Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 28.04.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Gdy wybierasz AC (Autocasco) dla swojego samochodu, nie kieruj się tylko jego ceną. Zwróć uwagę na zakres oferty. Sporo uwagi poświęć temu, czego dana polisa nie obejmuje, czyli popatrz na wyłączenia z ubezpieczenia AC. 

Wyłączenia z ubezpieczenia AC są ważną częścią umowy ubezpieczenia autocasco. Wskazują na sytuacje, w których nie dostaniesz odszkodowania.

Wyłączenia z ubezpieczenia AC – czy to legalne? 

Ubezpieczenie AC ma charakter dobrowolny. Oznacza to, że każde towarzystwo może swobodnie  kształtować jego zakres. Dotyczy to również wyłączeń z ubezpieczenia AC. Jedynym ograniczeniem są niedozwolone klauzule (inaczej abuzywne), co może stwierdzić sąd lub UOKIK. Teoretycznie. Bo w tej chwili na rynku nie ma oferty Autocasco, która zawiera niedozwolone zapisy. 

W każdym OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) znajdziemy zapis o odmowie wypłaty odszkodowania, gdy udowodni się umyślne działanie kierowcy. Do tego wyłączenia towarzystwa są niejako zobowiązane. Mówi o tym kodeks cywilny – konkretnie artykuł 827 KC – że w przypadku rażącego niedbalstwa klienta,  odszkodowanie z AC nie powinno być wypłacone.  Przepisy prawa idą nawet dalej i obejmują też osoby przebywające w tym samym gospodarstwie domowym co klient.

Zaniżone odszkodowanie z AC? Kliknij w link i dowiedz się więcej na ten temat!

Rażące niedbalstwo – szeroka definicja

Rażące niedbalstwo jest wyjątkowo nieprzyjemną kategorią w wyłączeniach, bo ma dość szeroką definicję. Generalnie chodzi o takie sytuacje, w których celowe działanie kierowcy mogło stać się przyczyną szkody. I o ile jasne jest, że jeśli umyślnie uszkodzisz samochód, to z odszkodowania nici. O tyle jest kilka sytuacji mniej oczywistych. 

Przykładowo, jeśli jeździsz na zużytych oponach lub niezgodnych z zaleceniami producenta twojego pojazdu, lub ogumienie jest przeznaczone na inną porę roku – możesz spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania w całości lub części. Warunkiem jest oczywiście, wykazanie przez towarzystwo, że złe opony przyczyniły się do szkody. 

Innym przykładem rażącego niedbalstwa jest zostawienie w samochodzie kluczyków lub dokumentów. Czasem też niewymienienie zamków w samochodzie, gdy zgubimy kluczyki do niego. Część ubezpieczycieli w takich sytuacjach może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli dojdzie do kradzieży auta. 

Katalog typowych wyłączeń z ubezpieczenia AC

Wyłączenia z ubezpieczenia AC nie są trudne do znalezienia. Zazwyczaj znajdują się w oddzielnej, wyróżnionej sekcji. Do najczęstszych wyłączeń należą:

  • brak badania technicznego, 
  • brak kompletu kluczyków czy innych urządzeń do otwierania w momencie kradzieży pojazdu,
  • brak zadeklarowanych zabezpieczeń w momencie kradzieży pojazdu,
  • celowe uszkodzenie auta, 
  • korozja lub awaria mechaniczna, czyli skutek normalnej eksploatacji pojazdu,
  • kradzież auta w kraju o podwyższonym ryzyku (np. Białoruś, Rosja, Ukraina – lista jest w OWU),
  • niewłaściwe zabezpieczenie auta po jego opuszczeniu, co wpłynęło na powstanie szkody (np. zostawienie otwartego pojazdu z kluczykami w środku),
  • rażące niedbalstwo,
  • samochód był wykorzystywany niezgodnie z przeznaczeniem (np. udział w wyścigach, rajdach),
  • spowodowanie szkody przez osobę, która jest pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających, 
  • sprawca szkody nie miał prawa jazdy, 
  • sprawca szkody zbiegł z miejsca wypadku, 
  • szkoda powstała w wyniku działań wojennych, zamieszek czy ataku terrorystycznego,
  • wykorzystanie auta do akcji protestacyjnych itp. 
  • wykorzystanie auta do przestępstwa.

Nie ma jednej wspólnej listy wyłączeń z ubezpieczenia AC. To, co podlega ochronie w jednym towarzystwie, może być wyłączone w innym. Warto więc porównywać oferty casco przed zakupem, by wybrać nie tyle najtańszą opcję, co najlepiej dopasowaną do twoich oczekiwań i o stosunkowo małej liczbie wyłączeń. 

PODSUMOWANIE:

  • Wyłączenia z ubezpieczenia AC to konkretnie wskazane sytuacje, w których towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania. 
  • Każdy ubezpieczyciel dowolnie kształtuje warunki umowy ubezpieczenia AC,
  • Warto porównać różne oferty, by finalnie kupić produkt o najszerszym zakresie ubezpieczenia AC względem naszych oczekiwań i możliwości budżetowych.
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej