Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Ubezpieczenie auta terenowego niejednemu właścicielowi pojazdu spędza sen z powiek. Jak zmniejszyć opłaty ubezpieczeniowe? Czy można opłaty podzielić między członków rodziny?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Nawet najtańsza terenówka to prawie z automatu wyższe ubezpieczenie OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy wyliczaniu wysokości składki za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne kierują się kilkoma czynnikami. Biorą pod uwagę wiek i stan cywilny kierowcy, jego doświadczenie w zakresie prowadzenia samochodu, patrzą na miejsce zamieszkania, ale również zwracają baczną uwagę na parametry techniczne samochodu oraz jego wiek. 

Ubezpieczenie OC a auto terenowe

Jednym z kluczowych czynników, niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, jest również to, czy prowadzący samochód jeździ bezszkodowo. Możemy zatem założyć, że ubezpieczyciel ma spisane marki samochodów terenowych i na tej liście znajduje się również nasze auto. Ponieważ zakres ubezpieczenia OC we wszystkich towarzystwach jest taki sam, kupując tego rodzaju polisę, trzeba kierować się jedynie ceną. Czy aby na pewno? Nie prawda! Wielu ubezpieczycieli, jak np. Beesafe, oferuje swoim klientom dodatkowe pakiety czy usługi w ramach standardowego OC. Dlatego warto sprawdzić, czy aby zawsze najniższa cena nam się opłaca. Ubezpieczenie auta terenowego może być bardzo dotkliwe, szczególnie dla młodych kierowców, ponieważ nie mogą oni wykazać się przed ubezpieczycielem latami bezszkodowej jazdy. 

Również statystyki kolizji i wypadków nie stoją po stronie osób, które jeżdżą po polskich drogach od niedawna. Najwięcej wypadków powodowanych jest przez młode osoby w pojazdach o dużej mocy.

Sposoby na tańsze OC dla pojazdów terenowych

Z tego tytułu kierowcy bardzo często decydują się na tak zwaną współwłasność. Dzięki temu, że w dowodzie rejestracyjnym pojazdu pojawi się na przykład członek rodziny z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów, ubezpieczyciel zobowiązany będzie do rekalkulacji składki, a co za tym idzie uwzględnienia lat bezszkodowej jazdy nowego kierowcy. Dzięki temu przeliczeniu składka nawet za terenowe auto może znacząco zmaleć.  

Ubezpieczenie OC auta 4×4 w pakiecie

Niektórzy właściciele pojazdów off-roadowych świadomi są tego, że mając auto o dużej pojemności silnika i co za tym idzie dużej mocy, zapłacą wysoką składkę dla OC. W związku z tym starają się znaleźć taki zakład ubezpieczeń, który zaoferuje im nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, ale też szereg ubezpieczeń dobrowolnych takich jak: autocasco, NNW oraz assistance. Zazwyczaj tego rodzaju ubezpieczenie w pakiecie jest niewiele droższe, a zakres ochrony, która przysługuje właścicielowi pojazdu jest niezwykle szeroka i bardzo dla niego korzystna. 

Skuter zapewni Ci zniżki na OC!

Należy również pamiętać, że do stażu w prowadzeniu pojazdów mechanicznych zaliczane jest również prowadzenie jednośladów, takich jak motocykl czy skuter. Jeżeli przez lata poruszaliśmy się skuterem, to czas ,w którym kupowaliśmy dla niego OC, wlicza się również przy zakupie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla samochodu. Dlatego też wiele młodych osób mając dopiero pierwszy samochód, nawet terenowy, nie ma zbyt wysokiej składki za polisę OC. O tym, jak kupić ubezpieczenie skutera dowiesz się z naszego artykułu – kliknij w link!

PODSUMOWANIE:

  • Samochody terenowe mają mocne silniki, przez co wysokość składki ubezpieczeniowej za OC jest wyższa.
  • Ubezpieczenie auta terenowego możemy porównać w specjalnych kalkulatorach na stronach internetowych. Dzięki temu wybierzemy najtańszą ofertę na rynku.
  • Młody kierowca posiadający terenówkę może dopisać do dowodu rejestracyjnego bardziej doświadczoną osobę, na przykład rodzica. Wtedy wysokość rocznej składki maleje ze względu na lata bezszkodowej jazdy współwłaściciela. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

  • pozycjonowanie wordpressa pisze:

    Very good article. I certainly love this site. Keep writing! https://www.gostopsite.com//wiki/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=967214

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej