Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 26.04.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Gospodarstwa rolne często prowadzone są z pokolenia na pokolenie. Jeżeli chcesz przekazać ciągnik swojemu dziecku, będziesz musiał przygotować specjalną umowę darowizny. W naszym artykule dowiesz się, jakich formalności należy dopełnić, aby uniknąć problemów ze strony Urzędu Skarbowego. Pokażemy też, co powinna zawierać dobrze przygotowana umowa darowizny ciągnika.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Przekazując ciągnik innej osobie (za darmo) w oczywisty sposób przestajemy być jego właścicielem. Należy jednak pamiętać, że taka czynność regulowana jest przez przepisy prawa. Zbycie ciągnika w taki sposób musimy również zgłosić do odpowiednich instytucji.

Umowa darowizny ciągnika rolniczego – jak przygotować

Poprawnie sporządzona umowa darowizny ciągnika rolniczego przede wszystkim powinna zawierać dane osób, które będą brały udział w transakcji. Te osoby w umowie należy nazwać Darczyńcą (czyli ten, który przekazuje ciągnik) oraz Obdarowanym (czyli ten, który otrzymuje ciągnik). Oprócz imion i nazwisk powinniśmy zawrzeć następujące dane:

  • PESEL lub REGON i NIP obu stron
  • Adresy zameldowania i zamieszkania
  • Rodzaje i numery dokumentów tożsamości (najlepiej dowodów osobistych)
  • Możemy również uwzględnić dane kontaktowe

Należy pamiętać, aby w nagłówku umowy określić jej rodzaj - najlepiej po prostu wpisać „Umowa darowizny ciągnika”. Ponadto musimy wpisać datę i miejsce sporządzenia umowy.

Umowa darowizny ciągnika rolniczego – wzór

Wzory umowy darowizny ciągnika rolniczego są powszechnie dostępne w Internecie, a od umowy dotyczącej samochodów osobowych różnią się jedynie detalami. Pobierając wzór umowy, sprawdźmy, czy pochodzi ze sprawdzonego i rzetelnego źródła. Nie będziemy musieli wówczas martwić się o spełnienie wymagań stawianych przez polskie prawo.

Czytaj także: Darowizna samochodu

Umowa darowizny ciągnika rolniczego – opis przedmiotu darowizny

Przedmiotem przygotowywanej przez nas darowizny jest ciągnik rolniczy. W związku z tym w umowie powinniśmy dokładnie go opisać. Nie możemy zapomnieć o wpisaniu marki, modelu, roku produkcji, numeru silnika, numeru ramy, numeru rejestracyjnego oraz przebiegu. Choć ten ostatni w przypadku ciągników nie jest najważniejszy i nie zawsze możliwy do ustalenia, jeżeli mamy możliwość, aby go wpisać, to najlepiej to zrobić. Wpisanie wcześniej wymienionych danych będzie niezbędne podczas rejestracji przez nowego właściciela.

W umowie należy również zawrzeć wartość ciągnika (słownie i liczbowo), jednak najważniejszym elementem będzie informacja o tym, że ciągnik zostaje podarowany bezpłatnie.

Darczyńca powinien również podpisać się pod oświadczeniem, że przekazywany pojazd jest wolny od jakichkolwiek roszczeń, obciążeń finansowych, praw osób trzecich, a także nie jest obiektem toczącego się postępowania sądowego.

Na końcu naszej umowy powinniśmy zawrzeć informacje, że w sprawach nieuregulowanych niniejszą umową stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego, a zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Każda ze stron musi podpisać umowę i otrzymać po jednym egzemplarzu.

Umowa darowizny ciągnika rolniczego – podatek

Nawet w przypadku darowania ciągnika rolniczego najbliższej rodzinie jesteśmy zobowiązani do poinformowania o tym fakcie Urzędy Skarbowego. Kwestię podatku reguluje Ustawa o podatku od spadków i darowizn. Artykuł 4a tego aktu prawnego wskazuje, że od podatku zwalnia się nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego.

Oznacza to, że darowizna dla najbliższej rodziny jest darmowa pod warunkiem zgłoszenia jej do Urzędu Skarbowego.

Warto też pamiętać, że w przypadku darowizny od członka najbliższej rodziny obowiązek jej zgłoszenia dotyczy tylko darowizn, których wartość przekracza w sumie 9637 zł od jednej osoby w ciągu pięciu lat.

Sytuacja jest nieco inna, kiedy ciągnik chcemy podarować dalszej rodzinie lub osobie niespokrewnionej. Podatek od darowizny dzielimy na 3 grupy. Pierwsza będzie musiała zapłacić 3 proc. od wartości pojazdu, druga 7 proc., a trzecia 12 proc.

Pamiętajmy, że zgłoszenie darowizny jest bardzo ważne. Jeżeli tego nie zrobimy możemy narazić się na karę nałożoną przez Urząd Skarbowy.

Podarowanie maszyny rolniczej synowi, córce czy zięciowi nie jest skomplikowanym procesem. Należy jednak pamiętać, aby dopełnić wszelkich formalności, które reguluje prawo, sporządzić i poprawnie wypełnić umowę oraz zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego.

PODSUMOWANIE:

  • Umowa darowizny ciągnika najbliższej rodzinie oznacza konieczność poinformowanie US.
  • Umowa darowizny ciągnika musi zawierać podstawowe informacje dotyczące stron umowy oraz przedmiotu darowizny.
  • Umowa darowizny ciągnika może być opodatkowana.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej