Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 19.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
4.4/5 - (5 votes)

Bezpieczeństwo jest najważniejszym elementem związanym z jazdą samochodem. Sprawne hamulce, układ kierowniczy czy sama jednostka napędowa to jednak nie wszystko. Są sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jedną z nich jest pożar samochodu. Wówczas niezbędne jest użycie gaśnicy samochodowej. Jeżeli taka nieprzyjemna sytuacja już nas spotka, warto mieć odpowiednie narzędzie przeznaczone do ratowania naszych czterech kółek. Sprawdź, czy gaśnica samochodowa należy do obowiązkowego wyposażenia i czy za jej brak możesz otrzymać mandat.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czy sprawna gaśnica samochodowa jest obowiązkowa w aucie?

Gaśnica samochodowa

Gaśnica do auta nie jest zresztą tylko zdroworozsądkowym wyborem. Posiadanie tego akcesorium regulowane jest przez polskie prawo, a dokładnie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Rozporządzenie nakłada na nas obowiązek posiadania gaśnicy, która zawiera w sobie co najmniej 1 kilogram środka gaśniczego.

Poza gaśnicą należy pamiętać też oczywiście o trójkącie ostrzegawczym, który należy ustawić na drodze w razie awarii lub wypadku.

Jaką wybrać gaśnicę do samochodu? Czy 1 kg wystarczy?

Nie da się ukryć, że wymagana przez prawo gaśnica o wadze 1 kg może okazać się niewystarczającą ochroną. Pożary samochodów nie zdarzają się zbyt często (na szczęście), dlatego mało kto zdaje sobie sprawę z możliwości gaśnicy, w którą wyposażone jest nasze auto. Posiadając tak małą gaśnicę, oczywiście unikniemy mandatu i przejdziemy pozytywnie przegląd techniczny, ale nie zdołamy ugasić dużego pożaru samochodu.

Czytaj także: Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Oznaczenia gaśnic

Gaśnica samochodowa

Eksperci jasno wskazują, że minimalna waga gaśnicy znajdującej się w pojeździe powinna wynosić 2 kilogramy. Nie jest ona o wiele większa, nie musimy więc martwić się o miejsce na jej przechowywanie, za to jest dużo większa szansa, że zdołamy ugasić płonący pojazd.

Gaśnice oznaczone są uregulowanymi przez prawo symbolami, które określają ich przydatność do gaszenia poszczególnego rodzaju pożaru. Gaśnica do samochodu powinna zawierać proszek gaśniczy oznaczony symbolem BC lub ABC. Pierwsza z nich poradzi sobie z pożarami ciał stałych, cieczy oraz gazów palnych, druga będzie odpowiednia do niemal każdego rodzaju pożaru, co oznacza, że będzie najskuteczniejsza.

Zalecamy więc, aby wyposażyć swój samochód w gaśnicę ABC.

Jak długo ważna jest gaśnica w samochodzie?

Ważnym aspektem podczas wybierania gaśnicy samochodowej jest okres jej przydatności. Każda gaśnica wymaga bowiem legalizacji. Co ciekawe, podczas kontroli drogowej policja sprawdzi jedynie, czy obecna jest gaśnica do auta. Przepisy nie wymagają, aby była ona ważna. Warto jednak kierować się zdrowym rozsądkiem i bezpieczeństwem – nieważna gaśnica samochodowa może nie zadziałać podczas sytuacji kryzysowej, którą niewątpliwe jest pożar.

Na rynku możemy znaleźć produkty wysokiej klasy charakteryzujące się 5-letnim okresem gwarancyjnym przy wymaganej legalizacji co 2 lata.

Czym jest legalizacja gaśnicy?

Gaśnica samochodowa

Legalizacja to w największym skrócie wykonanie jej przeglądu. Tego typu usługę musi wykonać specjalistyczny zakład, który zdecyduje, czy gaśnica samochodowa może zostać dopuszczona do dalszego użytku. Jeżeli w trakcie trwania okresu gwarancyjnego okaże się, że gaśnica utraciła swoje pierwotne właściwości, producent ma obowiązek wymienić ją na nowy egzemplarz.

Nowa gaśnica samochodowa – ile kosztuje produkt?

Gaśnica samochodowa cena – najtańsze gaśnice można kupić nawet za 15–20 zł. Po gaśnicy za taką cenę nie spodziewajmy się jednak zbyt dużej jakości. Warto podkreślić też, że jej waga najpewniej będzie wynosiła zaledwie 1 kilogram. Unikniemy więc mandatu, ale z ugaszeniem pożaru może być trudno. Tanie gaśnice będą miały też krótki okres gwarancji (3 lata) i ograniczony zakres zastosowania (BC).

Czy warto kupić droższą gaśnicę?

Dokładając zaledwie kilkadziesiąt złotych, możemy kupić już gaśnicę o zdecydowanie wyższej jakości i skuteczności. Produkty za ok. 60 zł będą też gasiły pożary z grup ABC. Ich waga wciąż nie przekroczy jednak 1 kilograma. W sklepach za około 90 złotych można kupić gaśnicę, która waży 2 kg i ugasi każdy rodzaj pożaru. Oczywiście – jest to kilka razy wyższa cena niż podstawowej gaśnicy, jednak w przypadku pożaru samochodu wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych, zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Podczas zakupu gaśnicy zwróćmy uwagę na datę jej produkcji – nie jest to oczywiste, ale właśnie od tego momentu liczy się bieg gwarancji, jak i legalizacji.

Gdzie zamontować gaśnicę proszkową?

Producenci różnego rodzaju produktów, prześcigają się w ich ulepszaniu. Wszystko po to, aby były one jak najbardziej praktyczne dla potencjalnych użytkowników. Podnoszenie standardów nie ominęło branży gaśnic samochodowych. Często kierowcy mają bowiem problem z ich umiejscowieniem.

Standardowo przechowujemy gaśnice pod siedzeniem lub w bagażniku. Producenci oferują jednak specjalne uchwyty na gaśnice. Możemy zamontować je w łatwo dostępnym miejscu, dzięki czemu podczas kryzysowej sytuacji, nie będziemy musieli zastanawiać się, gdzie aktualnie podziewa się nasza gaśnica. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, kiedy gaśnica samochodowa umieszczona jest w schowku w bagażniku, który zapakowany jest pod sam sufit, ponieważ właśnie jedziemy na wakacje.

W sytuacji, kiedy przydarzy nam się pożar, szybkość działania jest szczególnie ważna. Wyrzucanie walizek i innych przedmiotów podczas trwania pożaru zdecydowanie utrudni nam próbę jego ugaszenia.

Przechowywanie gaśnicy w aucie

Gdzie schować gaśnicę, jeżeli producent nie wyposażył jej w specjalny uchwyt? Możliwości jest kilka, jednak wiele zależy od posiadanego modelu samochodu. W niektórych ilość schowków w podłodze ułatwia nam zadanie – zdarza się jednak, że gaśnicę musimy schować w małym, miejskim samochodzie, a nie rodzinnym vanie.

W tym przypadku gaśnicę najlepiej schować pod fotelem pasażera. Dostęp do tej przestrzeni nie jest zbyt utrudniony.

Gaśnica nie powinna też przesadnie wędrować po pojeździe. Kolejnym ciekawym i co ważne, nieinwazyjnym rozwiązaniem, jest oferta lekkiego pokrowca wyposażonego w rzep. Tego typu pokrowiec na gaśnicę możemy przyczepić na podłodze (np. pod fotelem) lub w bagażniku. Te elementy wykonane są z materiału, do którego rzep bez najmniejszego kłopotu się przyczepi.

Brak gaśnicy – konsekwencje według przepisów

Gaśnica samochodowa

We wcześniejszej części artykułu wspominaliśmy o tym, że gaśnica samochodowa jest obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu, co reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Co jednak grozi nam w przypadku braku gaśnicy podczas kontroli policji drogowej? Za brak gaśnicy możemy otrzymać mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł.

To jednak nie koniec potencjalnych kłopotów – policjant może również zatrzymać twój dowód rejestracyjny, jednocześnie wystawiając polecenie uzupełnienia wyposażenia, które potwierdzi przegląd na specjalistycznej stacji diagnostycznej.

Przegląd techniczny auta

Brak gaśnicy może powodować również problemy podczas samego przeglądu technicznego. Wyjątkowo wnikliwy diagnosta może nie dopuścić do ruchu pojazdu bez gaśnicy lub z nieważną gaśnicą. Przed wizytą w stacji diagnostycznej warto więc sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Ubezpieczenie samochodu a brak gaśnicy

Kolejna pułapka czyha na nas, jeżeli chodzi o ubezpieczenie pojazdu. Ubezpieczyciel ma prawo dochodzić przyczyn pożaru. Jeżeli okaże się, że w pojeździe nie było gaśnicy lub była ona przeterminowana, możemy nie otrzymać ubezpieczenia. Często zdarza się, że obowiązkowa gaśnica samochodowa i tak nie da rady ugasić pożaru, jednak firmy ubezpieczeniowe najczęściej szukają najmniejszego pretekstu, aby uniknąć wypłaty pieniędzy.

Najlepszy pakiet ubezpieczeniowy może nie uchronić nas przed stratą wielu pieniędzy. Przypominamy więc, że wydatek 50 czy 100 zł co kilka lat zdecydowanie się opłaca.

Zasady bezpieczeństwa – jak ugasić pożar?

Musimy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:

  1. Jeżeli zauważymy dym wydobywający się spod maski, pod żadnym pozorem nie otwierajmy jej do końca – w ten sposób dostarczymy tlenu, który wznieci pożar. Uchylmy maskę, zlokalizujmy źródło ognia i skierujmy w jego stronę strumień gaśnicy.
  2. Nigdy nie należy zużywać całej gaśnicy na raz. Pożary lubią wzniecać się na nowo, dlatego warto mieć trochę środka gaśniczego na „czarną godzinę”.
  3. Gaśnicę należy trzymać w pionowej pozycji.
  4. Nasze życie jest najważniejsze – jeżeli widzimy, że nie poradzimy sobie z pożarem, najlepiej oddalić się na bezpieczną odległość i wezwać pomoc.

Gaśnica samochodowa – podsumowanie

Wiesz już, czy gaśnica samochodowa jest obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu. Rozporządzenie nakłada obowiązek posiadania gaśnicy, która ma w sobie co najmniej 1 kilogram środka gaśniczego. Pamiętaj, że za brak gaśnicy możemy otrzymać mandat w wysokości od 20 zł do nawet 500 zł.

Najczęściej zadawane pytania

Jak długo ważna jest gaśnica samochodowa?

Okres ważności gaśnicy wynosi 2 lata od daty produkcji.

Jaki mandat za brak gaśnicy 2022?

Zgodnie z przepisami za brak w samochodzie obowiązkowej gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego grozi mandat od 20 do 500 zł.

Czy policja ma prawo sprawdzić legalizację gaśnicy?

Policja nie sprawdzi, czy gaśnica została zalegalizowana, a sprawdzi jedynie, czy posiadasz ten sprzęt w samochodzie. Nie dostaniesz więc mandatu za posiadanie niesprawnej gaśnicy. Pamiętaj jednak, że tylko sprawna gaśnica proszkowa może ugasić ogień w razie wybuchu pożaru.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej