Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 24.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Polacy jeżdżą jednymi z najstarszych samochodów w Europie. Średnio auto na naszych drogach ma ponad 13 lat – wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA. Czy, poza OC, można znaleźć inne ubezpieczenie starego samochodu? Tak, ubezpieczenie assistance samochodu. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

O OC i AC wie niemal każdy kierowca. Z ubezpieczeniem assistance samochodu jest jednak inaczej. Wielu kierowców nie bardzo wie, co daje taka polisa i z jakimi kosztami powinni się liczyć. A jest to ubezpieczenie samochodu za stosunkowo niewielkie pieniądze, które jest niezastąpione w przypadku awarii i innych nieprzewidzianych zdarzeń.

Ubezpieczenie assistance samochodu – co daje?

Ubezpieczenie assistance starego samochodu

Ubezpieczenie assistance samochodu jest ubezpieczeniem pomocowym. W ramach tej polisy najczęściej możemy liczyć na pomoc drogową, mechaniczną, medyczną i transportowa, a także informacyjną. Najczęściej przy assistance korzystamy z holowania, naprawy auta na miejscu, wymiany koła czy transportu dla kierowcy i współpasażerów.

I wcale nie musi dojść do stłuczki lub wypadku, by z ubezpieczenia assistance samochodu skorzystać. Przykładowo utknęliśmy w obcym miejscu, bo nie odpala nam auto. Dzwonimy więc pod podany numer assistance, opisujemy, co się stało i umawiamy pomoc. W opisanej sytuacji zazwyczaj podjeżdża laweta z mechanikiem.

Bo gdy nie uda się naprawić pojazdu na miejscu, jest on przewożony do najbliższego, współpracującego z towarzystwem, warsztatu.  A co z nami? Możemy skorzystać z transportu do domu lub noclegu w okolicy. Wszystko zależy od tego, co mamy zawarte w polisie.

Na tym nie koniec. W zależności od wybranego wariantu, ubezpieczyciel zapewnia nam też pojazd zastępczy, opiekę lekarską, opiekę nad dziećmi (nawet naukę w domu) czy dowóz paliwa. Udziela nam informacji i wsparcia prawnego. Ubezpieczenie assistance samochodu jest też idealne, gdy coś nieprzewidzianego przytrafi nam się za granicą.

Pamiętajmy, że w tym wypadku we wszystkich wariantach auto zastępcze powinno mieć zbliżonej klasy do naszego pojazdu, a pojemność silnika nie powinna przekraczać 2000 cm3 - nie wyższej niż klasa C dla elektryków.

Dzięki tej polisie możemy liczyć na wparcie tłumacza lub prawnika.

Ubezpieczenie assistance starego samochodu – co powinno być w zakresie? 

Ubezpieczenie assistance starego samochodu

Jak widać ubezpieczenie assistance samochodu jest bardzo praktyczne. Szczególnie, gdy mamy szeroki zakres jego działania. Jednak im więcej świadczeń jest zawartych w takiej polisie, tym jest ona droższa. Mimo że koszty są wielokrotnie niższe niż wysokość składki AC, to dla właścicieli starych samochodów dodatkowy wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie może okazać się znaczący.

Z kosztami można sobie jednak poradzić. Ubezpieczenie assistance starego samochodu można dopasować do swoich potrzeb i wybrać te zdarzenia oraz usługi, które są nam najbardziej potrzebne.

Stary samochód często oznacza większe ryzyko awarii lub tzw. dzwona. Jeśli mamy więc kilkunastoletni samochód, przy wyborze ubezpieczenia assistance upewnijmy się, że otrzymamy pomoc w przypadku unieruchomienia pojazdu niezależnie od jego przyczyn.

W ramach usług pomocowych w ubezpieczeniu starego samochodu na pewno więc przyda nam się pomoc drogowa i mechaniczna.

Ubezpieczenie assistance starego samochodu – gdzie?

Czy każdy ubezpieczyciel oferuje ubezpieczenie assistance dla starego samochodu? Czy podobnie jak to ma miejsce w przypadku AC jest ustalona górna granica wieku dla takich aut? Pytania te są uzasadnione, bo stary samochód – jak już wspomnieliśmy – dla ubezpieczycieli oznacza większe ryzyko awarii i zdarzeń drogowych.

Co za tym idzie, większe koszty odszkodowań. Jak wiadomo, towarzystwa potencjalne wypłaty rekompensują sobie wyższymi składkami. Drugą strategią jest odmowa ubezpieczenia auta ze względu na jego wiek. Dzieje się tak, gdy zakład ubezpieczeń uzna, że ubezpieczenie starego samochodu jest nieopłacalne, a wysokość składki może zniechęcić klientów, którzy w przyszłości nie będą chcieli korzystać z ich usług.

Z ubezpieczeniem assistance starego samochodu nie jest tak źle. Większość towarzystw nie wprowadza ograniczeń wiekowych dla starych samochodów. Są jednak wyjątki.

Mini lub midi assistance – pomoc w cenie polisy

Ubezpieczenie assistance starego samochodu

Jest kilka nazw na okrojone ubezpieczenie assistance samochodu. Najczęściej spotykane to mini i midi. Czym się różnią od innych wariantów? Zakres jest mniejszy, ale obejmuje pomoc typową pod stary samochód. Najczęściej mini lub midi assistance można kupić w cenie ubezpieczenia OC. 

Z mini lub midi assistance najczęściej możemy skorzystać w przypadku zdarzenia drogowego i kradzieży. Okrojone ubezpieczenie assistance samochodu może zapewniać:

  • pomoc informacyjną,
  • holowanie auta z limitem kilometrów,
  • naprawę na miejscu zdarzenia (z limitem kwoty i bez uwzględnienia kosztów części)
  • pojazd zastępczy z limitem dni (najczęściej 3 dni)
  • zakwaterowanie z limitem dni
  • dowóz paliwa
  • pomoc tylko na terenie Polski

Ważne! Porównuj i sprawdzaj różne oferty ubezpieczenia assistance!

Zakres mini lub midi assistance jest różny w zależności od towarzystwa, dlatego zawsze sprawdzajmy i porównujmy warunki tych ubezpieczeń. Przy okrojonych wersjach ubezpieczenia pomocowego sprawdźmy też, czy nie ma w nim limitów dotyczących wieku auta (o czym pisaliśmy wyżej).

PODSUMOWANIE:

  1. Ubezpieczenie assistance starego samochodu jest dobrym uzupełnieniem podstawowej ochrony. 
  2. Większość ubezpieczycieli nie stosuje ograniczeń wiekowych w przypadku oferty ubezpieczeń assistance. Stary samochód może więc być objęty taką polisą. 
  3. Dobrym ubezpieczeniem starych samochodów może być mini lub midi assistance. Upewnijmy się jednak, że w zakresie okrojonej wersji jest pomoc w przypadku awarii pojazdu. 
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej