Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Koszt utrzymania auta, limit kilometrów, udział własny w szkodzie – na to wszystko warto zwrócić uwagę zawierając umowę długoterminowego wynajmu samochodu. Co jeszcze musisz wiedzieć przed jej podpisaniem? Przede wszystkim to, czy cena obejmuje ubezpieczenie. Jak wygląda zależność wynajem długoterminowy a ubezpieczenie?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Własny samochód coraz rzadziej postrzegany jest jako dobro luksusowe, a traktowany jako przedmiot pierwszej potrzeby. Z raportu opublikowanego przez KPMG pod koniec 2019 roku wynika, że Polacy wciąż chętnie inwestują w dobra luksusowe. W kategorii samochodów pod względem sprzedaży, prym wiedzie BMW, Mercedes, Audi oraz Maserati. Niemałym powodzeniem cieszy się też Lamborghini. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taki luksus. Ale abstrahując od pobudek czysto snobistycznych – jeśli zmotoryzowany być musisz, a na kupno samochodu nie możesz sobie pozwolić, być może warto rozważyć wynajmy długoterminowe. 

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodów:  

Nie możesz pozwolić sobie na własny samochód? Nie stać Cię na taką niezależność? A może nie chcesz po prostu obciążać swojej zdolności kredytowej? Dobrym rozwiązaniem może okazać się wynajem samochodu. Nie na dzień, nie na dwa, a wynajem na dłuższy czas. Wynajmy długoterminowe działają na bardzo prostej zasadzie – Ty co miesiąc płacisz określoną kwotę za jego użytkowanie i nie musisz zaprzątać sobie głowy wieloma innymi kwestiami związanymi z utrzymywaniem auta.

Jak to możliwe? Wszelkie obowiązki związane z posiadaniem samochodu spoczywają na firmie, od której wynajmujemy samochód. To co najważniejsze – przez cały czas trwania umowy, auto należy do firmy wynajmującej, Ty jesteś w tym układzie jedynie jego użytkownikiem. Nie musisz zatem dbać o przeglądy, serwisy czy wymianę części. To dlatego tak dużą popularnością cieszy się także wynajem długoterminowy dla firm. A jak wygląda kwestia z ubezpieczeniem wynajmowanego auta?

Wynajem długoterminowy samochodu a ubezpieczenie: kto za nie płaci? 

Jeszcze raz zwróćmy uwagę na fakt, że jako osoba, która jest jedynie stroną umowy najmu, nie jesteś właścicielem samochodu. W świetle przepisów, to na właścicielu auta spoczywa obowiązek wykupienia polisy. Zatem jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w kwestii “wynajem długoterminowy a ubezpieczenie” to wiedz, że to firma wypożyczająca musi zadbać o ubezpieczenie całej swojej floty. Ty powinieneś jednak zwrócić uwagę na to, jaki pakiet ubezpieczenia zawiera koszt wynajmu długoterminowego. Może się okazać, że za niską ceną najmu, stoją jakieś haczyki, np. związane z dopłatą do ubezpieczenia.

Nie musisz przejmować się także przeglądem technicznym auta czy serwisowaniem. Teoretycznie jedyna kwestia, która leży w Twojej gestii to tankowanie. Jest jednak parę kruczków, na które powinieneś zwrócić uwagę, podpisując umowę wynajmu długoterminowego. 

Wypożyczasz samochód? Na to zwróć uwagę! 

Firmy oferujące wynajem samochodów rządzą się swoimi prawami. Dlatego uważnie zapoznaj się z treścią umowy. Zwróć uwagę na wspomniane wyżej kwestie ubezpieczenia – nie tylko obowiązkowego. Sprawdź, jak zapisany w umowie został Twój udział w szkodzie. Jeśli kierując wypożyczonym autem, będziesz uczestnikiem wypadku, do którego doszło z winy innego kierującego, wynajmujący nie pokrywa żadnych kosztów napraw.

Bardzo często jednak w umowie możesz spotkać się z zapisem, że w takiej sytuacji konieczne jest wezwanie policji i spisanie oświadczenia. Twoim obowiązkiem jest także poinformowanie o tym fakcie firmę wypożyczającą. W sytuacji, gdy to Ty doprowadzisz do kolizji, będziesz musiał odpowiedzieć za szkody. Wszelkie te kwestie powinna regulować jednak umowa z firmą wypożyczającą. 

To jednak nie wszystko! Dlatego decydując się na taki wynajem i podpisując umowę długoterminową warto zwrócić na kilka dodatkowych kwestii. Zweryfikuj, kto ponosi koszty związane z eksploatacją. Być może w umowie zawarty został zapis, że za część napraw odpowiada osoba użytkująca pojazd. Wówczas pamiętaj, że koszty takich napraw niebezpiecznie rosną, ponieważ te muszą być wykonywane w autoryzowanych serwisach. Sprawdź także, jak kształtuje się kwestia odstąpienia do umowy – niektóre firmy wymagają spłaty nawet kilkudziesięciu procent kwoty pozostałego czynszu.

To, co najważniejsze z punktu widzenia każdego kierowcy, a co z pewnością będzie ujęte w umowie – limit kilometrów. Ten powinien być ustalony wspólnie z użytkownikiem. Przekroczenie rocznego limitu kilometrów będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami. Poza tym, warto sprawdzić czy firma wypożyczająca dopuszcza możliwość wyjechania samochodem za granicę, przewożenia w nim zwierząt czy tego, w jaki sposób wypożyczalnia egzekwuje zapłatę mandatu.

Cennik długoterminowego wynajmu samochodów

Głośno mówi się o oszczędności wynikającej z wynajęcia samochodu. Odchodzą nam wówczas wszelkie koszty związane z utrzymaniem auta czy jego ubezpieczeniem, ale przede wszystkim budżet wyłożony na zakup pojazdu. A jak kształtują się ceny takiej usługi? Ile kosztuje najtańszy wynajem długoterminowy? 

Wpisujesz w wyszukiwarkę jedno proste hasło: “wynajem długoterminowy samochodów – cennik” i wówczas rozwiejesz wszelkie wątpliwości. Chcąc jednak chociażby przybliżyć koszty związane z taką usługą, postanowiliśmy sprawdzić ceny wynajmu kilku modeli. 

Wyliczenia zostały przygotowane dla klienta indywidualnego, a cena dotyczy wynajmu na okres 36 miesięcy z limitem kilometrów określonym na 60 000 km. 

Samochód 

Pakiety dodatkowe Cennik 

Opel Astra Hatchback

Astra V 1.2 T Edition S&S; benzyna; manualna skrzynia biegów 

1 330 zł

Fiat Tipo 1,4; benzyna; manualna skrzynia biegów 

  • samochód zastępczy
  • wymiana i przechowywanie opon 
  • pakiet Assistance
  • serwis techniczny

1 162 zł 

Volkswagen Passat 1,5 TSI; benzyna; manualna skrzynia biegów 
  • samochód zastępczy
  • wymiana i przechowywanie opon 
  • Assistance
  • serwis techniczny

1 797 zł 

Co warto zaznaczyć – w przypadku wynajmu na firmę, kwoty te będą zdecydowanie niższe – różnice w cenie sięgają nawet 900 złotych. Co więcej – powyższe ceny uwzględniają pakiet ubezpieczeń na cały okres trwania umowy (OC, AC oraz NNW). Niektóre firmy oferują jednak wynajem auta za zdecydowanie niższe stawki, ale bez ubezpieczenia. Wówczas do kosztów wynajmu musisz doliczyć koszty polisy, a wtedy może się okazać, że nie jest to wcale atrakcyjna oferta. 

PODSUMOWANIE: 

  • W przypadku długoterminowego wynajmu samochodu – Ty co miesiąc płacisz określoną kwotę za jego użytkowanie i nie musisz zaprzątać sobie głowy innymi kwestiami.
  • Przez cały czas trwania umowy, auto należy do firmy wynajmującej, Ty jesteś jedynie jego użytkownikiem.
  • Oferta długoterminowego najmu powinna obejmować pakiet ubezpieczeń, serwis, czy przeglądy techniczne.
  • Zwróć uwagę na limit kilometrów. Przekroczenie go będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami.
  • Dokładnie zapoznaj się z warunkami umowy i sprawdź co obejmuje. Niektóre firmy, w zamian za niższą cenę wynajmu, oferują flotę bez ubezpieczenia.

 

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej