Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach powinien posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Tego rodzaju polisa sprzedawana jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, ubezpieczyciele mają obowiązek przekazywania informacji dotyczących wszystkich podpisanych umów OC do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Na tej podstawie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sprawdza, czy wszystkie pojazdy znajdujące się w rejestrze, posiadają aktualną polisę. W przypadku gdy właściciel samochodu nie wykupił ubezpieczenia, a zatem ciągłość polisy dla pojazdu i kierowcy została przerwana, UFG nakłada stosowną grzywnę.

Kary za brak ubezpieczenia OC

Wysokość mandatu uzależniona jest od czasu, przez który samochód nie był ubezpieczony. Co istotne, urząd ten nakłada karę tylko za aktualny rok, a poprzednie lata, mimo braku ubezpieczenia, nie sumują się do łącznej grzywny. Właściciel samochodu, który nie podlegał ubezpieczeniu, zapłaci więc maksymalnie grzywnę za 1 rok.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule „Kary za brak ubezpieczenia OC„.

„Wirtualny policjant”, czyli jak UFG znajduje nieuczciwych kierowców

Dzięki specjalnemu systemowi informatycznemu UFG przeszukuje bazy danych kierowców udostępnione przez towarzystwa ubezpieczeniowe w poszukiwaniu osób uchylających się od opłaty za OC. Dlatego też z punktu widzenia UFG bardzo istotne jest raportowanie ze strony zakładów ubezpieczeniowych. Z tego tytułu urząd ten od siedmiu lat, w ramach specjalnego raportu, określa, które z towarzystw najlepiej przekazuje informacje dotyczące osób objętych obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym.

Podczas tworzenia rankingu brane pod uwagę kluczowe czynniki. Najbardziej istotna jest oczywiście terminowość i dokładność przetwarzanych danych w porównaniu z Centralną Ewidencją Pojazdów, jak również kompletność danych, które wprowadzane są do formularzy przez ubezpieczycieli. Naturalnym jest oczywiście to, że błędy w tego rodzaju dokumentacji będą się zdarzać, jest jednak istotnym, czy nie są to nieścisłości pojawiające się w jednej z firm w sposób notoryczny.

Czytaj także: Jak sprawdzić czy auto ma OC

Tak jak wspomnieliśmy, jest to o tyle ważne, że pozwala Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu na wykrywanie osób, które nie wykupiły OC na dany rok polisowy. 

Weryfikacja UFG, czyli dane w rejestrze umów i szkód

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie udostępnia swoich danych tylko towarzystwom ubezpieczeniowym. Weryfikacja UFG obejmuje zarówno osoby fizyczne, jak i te, które prowadzą działalność gospodarczą oraz spółki. Mają one możliwość sprawdzenia swoich własnych danych w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego oraz autocasco.

Dane prezentowane są w po polsku, angielsku oraz w języku niemieckim. Informacje dotyczące OC można pobrać aż od 2004 roku, natomiast w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego AC – od 2006 roku. W tego rodzaju historii szkód znajdziemy takie dane jak: dokładną datę kolizji lub wypadku i numer zdarzenia drogowego nadanego przez zakład ubezpieczeniowy.

Otrzymamy tam również informacje dotyczące tego, czy właściciel samochodu był sprawcą, osobą poszkodowaną czy też kierował pojazdem. Określone również zostało w systemie, z jakiego rodzaju ubezpieczenia korzystano.

Jak sprawdzić dane w rejestrze szkód UFG?

Jeżeli zdecydujemy się na sprawdzenie tego rodzaju informacji, musimy na portalu UFG założyć konto, a następnie po weryfikacji przystąpić do zalogowania się. Samo zalogowanie do systemu wystarczy. Od tego momentu wszystkie informacje widoczne są dla zarejestrowanej osoby lub podmiotu prawnego.

Dla osób, które nie chcą korzystać z formy elektronicznej, przewidziane jest tradycyjne złożenie wniosku. Można to zrobić osobiście lub też za pomocą Poczty Polskiej. Formularze, które należy uzupełnić, dostępne są na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Kiedy przysługuje auto zastępcze
Kiedy przysługuje auto zastępcze? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wokół aut zastępczych w Polsce narosło wiele mitów i postanowiliśmy się z kilkoma z nich rozprawić, ponieważ od lat po internecie krążą opowieści, które mogą zmrozić krew w żyłach. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!' link='htt...
Czytaj dalej
Domki fińskie
Domki fińskie Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Domki fińskie stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych altan. Te niewielkie sauny stają się coraz popularniejsze, a przy tym mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Wyjaśniamy, czym są sauny fińskie i co warto wiedzieć przed ich budową? Sprawdź! Czym są domki fińskie? D...
Czytaj dalej