Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 07.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
3.9/5 - (203 votes)

Polacy często decydują się na podróż do Czech, czy też nawet przejazd przez Czechy, gdy jadą na urlop do Austrii, Węgier czy nawet Chorwacji. Warto pamiętać, że na terenie naszego południowego sąsiada poruszając się samochodem, szczególnie z polską rejestracją, warto dość kurczowo trzymać się aktualnych przepisów i obostrzeń. Czechy samochodem? Sprawdź, o czym należy pamiętać!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czechy samochodem – najbardziej istotne informacje dotyczące przepisów drogowych

Najważniejszym przepisem drogowym, o którym powinni pamiętać kierowcy z Polski, jest zachowanie całkowitej trzeźwości w momencie gdy kierowca podróżuje samochodem. To niezwykle istotne, ponieważ dopuszczalna liczba promili według przepisów drogowych w Czechach to 0. Mandaty przewidziane za niezachowanie trzeźwości wynoszą zazwyczaj od 10 000 aż do 20 000 koron czeskich. Grzywna w przeliczeniu może wynosić prawie 2000 zł lub więcej.

Czytaj także:
Prędkości na drogach w Polsce
Gdzie kupić winiety
Winiety Czechy

W Czechach należy również przestrzegać obligatoryjnego korzystania z zestawu głośnomówiącego podczas prowadzenia pojazdu, jak również w tym kraju panuje całkowity zakaz używania sprzętu, który pozwala prowadzącemu pojazd mechaniczny na wykrywanie fotoradarów. Należy również pamiętać, że w Czechach światła mijania należy mieć włączone przez cały rok kalendarzowy. Za brak stosowania się do tych przepisów drogowych grozi grzywna wynosząca powyżej 200 zł.

Czechy samochodem – dopuszczalna prędkość na drodze

Na terenie naszych południowych sąsiadów dopuszczalna prędkość na terenie zabudowanym wynosi 50 km/h. Natomiast poza obszarem zabudowanym kierowcy nie powinni przekraczać prędkości 90 km/h. Podróżując drogami ekspresowymi maksymalna prędkość wynosi 110 km/ h, a na autostradach 130 km/h.

Jeżeli kierowca samochodu przekroczy prędkość, musi liczyć się z grzywną zazwyczaj powyżej 200 zł. Tu warto wspomnieć, że w Czechach otrzymany mandat należy opłacić natychmiast – gotówką i nie ma możliwości w inny sposób uregulować otrzymaną grzywny. Dlatego wybierając się w podróż przez Czechy samochodem, warto mieć ze sobą gotówkę na wszelki wypadek, gdybyśmy nieumyślnie naruszyli przepisy ruchu drogowego.

Zwiedzając Czechy samochodem – wyposażenia auta

Decydując się na przejazd przez Czechy, wielu kierowców zastanawia się, co należy mieć w tak zwanym wyposażeniu obowiązkowym pojazdu. W Czechach w samochodzie należy posiadać zawsze: koło zapasowe, jak również gaśnicę, a także trójkąt ostrzegawczy. Dodatkowo jeżdżąc po tym kraju autem, koniecznie należy posiadać kamizelki odblaskowe oraz apteczkę. W samochodzie trzeba również mieć komplet żarówek, jak również bezpieczników. Bardzo istotnym jest, aby zadbać o prawidłowe wyposażenie samej apteczki. Bezwzględnie miejmy w niej:

 • opaskę uciskową,
 • nożyczki,
 • bandaż jałowy,
 • gumowe rękawiczki,
 • plaster,

Policja ma prawo sprawdzić stan wyposażenia pojazdu, a w razie niedopełnienia przez właściciela auta wszystkich zobowiązań wynikających z przepisów drogowych, może on otrzymać mandat w wysokości zazwyczaj około 350 zł.  W okresie od 1 listopada aż do 31 marca wszyscy kierowcy zobowiązani są do posiadania opon zimowych, gdy wymagają tego warunki atmosferyczne. 

Obowiązkowe Ubezpieczenie komunikacyjne, czyli OC

Decydując się na wyjazd przez Czechy samochodem, nie można zapomnieć też o dokumentach osób odbywających te podróż. Na szczęście od dawna nie musimy już korzystać z paszportów i jadąc do Czech wystarczy nam dowód osobisty. Musimy posiadać jeszcze 2 kluczowe dokumenty. Po pierwsze dowód rejestracyjny auta, którym jedziemy. Po drugie koniecznie weźmy ze sobą potwierdzenie posiadania obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wykupionego w Polsce. OC będzie stanowiło ochronę dla właściciela pojazdu w przypadku zdarzenia drogowego również w tym kraju.

Przed wyjazdem upewnijmy się, że roczna ochrona polisą OC starczy nam na cały okres urlopu czy też podróży. Jeżeli nie dopełnimy obowiązku posiadania tego ubezpieczenia, w przypadku gdy dojdzie do kolizji lub wypadku, prowadzący pojazd będzie odpowiadał za wszystkie szkody z własnego majątku. Kwota tego rodzaju rekompensaty mogą się okazać niemała. Dlaczego? Ponieważ nie dotyczy ona tylko tak zwanych szkód na mieniu, czyli samochodzie, ale również na osobach.

Posłuchaj Beecast – podcastu o motoryzacji i ekologii

 

Jeśli więc zdarzy się tak, że ktoś w wyniku zdarzenia drogowego poniesie uszczerbek na zdrowiu, za wszystko końcowo będzie musiał płacić sprawca. Zazwyczaj, początkowo, za wszystkie niezbędne działania zapłacił Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale następnie będzie domagał się od sprawcy wypadku spłaty zobowiązań. Jest to tak zwany regres ubezpieczeniowy. W takiej sytuacji kierowca, który spowodował wypadek będzie musiał zapłacić nie tylko za samochód, ale też za rehabilitację, leczenie, a często również będzie zobowiązany do wypłaty renty i wsparcia ofiary w zmianie kwalifikacji zawodowych ze względu na stan zdrowia.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego jest więc jedynie pozorną oszczędnością. Opłaty wynikające z wypadku drogowego mogą wielokrotnie przekroczyć majątek posiadany przez kierowcę i spowodować trwałe wpisane na listę dłużników. To zaś wiąże się z komornikiem, a często także z procesami sądowymi. Warto pamiętać, że w momencie, gdy pomiędzy małżonkami jest tak zwana wspólnota małżeńska, odpowiadają oni całym wspólnym majątkiem za zdarzenia drogowe spowodowane przez współmałżonka. Nawet jeśli jedno z nich nie posiada prawa jazdy, może odpowiadać za szkody wszystkim, co posiada.

Dlatego też w momencie gdy decydujemy się na podróż za granicę, np. zwiedzają Czechy samochodem, bardzo ważnym jest, aby sprawdzić dokładnie, do kiedy mamy wykupione obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne. Bez niego nawet nie wsiadajmy do auta.

Ubezpieczenia komunikacyjne nieobowiązkowe

Decydując się na wyjazd zagraniczny własnym samochodem, warto przyjrzeć się też nie obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, w tym na przykład assistance. Polisa ta zapewnia wsparcie właściciela pojazdu w razie zepsucia się auta. Nie trzeba znać języka, wystarczy zgłosić zdarzenie do ubezpieczyciela i postępować zgodnie ze wskazówkami. Gdy wyjeżdżamy za granicę, np. przez Czechy samochodem, warto również skorzystać z ubezpieczenia autocasco, ponieważ kradzież auta może nie tylko być przykrym doświadczeniem, ale również utrudnić powrót do kraju. 

Warto wiedzieć
Jeżeli wybieramy się w podróż do Czech z osobami nieletnimi, pamiętajmy o paszporcie lub dowodzie rejestracyjnym, a także o karcie EKUZ, wydawanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, która potwierdza posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego podróżników. Pamiętaj, jeśli podróżujesz z dziećmi, które nie mają jeszcze 150 cm wzrostu i 36 kg, musisz stosować dopasowany fotelik samochodowy.

Drogi w Czechach

Na terenie Czech mamy zarówno drogi bezpłatne, jak i te, które wymagają wniesienia opłaty. Winiety na drogach płatnych nie należą do najdroższych w Europie. Za 10 dniową winietę czeską polscy kierowcy zapłacą około 55 zł. Jeżeli wyjeżdżamy samochodem na dwa tygodnie, będziemy już zmuszeni kupić tak zwaną winietę miesięczną za około 80 zł. Winiety można kupić na stacjach benzynowych. Można za nią zapłacić zarówno gotówką, jak i kartą płatniczą, kredytową lub debetową.

Gdy kupimy winietę, musimy wpisać na nią numer rejestracyjny naszego pojazdu, a następnie przykleić ją do przedniej szyby auta. Kierowca, którzy będą jeździli bez winiety, muszą liczyć się z grzywną w wysokości około 1000 zł. Warto wiedzieć, że w internecie można kupić również winiety czeskie. Są one o wiele droższe niż te, które są dostępne na granicy lub na stacjach benzynowych.

PODSUMOWANIE:

 • Nigdy nie wyjeżdżaj samochodem, szczególnie za granicę, jeśli nie posiadasz obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.
 • Decydując się na przejazd przez Czechy samochodem, pamiętaj, aby na drogach płatnych poruszać się tylko z winietą.
 • Zastanów się, czy nie warto skorzystać w nieobowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego takiego jak assistance czy autocasco.
 • Sprawdź, czy wyposażenie twojego auta odpowiada aktualnym przepisom drogowym na terenie Czech.
 • Miej na uwadze, że u naszego południowego sąsiada limit alkoholu we krwi to 0 promili, a światła mijania należy mieć włączone przez cały rok.
 • Przekraczając granice weź ze sobą dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, którym się poruszasz, a także obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Warto też przed wyjazdem wyrobić kartę EKUZ.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

 • Michał pisze:

  Co keśli auto jest wyposażone tylko zestaw naprawczy?

 • Trolololo pisze:

  pieprzycie na kazdej stronie o tych zarowkach i komplecie bezpiecznikow. przepisujecie jedno od drugiego a gowno prawdy w tym jest. mamy 2022 rok, juz od 2 albo i 3 lat nie trzeba tego miec na stanie, ale wy dalej wprowadzajcie ludzi w blad zamiast sprawdzic u zrodla. 😉

 • MM pisze:

  eżeli wybieramy się w podróż do Czech z osobami nieletnimi, pamiętajmy o paszporcie lub dowodzie rejestracyjnym, a także o karcie EKUZ, wydawanej – mam pytanie gdzie mi zarejestrują bąbelka?

 • anthx pisze:

  Samochód powinien mieć to co obowiązuje w kraju jego rejestracji a nie w kraju tranzytowym. Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym – mówi wam to coś?

 • Marek pisze:

  Po co wprowadzać w błąd kierowców wyjeżdżających do Czech? Na stronie rządowej jest napisane „Należy mieć w samochodzie apteczkę, kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe lub komplet naprawczy do opon.”
  Bądźcie rzetelni proszę

 • ForDzik pisze:

  Oj p. Weroniko, musi się pani co nieco dokształcić w kwestii cen winiet. Bo te kupowane w internecie na stronie E-Dalnice są właśnie o wiele tańsze, od kupionych na stacjach czy u wszelkiej maści pośredników.

 • Udręczony pisze:

  Najlepiej nigdzie nie wyjeżdżajcie, jeśli nie chcecie kłopotów. Co z tego, że granice są otwarte, gdy musisz człowieku pokonać tyle zapór, by gdzieś pojechać. Kary i utrudnienia, utrudnienia i kary. Straszne.

 • anna pisze:

  Przecież winiety są już elektroniczne. Dlaczego wprowadzacie ludzi w błąd.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej