Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Polacy jeżdżą jednymi z najstarszych samochodów w Europie. Średnio auto na naszych drogach ma ponad 13 lat – wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA. Czy, poza OC, można znaleźć inne ubezpieczenie starego samochodu? Tak, ubezpieczenie assistance samochodu. 

O OC i AC wie niemal każdy kierowca. Z ubezpieczeniem assistance samochodu jest jednak inaczej. Wielu kierowców nie bardzo wie, co daje taka polisa i z jakimi kosztami powinni się liczyć. A jest to ubezpieczenie samochodu za stosunkowo niewielkie pieniądze, które jest niezastąpione w przypadku awarii i innych nieprzewidzianych zdarzeń.

Ubezpieczenie assistance samochodu – co daje?

Ubezpieczenie assistance samochodu jest ubezpieczeniem pomocowym. W ramach tej polisy najczęściej możemy liczyć na pomoc drogową, mechaniczną, medyczną i transportowa, a także informacyjną. Najczęściej przy assistance korzystamy z holowania, naprawy auta na miejscu, wymiany koła czy transportu dla kierowcy i współpasażerów. 

I wcale  nie musi dojść do stłuczki lub wypadku, by z ubezpieczenia assistance samochodu skorzystać. Przykładowo utknęliśmy w obcym miejscu, bo nie odpala nam auto. Dzwonimy więc pod podany numer assistance, opisujemy, co się stało i umawiamy pomoc. W opisanej sytuacji zazwyczaj podjeżdża laweta z mechanikiem. Bo gdy  nie uda się naprawić pojazdu na miejscu, jest on przewożony do najbliższego, współpracującego z towarzystwem, warsztatu.  A co z nami? Możemy skorzystać z transportu do domu lub noclegu w okolicy. Wszystko zależy od tego, co mamy zawarte w polisie. 

Na tym nie koniec. W zależności od wybranego wariantu ubezpieczyciel zapewnia nam też pojazd zastępczy, opiekę lekarską, opiekę nad dziećmi (nawet naukę w domu) czy dowóz paliwa. Udziela nam informacji i wsparcia prawnego. Ubezpieczenie assistance samochodu jest też idealne, gdy coś nieprzewidzianego przytrafi nam się za granicą. Dzięki tej polisie możemy liczyć na wparcie tłumacza lub prawnika.

Ubezpieczenie starego samochodu – co powinno być w zakresie assistance? 

Jak widać ubezpieczenie assistance samochodu jest bardzo praktyczne. Szczególnie, gdy mamy szeroki zakres jego działania. Jednak im więcej świadczeń jest zawartych w takiej polisie, tym jest ona droższa. Mimo że koszty są wielokrotnie niższe niż wysokość składki AC, to dla właścicieli starych samochodów dodatkowy wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie może okazać się znaczący. 

Z kosztami można sobie jednak poradzić. Ubezpieczenie assistance samochodu można dopasować do swoich potrzeb i wybrać te zdarzenia oraz usługi, które są nam najbardziej potrzebne. Stary samochód często oznacza większe ryzyko awarii lub tzw. dzwona. Jeśli mamy więc kilkunastoletni samochód, przy wyborze ubezpieczenia assistance upewnijmy się, że otrzymamy pomoc w przypadku unieruchomienia pojazdu niezależnie od jego przyczyn. W ramach usług pomocowych w ubezpieczeniu starego samochodu na pewno więc przyda nam się pomoc drogowa i mechaniczna. 

Ubezpieczenie assistance starego samochodu – gdzie?

Czy każdy ubezpieczyciel oferuje ubezpieczenie assistance dla starych samochodów? Czy podobnie jak to ma miejsce w przypadku AC jest ustalona górna granica wieku dla takich aut? Pytania te są uzasadnione, bo stary samochód – jak już wspomnieliśmy – dla ubezpieczycieli oznacza większe ryzyko awarii i zdarzeń drogowych. Co za tym idzie, większe koszty odszkodowań. Jak wiadomo, towarzystwa potencjalne wypłaty rekompensują sobie wyższymi składkami. Drugą strategią jest odmowa ubezpieczenia auta ze względu na jego wiek. Dzieje się tak, gdy zakład ubezpieczeń uzna, że ubezpieczenie starego samochodu jest nieopłacalne, a wysokość składki może zniechęcić klientów którzy w przyszłości nie będą chcieli korzystać z ich usług. 

Z ubezpieczeniem starego samochodu w zakresie assistance nie jest tak źle. Większość towarzystw nie wprowadza ograniczeń wiekowych dla starych samochodów. Są jednak wyjątki.

Mini lub midi assistance – pomoc w cenie polisy

Jest kilka nazw na okrojone ubezpieczenie assistance samochodu. Najczęściej spotykane to mini i midi. Czym się różnią od innych wariantów? Zakres jest mniejszy, ale obejmuje pomoc typową pod stary samochód. Najczęściej mini lub midi assistance można kupić w cenie ubezpieczenia OC. 

Z mini lub midi assistance najczęściej możemy skorzystać w przypadku zdarzenia drogowego i kradzieży. Okrojone ubezpieczenie assistance samochodu może zapewniać:

  • pomoc informacyjną, 
  • holowanie auta z limitem kilometrów, 
  • naprawę na miejscu zdarzenia (z limitem kwoty i bez uwzględnienia kosztów części)
  • pojazd zastępczy z limitem dni (najczęściej 3 dni)
  • zakwaterowanie z limitem dni 
  • dowóz paliwa
  • pomoc tylko na terenie Polski

Zakres mini lub midi assistance jest różny w zależności od towarzystwa, dlatego zawsze sprawdzajmy i porównujmy warunki tych ubezpieczeń. Przy okrojonych wersjach ubezpieczenia pomocowego sprawdźmy też, czy nie ma w nim limitów dotyczących wieku auta (o czym pisaliśmy wyżej). 

PODSUMOWANIE:

  1. Ubezpieczenie assistance starego samochodu jest dobrym uzupełnieniem podstawowej ochrony. 
  2. Większość ubezpieczycieli nie stosuje ograniczeń wiekowych w przypadku oferty ubezpieczeń assistance. Stary samochód może więc być objęty taką polisą. 
  3. Dobrym ubezpieczeniem starych samochodów może być mini lub midi assistance. Upewnijmy się jednak, że w zakresie okrojonej wersji jest pomoc w przypadku awarii pojazdu. 
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji
kombi
Kombi Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
Główną cechą nadwozia typu kombi jest to, że jego tylna część jest wydłużona. Zazwyczaj ta dodatkowa przestrzeń przeznaczona jest na bagażnik, co czyni ten rodzaj auta świetnym pojazdem rodzinnym lub transportowym. Można wręcz stwierdzić, że jest to najbardziej pakowny typ samochodu...
Czytaj dalej
hatchback
Hatchback Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Decydując się na wybór nowego samochodu, bierzemy pod uwagę wiele kryteriów. Jednym z nich jest rodzaj nadwozia. Jest to istotny czynnik, ponieważ ma bezpośredni wpływ na komfort jazdy oraz to, w jaki sposób samochód będzie mógł być użytkowany. Jednym z chętniej wybieranych rodzajów...
Czytaj dalej