży ciągnika
Umowa kupna sprzedaży ciągnika
Sprzedaż samochodu współwłaścicielowi
Sprzedaż samochodu współwłaścicielowi
Odstąpienie od umowy kupna samochodu
Odstąpienie od umowy kupna samochodu
Umowa kupna sprzedaży samochodu. Wzór PDF do pobrania
Umowa kupna sprzedaży samochodu. Wzór PDF do pobrania