Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Teoretycznie każdy kierowca wie (lub powinien wiedzieć), że prawidłowa siedząca postawa podczas prowadzenia samochodu jest jednym z elementów gwarantujących bezpieczeństwo jego i osób z nim podróżujących. Podpowiadamy, jak prawidłowo wygląda ustawienie fotela kierowcy. Sprawdź!

Jednak po latach prowadzenia pojazdu właściciele samochodów zazwyczaj zapominają, że prawidłowe ustawienie fotela kierowcy to równie istotny element, jak sprawnie działający silnik czy światła. Nieprawidłowe ustawienia siedzenia osoby poruszającej się pojazdem nie tylko powodują niewygodę, ale mogą przyczynić się do rozproszenia jej uwagi i dekoncentracji.

Fotel kierowcy – co go wyróżnia?

Przypomnijmy sobie zatem, jak wygląda prawidłowa budowa fotela kierowcy. Jest to bardzo istotne, ponieważ jest to jeden z elementów, który chroni osoby znajdujące się w pojeździe przed skutkami wypadku lub kolizji. 

Fotel składa się przede wszystkim z siedziska, oparcia oraz zagłówka. Wszystkie te elementy wsparte są na szkielecie fotela, który powstał z rur i wytłoczek o wysokiej wytrzymałości. Naturalnie, każdy z tych elementów pokryty jest poduszkami i obszyciem tapicerskim wykonanym z materiału, skóry lub innych tworzyw. 

W oparciu siedziska znajduje się poduszka lędźwiowa, która jest dodatkową podporą dla naturalnych krzywizn kręgosłupa osoby prowadzącej pojazd. Nie możemy również zapomnieć o elementach ruchomych, czyli prowadnicach pozwalających na przesuwanie fotela w przód i w tył tak, aby kierowca znalazł się w odpowiedniej odległości od kierownicy, oraz o mechanizmie pozwalającym na ustawienie oparcia pod prawidłowym kątem.

Prawidłowe ustawienie fotela kierowcy krok po kroku

Fotel auta nie powinien być ustawiony wysoko. Odległość pomiędzy głową prowadzącego pojazd a sufitem samochodu musi wynosić przynajmniej 10 cm. Aby prawidłowo ocenić odległość, którą kierowca powinien zachować pomiędzy fotelem a kierownicą, musi on wcisnąć pedał sprzęgła (do końca) w sposób swobodny. Kąt nachylenia oparcia powinien być ustawiony w taki sposób, aby kierujący pojazdem mógł przesunąć ręce na godzinę dwunastą na kierownicy bez odrywania obręczy barkowej od oparcia.

Odległość pomiędzy kierowcą a kierownicą nie powinna być mniejsza niż 25 cm. Jest to o tyle istotne, że przy takim dystansie poduszki powietrzne będą działały w sposób prawidłowy podczas zdarzenia drogowego i mogą ochronić kierowcę przed utratą życia lub zdrowia. 

Zagłówek ustawiamy w taki sposób, by oprzeć się o niego potylicą i by jego najwyższy punkt nie był ani niżej, ani wyżej niż wierzchołek głowy kierowcy. Jest to bardzo ważny element, ponieważ kręgi szyjne podczas wypadków i kolizji są narażone na bardzo duże przeciążenia. 

Pamiętajmy również o prawidłowym ułożeniu dłoni, czyli tak zwanej pozycji “za piętnaście trzecia”, dzięki której nawet podczas długiej jazdy, nie będziemy tak intensywnie odczuwać zmęczenia górnych kończyn. 

Ustawiasz fotel kierowcy? Nie zapomnij o pasach bezpieczeństwa

Kolejnym bardzo istotnym elementem jest pas bezpieczeństwa. Powinien on przechodzić przez środek ramienia, nie może obcierać szyi i nie powinien się zsuwać, a jego napięcie powinno być prawidłowe. W części biodrowej powinien przylegać on ściśle do miednicy osoby prowadzącej pojazd.

Warto pamiętać o tego rodzaju, wydawałoby się drobnych, rzeczach, które z czasem umykają nawet najlepszym kierowcom, chowając się pod nawykami i przyzwyczajeniami. Nie zapominajmy, że wszystkie te rozwiązania mogą uratować nam życie.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej