Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 30.05.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
4.1/5 - (28 votes)

Słońce, piaszczyste plaże, liczne zabytki i doskonała kuchnia. Wszystko to sprawia, że Włochy są jednym z najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków, często też osiąganym własnym autem. W naszym poradniku podpowiadamy, jak zaplanować wyprawę samochodem do Włoch? A także, jakie mogą być koszty takiej podróży i co warto zobaczyć?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Stosunkowo bliska odległość z Polski do Włoch, przyjazne i widokowe trasy dojazdowe sprawiają, że jazda samochodem w tamtym kierunku jest fajnym pomysłem na wakacje. Auto jest też przydatne, gdy chcemy zapuścić się gdzieś dalej niż oblegane miasteczka, kurorty czy centra kulturalne.

Gdzie do Włoch samochodem na wakacje?

Włochy dają sporo możliwości objazdów i trudno pokusić się o zdecydowanego faworyta wielkich włoskich wakacji samochodem. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z dylematem, co wybrać, to udanie się na eksplorację wybranego regionu lub wybranego wybrzeża. Włochy mają też tę zaletę, że objazdówkami da się pogodzić nadmorski wypoczynek z miejskim zwiedzaniem i zanurzeniem się w tzw. interior.

Poniżej przedstawiamy naszą subiektywną listę polecanych włoskich destynacji:

  1. Dolomity i jezioro Garda
  2. Liguria
  3. Toskania i szlak winnic
  4. Riwiera San Bartolo (nowość na włoskich szlakach)
  5. Kalabria
  6. Środkowy Adriatyk
  7. Północny Adriatyk
  8. Apulia
  9. Południowe wybrzeże

 Miasta-ikony, w których warto się zatrzymać: Rzym, Wenecja, Werona, Neapol, Siena, Florencja, Mediolan.

Ile się jedzie z Polski do Włoch samochodem?

Włochy od Polski dzieli plus minus 1800 km – dokłada długość trasy zależy od tego skąd wyjeżdżamy i dokąd się udajemy. Średnio przejazd zajmuje 13-15 godzin, dlatego w ramach planowania dojazdu warto znaleźć po drodze miejsce noclegowe.

Do wyboru mamy trzy warianty trasy:

  • Wariant nr 1 – przez Niemcy i Austrię. W tym wariancie granicę przekraczamy w Zgorzelcu i jedziemy kilkoma bezpłatnymi niemieckimi autostradami – na końcu drogą numer 93 do granicy z Austrią. Następnie jedziemy A12 do Innsbrucka i A13 do granicy Włoch. Po drodze mamy malowniczy przejazd przez Przełęcz Brenner. Do Włoch wjeżdżamy niedaleko Trydentu, a jadąc w głąb kraju mijamy m.in. malownicze jezioro Garda.
  • Wariant nr 2 – przez Czechy i Austrię. Granicę przekraczamy w Gorzyczkach i kierujemy się autostradą przez Ołomuniec i Brno (dobre miejsca na postój i dodatkowe zwiedzanie). Granicę z Austrią przekraczamy w Mikułowie. W Austrii jedziemy autostradami w stronę Wiednia, a następne A2 przez Graz. Do Włoch wjeżdżamy w Tarvisio i dalej możemy A4 pojechać np. w stronę Wenecji.
  • Wariant nr 3 – przez Słowację i Austrię. Ta opcja trasy jest mniej popularna, bo po części poruszamy się drogami krajowymi. Granicę ze Słowacją pokonujemy w Zwardoniu. Następnie do Żyliny jedziemy słowackimi drogami krajowymi, a tam wjeżdżamy na autostradę D1 do Bratysławy, która poprowadzi nas do granicy z Austrią. Dalej mamy autostrady i obwodnicę Wiednia, by na koniec wylądować na A2 prowadzącej przez Graz. Włoską granicę przekraczamy w Tarvisio i dalej włoskimi autostradami możemy pojechać w głąb kraju.

Ile kosztuje podróż do Włoch samochodem?

W ramach podróży samochodem do Włoch musimy się liczyć z dwoma rodzajami wydatków: kosztem paliwa oraz opłatami za korzystanie z autostrad. Dodatkowe opłaty mogą być też wymagane za przejazdy tunelami, mostami lub przy wjeździe do centrum miast.

Jak obliczyć koszty paliwa?

(Liczba kilometrów/100) x litry paliwa, które pali nasze auto na 100 km x cena za litr paliwa

Rodzaje opłat drogowych:

PaństwoRodzaj opłat
Austria·        9,40 euro – winieta 10-dniowa

 

·        27,40 euro – winieta 2-miesięczna

·        10 euro – opłata za przejazd przez przełęcz Brenner

Czechy·        310 koron – winieta 10-dniowa

 

·        440 koron – winieta 1-miesięczna

Niemcy·        autostrady są bezpłatne dla samochodów osobowych
Słowacja·        10 euro – winieta 10-dniowa

 

·        14 euro – winieta 1-miesięczna

Włochy·        opłaty zależą do liczby przejechanych kilometrów i rodzaju samochodu

 

·        koszty parkingów zależą od czasu i miejsca parkowania

·        zdarzają się opłaty za przejazd tunelami i wjazd do centrum miasta

Wyjazd do Włoch samochodem – jak przygotować auto?

Jeśli mamy wątpliwości, co do stanu naszego auta, wizyta u mechanika przed wyjazdem w dłuższą trasę jest wskazana. Jeśli jednak robimy regularne przeglądy i mamy aktualne badania techniczne, to możemy spokojnie planować wakacje za kółkiem.

Każde państwo ma własne zasady, co do obowiązkowego wyposażenia auta, które niekoniecznie są takie same jak w Polsce. Kłopotu nie rozwiązuje Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym. Jako obywatele państwa, które ratyfikowało konwencję, mamy prawo poruszać się z wyposażeniem zgodnym z przepisami obowiązującymi w Polsce, jeśli jeździmy po kraju-sygnatariuszu.

Tyle teoria. W praktyce Konwencja daję furtkę, że dany kraj może jednak narzucić swoje wymagania.

Poza tym nie opłaca się wpadać w dyskusje prawne podczas kontroli drogowych w obcym państwie. W sądzie pewnie wygramy, ale doraźnie możemy zostać ukarani. Dlatego dobrze wiedzieć, w co się doposażyć przed wyjazdem samochodem do Włoch. Tym bardziej, że przykładowo Czechy i Słowacja mają jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów w tym zakresie.

Czytaj także: Jak obliczyć zużycie paliwa

W tabeli prezentujemy obowiązkowe wyposażenie auta w zależności od kraju, przez który jedziemy:

Państwo Obowiązkowe wyposażenie auta
Austria·        apteczka

 

·        gaśnica

·        kamizelka odblaskowa dla kierowcy i pasażera

·        trójkąt ostrzegawczy

Czechy·        apteczka i gumowe rękawice

 

·        koło zapasowe

·        komplet zapasowych bezpieczników

·        komplet zapasowych żarówek

·        klucz do kół

·        podnośnik

·        trójkąt ostrzegawczy

Niemcy·        apteczka i gumowe rękawice

 

·        gaśnica

·        kamizelka odblaskowa

·        komplet zapasowych żarówek

·        trójkąt ostrzegawczy

Słowacja·        apteczka ratunkowa z ustnikiem

 

·        gaśnica

·        kamizelka odblaskowa dla każdego pasażera przebywającego w samochodzie (wszystkie umieszczone w kabinie)

·        komplet bezpieczników

·        komplet żarówek

·        koło zapasowe + klucz + podnośnik

·        lina holownicza

·        trójkąt ostrzegawczy

 

Od 15 listopada do 15 marca – opony zimowe.

Włochy·        kamizelka odblaskowa

 

·        trójkąt ostrzegawczy

 

Zaleca się, by na wyposażeniu była też apteczka i gaśnica.

Potrzebne dokumenty

  • dowód osobisty lub paszport
  • prawo jazdy
  • dowód rejestracyjny
  • ubezpieczenie OC

Najczęściej Zadawane Pytania:

  • Czy potrzebuję międzynarodowego prawa jazdy, aby prowadzić samochód we Włoszech? Nie, polskie prawo jazdy jest akceptowane we Włoszech.
  • Czy w Włoszech obowiązuje opłata za autostrady? Tak, większość autostrad we Włoszech jest płatna. Możesz zapłacić gotówką lub kartą kredytową. Możliwe jest również kupienie telepass, urządzenia umożliwiającego płatności automatyczne.
  • Czy wypożyczalnie samochodów są dostępne we Włoszech? Tak, we Włoszech dostępne są liczne wypożyczalnie samochodów, zarówno międzynarodowe firmy, jak i lokalni dostawcy.

Samochodem do Włoch – pamiętaj o ubezpieczeniu

O tym, że na wyjazd musisz mieć ze sobą polisę OC już wspominaliśmy. Ze względu na włoski styl jazdy, ciasne uliczki, w których nie trudno o obcierkę, warto mieć ze sobą również AC. To ubezpieczenie przydaje się również ze względu na liczne kradzieże aut we Włoszech.

Niewątpliwie przydatną polisą jest też assistance, dzięki któremu masz zagwarantowany szeroki pakiet usług pomocowych wraz z usługami tłumacza (więcej na ten temat piszemy w artykule „Assistance w podróży„).

Standardowo, jak przy każdym wyjeździe turystycznym, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie podróżne. Sam EKUZ będzie zdecydowanie niewystarczającym zabezpieczeniem, jeśli na miejscu okaże się, że będziemy musieli korzystać z pomocy medycznej. We Włoszech nawet wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest płatna. O tym, na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu podróżnym piszemy więcej w „Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?”

COVID-19 a podróżowanie samochodem do Włoch

Planując wyjazd samochodem do Włoch nie zapominajmy o pandemii. Po pierwsze, należy zarejestrować swój przyjazd do Italii na specjalnej platformie: EU Digital Passenger Locator Form. Musisz być po dwóch szczepieniach, być ozdrowieńcem lub mieć aktualny test PCR. Włochy akceptują też tzw. paszport covidowy.

Uwaga: z obowiązkowego testu covidowego zwolnione są dzieci poniżej 6 roku życia.

Do tego sprawdzajmy obostrzenia regionalne i lokalne, bo w zależności od miejscowej sytuacji mogą się one różnić od siebie. Aktualne informacje na temat obostrzeń i zaleceń, które obowiązują we Włoszech, znajdziemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

PODSUMOWANIE:

  • Średnio podróż samochodem do Włoch zajmuje około 13-15 godzin i ok. 1800 km. Dokładny dystans i czas zależy od tego, z jakiego miejsca wyjeżdżamy i dokąd jedziemy.
  • Od tego, skąd dokąd się poruszamy zależy też wybór najbardziej optymalnej trasy do Włoch. Do wyboru mamy trzy warianty: przez Niemcy i Austrię, Czechy i Austrię oraz Słowację i Austrię (najmniej popularna opcja).
  • Przez wyjazdem samochodem do Włoch zapoznaj się z obecnie panującymi obostrzeniami i zaleceniami wynikającymi z pandemii COVID-19. Źródłem tego typu informacji jest strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
  • Przed ruszeniem samochodem do Włoch sprawdź, jakie przepisy obowiązują w krajach, przez które będziesz przejeżdżać. Między innymi zwróć uwagę na zapisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia auta.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Zmiany w ITD
Zmiany w ITD Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zapowiadają gruntowną przebudowę tej instytucji. Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym przewiduje zmiany, które mają zrewolucjonizować sposób funkcjonowania ITD. Kluczowe innowacje skupiają si�...
Czytaj dalej
Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej