Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Od 1 stycznia 2020 roku masz 30 dni na przerejestrowanie kupionego auta. Jeśli tego nie zrobisz, możesz dostać nawet 1000 zł kary. Pozostaje jeszcze ubezpieczenie samochodu. Czy przechodzi na nowego właściciela? Wyjaśniamy jak wygląda przerejestrowanie samochodu a OC. 

Przerejestrowanie samochodu a OC. Skąd wątpliwości?

Przerejestrowanie samochodu zwykle rodzi wątpliwości dotyczące OC. Co się z nim dalej dzieje? Czy trzeba kupić nową polisę? Czy zawsze trzeba wypowiedzieć dotychczasową umowę OC? I kto powinien to zrobić?

Ubezpieczenie przechodzi na kupującego

Ubezpieczenie OC co do zasady przechodzi na nowego właściciela wraz z zakupem auta. Dzieje się tak dlatego, że ustawodawcy (a jak wiadomo OC jest regulowane ustawą) zależało na zapewnieniu ciągłości ubezpieczenia danego pojazdu. Zgodnie z przepisami każdy pojazd dopuszczony do ruchu musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie. 

Czytaj także: Przerejestrowanie samochodu

W praktyce „przechodzenie” OC polega na tym, że wraz z umową kupna-sprzedaży, darowizny czy innego rodzaju przekazania, nowy właściciel powinien też dostać aktualne dokumenty polisowe. Towarzystwo ubezpieczeniowe musi też wiedzieć, kto ubezpiecza auto. Zgodnie z przepisami to sprzedający informuje ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu oraz podaje dane nowego właściciela (imię, nazwisko, pesel i adres zamieszkania lub dane firmy). Natomiast ty, jako nowy właściciel możesz zrobić jedną z dwóch rzeczy: zatrzymać dotychczasową polisę lub ją wypowiedzieć i ubezpieczyć się gdzie indziej.  

Co ważne, zasada przechodzenia OC na kupującego dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych, nie tylko aut osobowych. Identyczna zasada będzie obowiązywać więc przy zakupie motocykla czy ciągnika. 

Rejestracja samochodu a OC

Procedura przerejestrowania samochodu nie należy do skomplikowanych. W ciągu 30 dni od daty zakupu pojazdu stawiasz się w we właściwym dla twojego miejsca zamieszania wydziale komunikacji i składasz komplet wymaganych dokumentów.

A są to m.in.:

  1. Wniosek o rejestrację pojazdu  
  2. Potwierdzenie własności pojazdu (np. umowa kupna/sprzedaży, faktura VAT)
  3. Dowód rejestracyjny 
  4. Dokument poświadczający ważne badanie techniczne (gdy nie ma aktualnego wpisu w dowodzie rejestracyjnym)
  5. Dotychczasowe tablice rejestracyjne auta
  6. Karta pojazdu (w przypadku, gdy była wydana)
  7. Potwierdzenie opłat

Jak widzisz, rejestracja a ubezpieczenie samochodu są ze sobą ściśle powiązane. I najważniejsze, w momencie rejestracji pojazd musi mieć ważną polisę OC. W przeciwnym razie urząd odmówi ci rejestracji i do tego będziesz zagrożony karą za brak obowiązkowej polisy. 

OC przechodzi na kupującego – na to uważaj

Przechodzenie OC na kupującego jest wygodne. Teoretycznie nie trzeba się martwić o wybór nowej polisy. W dodatku większość procedur ubezpieczeniowych załatwia wcześniejszy właściciel auta. Jak zawsze warto jednak przyjrzeć się tematowi szczegółowo. 

Po pierwsze, nie zawsze opłaca nam się zostać przy dotychczasowym OC. Przy zmianie właściciela pojazdu ubezpieczyciel ma prawo do ponownego przeliczenia składki za ubezpieczenie OC pod nowego właściciela. Dobrze, gdy okaże się, że masz np. lepsze zniżki niż poprzednik i cena za ubezpieczenie ci spadnie. Zdarza się jednak, że do dotychczasowej polisy musisz dopłacić.

Po drugie, sprawdź jak wygląda płatność za polisę OC. Jeśli poprzedni właściciel pojazdu rozłożył ją na raty, te nieopłacone są po twojej stronie. Co więcej, jeśli są zaległości w opłacie ubezpieczenia, oznacza to, że niby jest, ale nie działa. W takiej sytuacji nie jest aktywna ochrona ubezpieczeniowa, co może skończyć się … karą za brak OC. W najlepszym wypadku towarzystwo będzie domagać się od ciebie zapłaty zaległej kwoty. 

Po trzecie, nie działa automatyzm. Na twojej głowie jest pamiętanie o końcu polisy, bo ubezpieczyciel nie przedłuży ci ubezpieczenia automatycznie. A to może oznaczać kłopoty. Brak ciągłości zagrożony jest karą finansową ze strony UFG.

Po czwarte, upewnij się, że masz ochronę. Zdarza się, że sprzedający tak celuje z datą zbycia auta, że wypada ona w ostatnim dniu obowiązywania OC. Wtedy najpóźniej od następnego dnia powinieneś mieć kupione nowe ubezpieczenie. Już na siebie, bez wpadania w procedurę przechodzenia OC.

Przerejestrowanie auta a ubezpieczenie – zmiana ubezpieczyciela

OC zawieramy na 12 miesięcy i od tej zasady nie ma zbyt wielu wyjątków. Poza, między innymi, sytuacją zakupu używanego auta wraz z polisą. W każdej chwili możesz tę polisę wypowiedzieć. Najważniejsze, byś miał nowe ubezpieczenie od razu po wygaszeniu starej polisy. Chodzi o zachowanie ciągłości ubezpieczenia. Zmiana ubezpieczyciela OC jest jak najbardziej możliwa.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej