Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 01.09.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Ci, co mają ubezpieczenie AC wiedzą, że może ono być finansowym ratunkiem w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Nawet tych, gdy sami jesteśmy winni zdarzeniu. Ale czy zawsze i bezwzględnie się tak dzieje? Dlaczego czasem mamy uszkodzony silnik, a odszkodowanie z AC nie jest przyznane? Wyjaśniamy. 

Ubezpieczenie AC wydaje się „lekiem na całe zło”. Powodów na uzyskanie odszkodowania jest mnóstwo (więcej o zakresie AC przeczytasz w naszym artykule: ), ale towarzystwa zostawiają sobie kilka furtek, dzięki którym mogą nie wypłacić odszkodowania. I to legalnie, gdyż o wszystkich sytuacjach piszą w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), które wraz z zakupem polisy akceptujemy. Ale po kolei. 

Czytaj także: Zatarcie silnika

Kiedy należy ci się odszkodowanie z AC?

Zacznijmy od pozytywów, czyli od sytuacji, kiedy możemy liczyć na odszkodowanie z AC. Polisa casco to pewniak wtedy, gdy:

  • kolizja wydarzyła się z naszej winy, 
  • przytrafiły nam się losowe przypadku, jak powódź, pożar, nawałnica itp. 
  • do uszkodzenia pojazdu doszło przez przypadek,
  • ktoś ukradł nam auto, 
  • pojazd został zniszczony przez nieznanych sprawców. 

Typową cechą AC jest ochrona od skutków naszej lekkomyślności, pod warunkiem, że nie mamy do czynienia z rażącym niedbalstwem.  

Kiedy nici z odszkodowania z AC?

Ogólnie wszystko, co napisaliśmy wyżej, się zgadza. Diabeł tkwi jak zawsze w szczegółach, a w przypadku ubezpieczeń we wspomnianych OWU – najczęściej w sekcji o wyłączeniach, rzadziej w oddzielnych regulaminach lub załącznikach. Co tam znajdziemy? Typowe i w sumie oczywiste przypadki rażącego niedbalstwa lub braku odpowiedzialności. Ochrona AC nie zwalnia nas przecież od myślenia i dbania o bezpieczeństwo. 

Mowa tutaj o jeździe bez ważnych dokumentów (np. brak ważnego prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego). Bezdyskusyjnym powodem odmowy wypłaty odszkodowania z AC jest też szkoda spowodowana pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Z brakiem wypłaty musimy się liczyć, gdy bez uzasadnionej przyczyny oddaliliśmy się z miejsca wypadku. Niedbalstwem w przypadku kradzieży będzie natomiast zostawienie kluczyków czy dokumentów wozu w ogólnodostępnym miejscu czy wewnątrz pojazdu. W katalogu wyłączeń znajduje się też wina umyślna w przypadku przestępstwa lub wykroczenia.

Uszkodzony silnik a odszkodowanie z AC 

Pamiętajmy, że casco to ubezpieczenie dobrowolne i każdy ubezpieczyciel różnie podchodzi do wyłączeń. Czasem mniej, a czasem bardziej restrykcyjnie. Do jednego zdarzenia większość towarzystw ma jednak podobny stosunek. Teoretycznie jeśli w wyniku zdarzenia uszkodzimy silnik, możemy liczyć na odszkodowanie. Są jednak sytuacje, gdy mamy uszkodzony silnik a odszkodowanie z AC nam się nie należy. Chodzi o zassanie wody. 

Co to oznacza w praktyce? Wyobraźmy sobie sytuację, gdy nasze auto zaleje powódź. Zniszczenia mamy ogromne i nie podlega to dyskusji. Jeśli mamy kupione AC, możemy jednak spać spokojnie. W większości przypadków dostaniemy odszkodowanie na pokrycie strat. Chyba że… próbowaliśmy uruchomić silnik i zassał on wodę. Wtedy większość towarzystw odmówi nam wypłaty odszkodowania z AC za usterkę jednostki napędowej. Jak widzimy, uszkodzony silnik a odszkodowanie z AC to nie jest temat zero-jedynkowy. 

Uważajmy też z olejem. Bywa, że po wjeździe w dużą wyrwę na drodze uszkodzimy w aucie miskę olejową. W czasie jazdy nie od razu to stwierdzimy, a do zalania silnika olejem dojdzie. Wtedy też ubezpieczyciel może nam robić problem z odszkodowaniem.

Podsumowując, samo uszkodzenie silnika nie powoduje jeszcze odmowy. Musi dojść do jego zalania i potem próby uruchomienia. 

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie AC chroni nas, gdy dojdzie do uszkodzenia naszego pojazdu lub jego kradzieży.
  • W wielu przypadkach AC zadziała także wtedy, gdy do zdarzenia doszło z powodu naszej lekkomyślności. Warunek jest taki, by nie było to rażące niedbalstwo czy celowe działanie. 
  • Problem z silnikiem nie jest powodem do odmowy odszkodowania. Są jednak sytuacje, gdy mamy uszkodzony silnik, a odszkodowanie z AC nam się nie należy. Dzieje się tak wtedy, gdy silnik został zalany.
  • Jeśli mamy uszkodzony silnik a odszkodowanie z AC się opóźnia, zawsze możemy napisać zażalenie do Rzecznika finansowego.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

automatyczne wyrejestrowanie pojazdu
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ostatnio rząd wprowadził nowe przepisy umożliwiające automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Ta zmiana jest szczególnie korzystna dla osób, które posiadają stare samochody, które od lat nie były użytkowane. Dotychczas, właściciele tych pojazdów nie płacili za nie składek na ubezpiecze...
Czytaj dalej
Nagrania egzaminów na prawo jazdy
Nagrania egzaminów na prawo jazdy. Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wprowadzane zmiany w polskim prawie drogowym od 1 stycznia 2024 roku przynoszą rewolucyjne podejście do dokumentowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Obowiązek rejestrowania egzaminów istnieje już od ponad dekady, jednak dopiero teraz, wraz z nowelizacją przepisów, ośrodk...
Czytaj dalej