Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 24.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Dziś wiele osób posiada działalność gospodarczą i zastanawia się, czy ubezpieczenia komunikacyjne dla firm są droższe, a może tańsze i wreszcie, czy można je wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Sprawdź nasz poradnik a ubezpieczenie auta firmowego nie będzie miało przed Tobą tajemnic!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie auta firmowego – czym się różni od innych polis?

Ubezpieczenie auta firmowego

To nic innego jak inny rodzaj oferty, którą przygotowują towarzystwo ubezpieczeniowe dla klientów indywidualnych. Na ubezpieczenie samochodu na firmę decyduje się w Polsce co roku kilka milionów przedsiębiorców. Ubezpieczenie samochodu firmy często jest jednak o wiele droższe.

Jest to związane  z tym, że pojazdy służbowe eksploatowane są bardziej intensywniej, a co za tym idzie, ryzyko wypadku i kolizji staje się coraz wyższe. OC samochodu firmowego wyceniane jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe drożej od cen dla “zwykłych” konsumentów.

Polisa jest zaliczana do kosztów firmy!

Sporym plusem jest możliwość zaliczenia sobie wysokości rocznej składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego do kosztów prowadzenia firmy. Jednocześnie w momencie, gdy decydujemy się na zakup polisy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, powinniśmy pamiętać, że tracimy uprawnienia przysługujące konsumentom.

Cały szereg ułatwień w odstąpieniu od umowy nie będzie miał w tym wypadku zastosowania.

Zgodnie z artykułem 812 paragraf 4 Kodeksu cywilnego przedsiębiorca może odstąpić od umowy jedynie w ciągu 7 dni od jej podpisania.

Podział podmiotów prawnych przy ustalaniu składek OC

Zakłady ubezpieczeniowe dzielą samochody firmowe na kilka podkategorii i w zależności od tego, do której należysz, wyceniają koszt Twojej polisy. Bardzo często okazuje się, że przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą otrzyma identyczną ofertę jak osoba fizyczna.

Inaczej zostanie potraktowana osoba, która przewozi ludzi, a oczywiście inaczej taka, która nie ma  przypisanego wspólnego użytkownika lub gdy pojazd służy do nauki jazdy. Ubezpieczyciele w odrębny sposób traktują również taksówkarzy. 

Ubezpieczenie pojazdu – kalkulator

Towarzystwo ubezpieczeniowe najbardziej biorą pod uwagę to, czy są w stanie określić głównego użytkownika samochodu. Jeśli tak, to na podstawie historii jego kompetencji prowadzenia pojazdu, czyli historii szkód, oraz danych dotyczących  pojazdu wyceniają składkę. Inaczej wygląda sytuacja, gdy ubezpieczamy flotę samochodów w naszej firmie.

Zakład ubezpieczeniowy nie może założyć z góry, kto dokładnie będzie się poruszał autem.

Dlatego też dla zasady ubezpieczyciel uśrednia cenę OC dla wszystkich aut. Rozbieżności w ubezpieczeniach pojawiają się, gdy firma decyduje się na zakup autocasco. Jego wysokość zależy od standardu oraz marki samochodu. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej oraz świadczenia usług jako taksówkarz bardzo często można skorzystać w Internecie z kalkulatora OC. Dzięki temu narzędziu osoby prawne mogą szybko znaleźć najtańsze obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne i zakupić je przez Internet. 

Czy ubezpieczenie samochodów służbowych można rozłożyć na raty?

Ubezpieczenie auta firmowego

To zależy od ubezpieczyciela. Składki za ubezpieczenie samochodu firmowego można zazwyczaj płacić w dogodnych ratach. Ubezpieczyciele rozkładają płatność za polisy od 1 nawet do 12 rat.

Firmy bardzo często korzystają z takich udogodnień, w szczególności, gdy klientem jest przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Pamiętaj! Zanim zdecydujesz się na zakup sprawdź różne oferty ubezpieczenia OC!

Koszty ubezpieczenia OC potrafią być naprawdę wysokie. A firmy kupujące polisy na swoje pojazdy firmowe stanowią duży potencjał dla ubezpieczycieli. Szacuje się, że blisko 30 milionów aut jeżdżących po polskich drigach, to właśnie samochody firmowe. Gdy raz w roku szukasz odpowiedniej polisy dla swoich aut firmowych, sprawdź koniecznie oferty od różnych towarzystw. Warto również sprawdzić zaufanego agenta ubezpieczeniowego o ofertę. Wóczas mamy szansę na zdecydowanie korzystniejsze składki za ubezpieczenie OC.

PODSUMOWANIE:

  • Polisy dla firm są często drogie. Przedsiębiorcy mogą jednak wliczyć koszt polisy w wydatki działalności gospodarczej lub spółki.
  • Jeżeli decydujesz się na zakupienie ubezpieczenia jako firma, pamiętaj, że od tego momentu nie będziesz mógł korzystać z uprawnień przysługujących konsumentom.
  • Przedsiębiorca ma zaledwie 7 dni na to, aby zrezygnować z zakupionej polisy na ubezpieczenie auta firmowego.
  • Część towarzystw ubezpieczeniowych oferuje osobom prawnym możliwość skorzystania z kalkulatorów w Internecie. Dzięki temu mogą oni znaleźć OC dostępne dla nich na rynku.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej