Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
Rate this post

Holowanie samochodu za granicą najczęściej wiąże się z jakąś kolizją drogową, a ta najczęściej budzi skojarzenia z bardzo wysokimi wydatkami, które musi ponieść właściciel pojazdu w momencie gdy zawczasu nie wykupił odpowiedniego ubezpieczenia. Niestety to prawda!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Stłuczka lub wypadek poza granicami kraju może wiele kosztować, a holowanie samochodu może zrujnować niejeden budżet. Dlatego tak ważne jest, aby zawczasu przestudiować ubezpieczenia samochodowe za granicą i wybrać te, które zapewni nam największą ochronę. Co oczywiste, obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne nie obejmuje takich czynności jak holowanie aut i przed tego rodzaju wydatkami kierowcę chroni ubezpieczenie assistance, czyli jedno z ubezpieczeń komunikacyjnych dobrowolnych. 

Czytaj także: Ile kosztuje holowanie samochodu

Czy ubezpieczenie OC zapewnia holowanie samochodu?

Na terenie naszego kraju jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC. Ten rodzaj polisy chroni osobę ubezpieczoną przed odpowiedzialnością za szkody na mieniu i osobie, które mogą powstać w chwili kolizji lub wypadku.  Ubezpieczenie casco chroni posiadacza pojazdu przed wydatkami, które powstają z powodu działania czynników innego rodzaju. 

Masz assistance? Masz spokój!

Z kolei dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne assistance wspiera kierowcę w razie awarii pojazdu. Zazwyczaj ubezpieczyciele oferują kilka zakresów ochrony i wsparcia dla właściciela samochodu w ramach polisy assistance. Wraz z rozszerzeniem pakietu wzrasta oczywiście jego cena. Kierowca szukając odpowiedniej polisy dla siebie, musi zwrócić uwagę na zapisy ujęte w ogólnych warunkach ubezpieczenia, ponieważ dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne nie są określone przepisami prawa, w przeciwieństwie do zakresu ochrony, która przewidziana jest w ustawie w ramach polisy OC. 

Oznacza to, że w tym wypadku nie należy kierować się jedynie ceną, tak jak w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, ale przede wszystkim należy baczną uwagę zwrócić na zapisy umowne i świadczenia, które towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wykonać na rzecz osoby kupującej polisę. Tu warto również podkreślić, że w momencie likwidacji szkody przez zakład ubezpieczeniowy w ramach assistance nie są obniżane dotychczasowe uzyskane rabaty w ramach polis OC oraz AC. 

Holowanie samochodu za granicą w ramach assistance

Ubezpieczenie assistance możemy wykupić zarówna na rok, jak i na krótsze okresy. Kupując tego rodzaju polisę, warto zwrócić uwagę na franszyzę kilometrową, czyli zapis dotyczący tego, w jakiej odległości od domu klienta ubezpieczyciel ma obowiązek zapewnić na przykład holowanie pojazdu. Najczęściej mamy do wyboru oferty, które działają wyłącznie na terenie Polski oraz te, które zapewniają ochronę również poza granicami.

Im szerszy zakres ubezpieczenia i świadczeń, których się spodziewamy ze strony zakładu ubezpieczeń, tym wyższa jest składka ubezpieczeniowa. Przy podpisywaniu tego rodzaju umowy warto również zapoznać się z zapisami dotyczącymi tak zwanego zaniedbania, czyli rażącego niedbalstwa, gdyż w takiej sytuacji ubezpieczyciel ma prawo odmówić pomocy. 

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym i to w jego ramach może nastąpić holowanie pojazdu za granicą.
  • Im szerszy pakiet ochrony, który zapewnia towarzystwo ubezpieczeniowe, tym droższa składka polisy. 
  • Zakres działań ubezpieczyciela określony jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia umowy. 
  • Likwidacja szkody w ramach assistance nie obniża zniżek przyznanych przez zakłady ubezpieczeń w ramach OC oraz AC. 
  • Nie wszystkie ubezpieczenia assistance mają w swoim zakresie holowanie samochodu z zagranicy.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej