08/07/2020 4 grudnia, 2020 Turystyczne
Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.

Pamiętaj, że u naszego zachodniego sąsiada oczywiście obowiązuje karta EKUZ, ale na jej podstawie jesteśmy traktowani tak, jak osoby mieszkające na terenie Niemiec, czyli czekają nas dopłaty za korzystanie z usług medycznych! Czy warto więc mieć ubezpieczenie turystyczne do Niemiec? Sprawdź!

Wielu osobom do dziś Niemcy nie kojarzą się zupełnie z miejscem związanym z wypoczynkiem, a raczej z wyjazdem do pracy czy też w celach zarobkowych na okres wakacyjny. To jednak ulega zmianie i wielu młodych ludzi wyjazd do Berlina czy wylot na Oktoberfest traktuje jako fantastyczny pomysł chociażby na tygodniowy czy weekendowy wypoczynek.

Ubezpieczenie turystyczne do Niemiec – EKUZ to za mało

Teoretycznie wystarczy przed wyjazdem wystąpić o wydanie karty EKUZ. Ten dokument wydawany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia bezpłatnie i potwierdza, że jego posiadacz ma ubezpieczenie zdrowotne na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Z takim oświadczeniem możemy korzystać z publicznej służby zdrowia na terenie Niemiec na zasadach identycznych jak obywatele tego kraju. 

To, o czym Polacy najczęściej zapominają, to odpłatność. W Niemczech publiczna służba zdrowia za część świadczonych usług pobiera dopłaty. Jeżeli więc konieczna będzie wizyta u lekarza czy pobyt w szpitalu, będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni 10 € za każdy dzień lub wizytę. Również pogotowie ratunkowe nie jest w pełni bezpłatne. Za przejazd karetką nie zapłacimy jedynie w stanie zagrożenia życia. W innych wypadkach będziemy zobowiązani do zapłacenia 10% kosztów, które pojawiły się w związku z transportem medycznym.

Jeżeli zaś będziemy musieli wrócili do Polski pod opieką lekarza lub ratownika medycznego, to za tego rodzaju świadczenie również zapłacimy sami. W Niemczech zupełnie inaczej wygląda również refundacja leków. Jeżeli lekarz przepisze nam medykament, który jest na liście leków refundowanych, i tak będziemy zobowiązani do dopłacenia około 10% ceny leku. Jak widać, nawet zwykłe przeziębienie czy skręcenie kostki, może spowodować, mimo posiadanej karty EKUZ, wiele dodatkowych i niespodziewanych kosztów. Dlatego tak istotnym jest, aby wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, nawet jeżeli jest to wyłącznie tygodniowy wyjazd czy wręcz weekendowy city break. 

Suma gwarantowana to podstawa

Ubezpieczenie turystyczne w najprostszym wariancie to kilka złotych dziennie. Gdy szukamy ubezpieczenia, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze pamiętajmy o leczeniu za granicą, rehabilitacji oraz powrocie do kraju. Jeżeli ubezpieczenie będzie dodatkowo pokrywało następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz ochronę OC w życiu prywatnym, to warto się na nie zdecydować.

Te dodatkowe świadczenia nie podnoszą znacząco kwoty składki za ochronę polisą, a mogą nieraz ułatwić funkcjonowanie i powrót do zdrowia. Zazwyczaj warto zwrócić uwagę na zapisy umowne w ogólnych warunkach ubezpieczenia dotyczące kosztów leczenia i wysokości sumy gwarantowanej. W przypadku Niemiec warto, aby suma gwarantowana nie była mniejsza niż 20 000 €. Najlepiej gdyby wynosiła około 70 000 €. Dzięki temu wizyty lekarskie czy konieczne leczenie w szpitalu nie obciąży budżetu samego chorego lub jego rodziny. W momencie gdy decydujemy się na wykupienie ubezpieczenia bardzo uważnie przeczytajmy umowę i podajmy wszystkie informacje dotyczące naszego zdrowia tak, aby towarzystwo ubezpieczeniowe nie miało ewentualnej podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania w razie wypadku.

Dodatkowe ubezpieczenie bagażu

Biura firm sprzedających polisy podróżne oferują również ochronę bagażu. W momencie gdy zostanie on przez nas zgubiony lub zostanie skradziony, zakład ubezpieczeń zwróci nam koszt zakupy walizki oraz odkupienia przedmiotów, które się w niej znajdowały. Niektórzy ubezpieczyciele oferują również ochronę polisą w sytuacji, gdy bagaż dotrze do nas z opóźnieniem, czyli na przykład linia lotnicza wyśle go innym samolotem lub w innym kierunku.

Jeżeli zaś będziesz decydować się na uprawianie sportu, sprawdź, czy ubezpieczyciel jazdy hulajnogą po mieście nie zalicza do sportów podwyższonego ryzyka. Jeśli tak jest, koniecznie wykup ubezpieczenie dla osób aktywnych. Dzięki temu w razie wypadku również będzie obejmowała Cię ochrona towarzystwa ubezpieczeniowego.

Firmy sprzedające ubezpieczenia podróżne prześcigają się w ofertach dla swoich potencjalnych klientów. Warto jest porównywać ewentualne oferowane świadczenia i zastanowić się, co oprócz świadczeń medycznych i około medycznych, a także ubezpieczenia NNW i OC w życiu prywatnym, może okazać się nam przydatne. Można spisać na kartce, czego dokładnie potrzebujemy, potem porównać ceny w różnych firmach i kupić najbardziej korzystną ofertę.

Jeśli nie wiesz którą polisę wybrać, przeczytaj nasz artykuł: Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

PODSUMOWANIE:

  • Wyjeżdżając do Niemiec, koniecznie należy wyrobić w Narodowym Funduszu Zdrowia kartę EKUZ.
  • W Niemczech obowiązują dopłaty do świadczeń medycznych oferowanych przez publiczną służbę zdrowia.
  • Wyjeżdżając do Niemiec, pamiętaj o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia podróżnego, dzięki któremu nie zapłacisz z własnej kieszeni za leczenie i transport medyczny do Polski.
  • Z uwagą przeczytaj zakres ochrony polisą przewidziany w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Weronika Cichocka

Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.