Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Zdarza się, że zostawiamy zakup ubezpieczenia pojazdu na ostatnią chwilę. Pół biedy, jak ostatnia chwila wypada w zwykły dzień tygodnia. Zastanawiasz się, jak kupić ubezpieczenie samochodu w niedzielę lub dzień świąteczny? Zrób to online. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe i w ochronie nie może być przerwy. Ustawodawca tak to wymyślił, że w większości przypadków obowiązkowa polisa przedłuża się automatycznie. Więc gdy zainteresujesz się przedłużeniem OC z poślizgiem, to z mocy prawa jesteś chroniony pod warunkiem, że zapłacisz składkę. Co jednak, gdy koniecznie chcesz zmienić towarzystwo lub automatyzm nie zadziała, bo kupiłeś właśnie samochód i jeździłeś na OC poprzedniego właściciela? Albo miałeś krótkoterminowe OC lub nie opłaciłeś raty za obowiązkowe ubezpieczenie i właśnie ci wygasło? I wszystko to wydarza się w niedziele oczywiście.  

Jak kupić ubezpieczenie samochodu w niedzielę – 4  kroki

Mało który agent ubezpieczeniowy zajmie się twoją sprawą w niedzielę lub święto. Ma prawo do wolnego, poza tym może obawiać się, że szukasz polisy na samochód w tak nietypowy dzień, bo już się coś stało. Na szczęście jest internet i większość towarzystw ma ofertę dostępną na swoich stronach internetowych. 

Bez względu na to, co ci się wydaje lub co być może słyszałeś, online’owy zakup ubezpieczenia jest prosty, stosunkowo szybki i tani. Jak kupić ubezpieczenie samochodu w niedzielę online? Postępując zgodnie z naszą instrukcją: 

  1. Przygotuj dokumenty, czyli dowód rejestracyjny, prawo jazdy właściciela/współwłaścicieli, numery PESEL i ew. ostatnią  polisę.
  2. Wypełnij formularze na stronie towarzystw lub porównywarki. Od razu podawaj pełne dane właściciela i ewentualnych współwłaścicieli. Dzięki temu dostaniesz ostateczną ofertę, która uwzględnia twoją historię ubezpieczeniową. Strony towarzystw zaciągają w czasie rzeczywistym dane z bazy UFG. 
  3. Wybierz ofertę, która najlepiej pasuje do twoich potrzeb i odpowiada ci cenowo. Popatrz nie tylko na wysokość składki, ale na opcje dodatkowej ochrony. Nawet jeśli zależy ci tylko na OC, towarzystwa w cenie tego ubezpieczenia potrafią dołożyć np. NNW, ubezpieczenie opon czy fajny assistance. 
  4. Opłać składkę lub pierwszą jej ratę. Od razu. To bardzo ważne, bo jeśli nie zapłacisz, to zawarta właśnie umowa nie zacznie działać. 

Nie odkładaj zakupu – możesz sporo zapłacić 

Uważasz, że nie warto zaprzątać sobie głowy tym, jak kupić ubezpieczenie samochodu w niedzielę? Kończy ci się stara polisa, ale wolisz poczekać na poniedziałek? To duży błąd, który może cię sporo kosztować. Zgodnie z prawem, jako właściciel auta nie możesz mieć przerwy w OC. Nawet jednego dnia, bo zapłacisz karę za przerwę w ochronie. 

Kary wlepia UFG i z roku na rok jest w tym coraz skuteczniejszy. Fundusz nie czeka na informacje z policji. UFG ma swój własny system informatyczny, w którym analizuje bazę zarejestrowanych samochodów pod katem ciągłości OC. Prawdopodobieństwo, że przerwa w ochronie – choćby jednodniowa – ci się upiecze, jest dość niewielkie. 

A kary są dotkliwe i rosną z roku na rok, wraz ze wzrostem płacy minimalnej. Obecnie kary za brak OC wynoszą:

okres bez ubezpieczenia OC gradacja opłaty  samochód osobowy  samochód ciężarowy inne pojazdy
do 3 dni 20% 1040 zł 1560 zł 170 zł
od 3 do 14 dni 50% 2600 zł 3900 zł 435 zł
powyżej 14 dni 100% 5200 zł 7800 zł 870 zł

Ubezpieczenie na odległość  – możesz zmienić zdanie

Tak bardzo zestresowałeś się tym, jak kupić ubezpieczenie samochodu w niedzielę, że wybrałeś kiepską ofertę? Nic straconego. Gdy kupujesz ubezpieczenie online, zgodnie z prawem w ciągu 30 dni możesz odstąpić od takiej umowy. Przygotowujesz wypowiedzenie umowy na piśmie i w dniu jego dostarczenia do ubezpieczyciela polisa wygasa.

Towarzystwo zwróci ci składkę za niewykorzystany okres, ale zatrzyma część za czas, kiedy z tego ubezpieczenia korzystałeś. Na wypłatę ma 30 dni. O jednej rzeczy nie zapomnij, gdy wypowiadasz OC zawarte na odległość – od pierwszego dnia po wygaszeniu ubezpieczenia kupionego online musisz mieć kolejną polisę OC. W przeciwnym razie będziesz mieć przerwę w ubezpieczeniu i … patrz wyżej – grozi ci kara z UFG. 

PODSUMOWANIE:

  • Jeśli zastanawiasz się, jak kupić ubezpieczenie samochodu w niedzielę, odpowiedź jest jedna – zrób to online. 
  • Zakup ubezpieczenia online jest prosty. Wystarczy przygotować dokumenty, wypełnić formularz na stronie towarzystwa lub porównywarki OC wraz ze swoimi danymi, kliknąć kupuj przy wybranej ofercie i opłacić składkę lub jej pierwszą ratę. 
  • Gdy jesteś niezadowolony z ubezpieczenia kupionego online, w ciągu 30 dni – zgodnie z prawem dotyczącym zakupów na odległość – możesz odstąpić od umowy. Pamiętaj tylko, żeby mieć ważną nową polisę OC. 

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej