Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 15.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Wybierasz się do pracy poza krajem, pomyśl o sensownej polisie. Dobre ubezpieczenie do pracy za granicą sprawi, że nie będziesz się martwił kosztami opieki medycznej, która zazwyczaj kosztuje dużo więcej niż w Polsce. 

Jeśli jedziesz do pracy za granicę, szczególnie na dłuższy wyjazd ubezpieczenie zdrowotne w Polsce, zwykła polisa turystyczna czy karta EKUZ nie wystarczą. Towarzystwa na taką okoliczność przewidziały ubezpieczenie do pracy za granicą, które obejmuje trzy podstawowe obszary: koszty leczenia, NNW oraz odpowiedzialność cywilną. 

Ubezpieczenie do pracy za granicą – zakres

Ubezpieczenie do pracy za granicą ma jedną podstawową zaletę. Chroni cię przed kosztami, nierzadko bardzo wysokimi, opieki medycznej. Do tego obejmuje skutki finansowe następstw nieszczęśliwych wypadków oraz szkód, które ty wyrządzisz osobie trzeciej. Brzmi podobnie do polisy turystycznej z tą różnicą, że w jego zakresie mieści się wykonywanie pracy w innym kraju, w tym fizycznej. Drugim ważnym elementem jest ochrona także w przypadku choroby przewlekłej.

Zakres optymalnego ubezpieczenia do pracy za granicą wygląda tak:

 • praca zarobkowa, w tym praca fizyczna,
 • nagłe zachorowania, nieszczęśliwe wypadki, choroby przewlekle,
 • zakup leków i środków medycznych, 
 • usługi pomocowe, m.in.: transport medyczny, przyjazd i pobyt bliskiej osoby, tłumacz, opieka nad dziećmi, kontynuacja leczenia w Polsce, 
 • odpowiedzialność cywilna.

Jeśli praca, do której jedziesz, wiąże się z określonym ryzykiem, upewnij się, że wybrana polisa zadziała w tych okolicznościach. Ochronę warto też poszerzyć o ubezpieczenie bagażu i kradzież lub zgubienie dokumentów. W niektórych ubezpieczeniach do pracy za granicą możemy mieć też tzw. klauzulę alkoholową. Jeśli w czasie zakrapianej imprezy spowodujesz szkodę, ubezpieczyciel ją pokryje.

Ubezpieczenie do pracy za granicą – na to też zwróć uwagę?

Przy wyborze ubezpieczenia do pracy za granicą zwróć uwagę na kilka elementów. 

 1. Pokrycie kosztów leczenia powinno obejmować państwowe i prywatne placówki medyczne oraz możliwie szeroki zakres usług medycznych. W uproszczeniu dobra polisa pokrywa te świadczenia, na które nie możemy liczyć w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
 2. Likwidacja szkód powinna być bezgotówkowa, co oznacza, że w żadnym momencie nie musisz wyciągać kasy z własnej kieszeni na pokrycie np. kosztów medycznych czy odszkodowania za wyrządzoną przez siebie szkodę.
 3. Transport medyczny w ramach ubezpieczenia do pracy za granicą dotyczy nie tylko obszaru danego kraju, ale obejmuje też przewóz do Polski.  Polisa powinna  też gwarantować kontynuację leczenia w naszym kraju. 
 4. Sumy ubezpieczenia powinny być jaka najwyższe. Zależą one od miejsca wyjazdu i kosztów leczenia w danym kraju oraz z charakteru wykonywanej pracy. Organizacja i pokrycie kosztów powinny opiewać przynajmniej na 300 tys. zł, do krajów poza Europą – 800 tys. zł. Minimum po 100 tys. zł powinny wynieść kwoty, na jakie ubezpieczasz się w zakresie assistance i OC. NNW zawsze wybierasz możliwie najwyższe. Jeśli dany ubezpieczyciel nie ma przynajmniej 100 tys. zł, poszukaj innego. 

Ile kosztuje ubezpieczenie do pracy za granicą?

Trudno o optymalne zestawienie kosztów dobrego ubezpieczenia do pracy za granicą. Ostateczna kwota zależy od miejsca wyjazdu, rodzaju wykonywanej pracy i wysokości wybranych sum ubezpieczeniowych. Do tego znaczenie ma długość wyjazdu. Ubezpieczenie do pracy za granicą możemy kupić na wybrany czas: najczęściej są to 30,60, 90 dni oraz cały rok. 

W opcji wyjazdu europejskiego powinniśmy się liczyć ze składką kilkunastu złotych za dobę. Jeśli wyjeżdżamy w ramach delegacji, ubezpieczenie do pracy za granicą zwykle pokrywa pracodawca. 

Dlaczego EKUZ nie wystarcza?

Karta EKUZ wydawana przez NFZ pokrywa koszty podstawowej opieki medycznej w wybranym kraju europejskim. Może ją dostać każdy, kto ma prawo do świadczeń w ramach NFZ. Jest jednak zasadniczy haczyk – świadczenia, które są darmowe dzięki karcie EKUZ nie pokrywają się z tymi, do których masz prawo w Polsce. W zagranicznych przychodniach zdrowia czy szpitalach jesteś traktowany jak lokalny mieszkaniec danego państwa.

Czyli masz prawo do darmowej opieki, jaka obowiązuje w danym miejscu. W praktyce oznacza to, że nie możesz liczyć na bezkosztową opiekę dentystyczną, transport medyczny czy pomoc w przy urazach lub złamaniach. Są kraje, gdzie odpłatne są także wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu. Dlatego tak ważne jest, byś miał ubezpieczenie do pracy za granicą. 

PODSUMOWANIE:

 • Ubezpieczenie do pracy za granicą powinno zawierać: pokrycie kosztów leczenia wraz z pomocą medyczną, NNW oraz OC w życiu prywatnym
 • Przy wyborze ubezpieczenia do pracy za granicą w zakresie musi się znaleźć wyjazd w celach zarobkowych (wykonywanie pracy umysłowej lub fizycznej) oraz pokrycie kosztów związanych z nagłymi zachorowaniami, nieszczęśliwym wypadkiem oraz chorobą przewlekłą. 
 • Kartka EKUZ czy zwykła polisa turystyczna nie dają gwarancji pokrycia wszystkich kosztów leczenia. Polisa turystyczna w większości nie obejmuje też wykonywania pracy i skutków chorób przewlekłych, na co możesz liczyć w dobrym ubezpieczeniu do pracy za granicą.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej