Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 07.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
3.5/5 - (187 votes)

Zazwyczaj najwięcej emocji budzi właśnie sam egzamin na prawo jazdy. W internecie znajdziemy wiele informacji i podpowiedzi, jak formalnie przygotować się do podejścia do tego sprawdzianu. Znajdziemy też wiele praktycznych informacji, co się jednak stanie, gdy egzamin zakończymy z wynikiem pozytywnym. Wtedy też obowiązuje kilka zasad i procedur, których należy dopełnić.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zdane prawo jazdy w 2023 roku – i co teraz?

Egzamin na prawo jazdy nie tylko nie należy do najprostszych, ale ze względu na jego dwuetapowość i sprawdzanie umiejętności zarówno teoretycznych, jak i praktycznych, budzi wiele emocji. By powiedzieć, że zdaliśmy egzamin na prawo jazdy, należy z wynikiem pozytywnym przejść przez oba testy ośrodka ruchu drogowego. Część teoretyczna sprawdzana jest poprzez udział kandydata na kierowcę w egzaminie w formie testowej, pisemnej. Dzięki temu informacja dotycząca zaliczenia, lub nie, tej części egzaminu na prawo jazdy, dostępna jest już po kilku chwilach.

Czytaj także:

Prawo jazdy b cena
Ile się czeka na prawo jazdy
Prawo jazdy kategorii C

Natomiast część praktyczna wymaga udziału kandydata na kierowcę w czynnościach na placu manewrowym, a po ich pozytywnym przejściu, wspólnej podróży wraz z egzaminatorem. Jeżeli i tę część egzaminu przyszły kierowca przejdzie z wynikiem pozytywnym, to otrzyma od egzaminującego tak zwany arkusz przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego. Ten uzupełniony druk jest dokumentem tylko i wyłącznie dla kandydata na kierowcę. To po stronie egzaminującego z ośrodka ruchu drogowego leży wprowadzenie wyników do systemu teleinformatycznego.

Warto jednak zachować ten dokument, nie tylko jako powód do dumy ze zdanego egzaminu na prawo jazdy, ale również dlatego, że mogą zdarzyć się błędy w systemie komputerowym. W takiej sytuacji warto mieć potwierdzenie, że nie tylko byliśmy uczestnikiem egzaminu na prawo jazdy, ale również zdaliśmy go z wynikiem pozytywnym i mamy prawo ubiegać się o dokument uprawniający nas do samodzielnego jeżdżenia po drogach.

Gdy już egzaminator uzupełni nasz profil o dane dotyczące wyniku egzaminu, pozostaje nam kilka czynności. Zdane prawo jazdy nie oznacza od razu, że możemy wsiadać do auta.

Po pierwsze osoba, która zdała egzamin z wynikiem pozytywnym powinna sama uzupełnić wniosek o wydanie prawa jazdy, jak również powinna dostarczyć zdjęcia w formacie wskazanym we wniosku. Jest to o tyle istotne, że samo zdane prawo jazdy nie oznacza od razu automatycznego posiadania dokumentu. Dlatego zawsze warto pamiętać, że zdane prawo jazdy nie stanowi podstawy do tego, abyśmy mogli poruszać się po drogach samodzielnie! Dokument, w którym kandydat na kierowcę wnioskuje o wydanie prawa jazdy po egzaminie zdanym z wynikiem pozytywnym, należy złożyć w urzędzie.

Zdane prawo jazdy – opłata

Przyszli kierowcy muszą zapłacić za wydanie dokumentu, o który wnioskują. Można to zrobić na kilka sposobów. W starostwie powiatowym albo też w urzędzie miasta znajdziemy numer rachunku bankowego, na który można dokonać wpłaty ze stosowną adnotacją wskazującą, jaką czynność urzędową składamy opłatę i za kogo. Od jakiegoś czasu przyszli kierowcy mają również możliwość zapłacenia za wydanie prawa jazdy za pomocą portalu info-car.pl, jeżeli zdecydują się na takie rozwiązanie, opłata pobierana przez urząd zostanie podniesiona o kwotę manipulacyjną w wysokości 2 złotych.

Oczywiście można również zapłacić w urzędzie osobiście, gotówką. Obecnie warto zweryfikować, czy kasy w urzędzie są czynne, a jeżeli tak, to na jakich zasadach. Sama opłata pobierana przez urząd za wydanie prawa jazdy to 100,50 zł. Osobami, a które zwolnione są z obowiązku uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy, są jedynie dyplomaci.

Wydział komunikacji – kolejne kroki przyszłego kierowcy

W wydziale komunikacji osoba starająca się o wydanie dokumentu uprawniającego do jeżdżenia pojazdami mechanicznymi powinna okazać potwierdzenie dokonania wpłaty. Obecnie wiele urzędów daje również możliwość przekazywania potwierdzenia dokonania płatności poprzez adres e mail. Jeżeli wpłata dokonana przez przyszłego kierowcę zostanie potwierdzona, zostaje zamówiony dokument. Dokumenty nie zostaną zamówione do momentu dokonania opłaty.

Zdane prawo jazdy – jak szybko gotowy będzie dokument ?

Generalnie prawo jazdy powinno zostać wydane po 9 dniach. Pamiętaj że w tym wypadku mowa jest o dniach roboczych – z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Bardzo często Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych drukuje ten rodzaj dokumentu o wiele szybciej. W szczególnych sytuacjach może zdarzyć się tak, że czas oczekiwania na dokument może się wydłużyć. Wtedy też starający się o prawo jazdy zostanie o tym poinformowany.

Przeczytaj także: Ile się czeka na prawo jazdy?

Prawo jazdy a system info-car

W ramach tego systemu osoba ubiegająca się o prawo jazdy musi podać kilka niezbędnych informacji. Należy do nich imię oraz nazwisko, a także numer PESEL. Dzięki tej identyfikacji będzie można zweryfikować aktualny status dokumentu. Otrzymamy informację o tym, że wniosek został przyjęty, a zatem prawo jazdy nie jest jeszcze gotowe do odbioru oraz że wniosek znajduje się już w urzędzie i można zgłosić się po jego odbiór. Jeśli dokumenty zostały już wydane, w systemie znajdzie się również i taka informacja. Przy odbiorze dokumentu prawa jazdy należy okazać dokument tożsamości, to jest dowód osobisty albo paszport.

Pamiętaj!
Poruszając się po polskich drogach bezpośrednio po zdaniu egzaminu, ale jeszcze bez dokumentu potwierdzającego uprawnienia w postaci prawa jazdy, narażasz się na grzywnę w wysokości 500 zł.

Warto wiedzieć!

 Jeżeli zaraz po zdaniu prawa jazdy zdecydujesz się również na zakup samochodu, pamiętaj, że obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest obligatoryjne dla wszystkich aut i bez tej polisy nie można poruszać się samochodem po polskich drogach. Za brak OC grożą bardzo wysokie kary. Przy wyborze obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego możesz kierować się jedynie ceną, ponieważ zakres ochrony polisy określony jest w ustawie, a co za tym idzie, we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych ochrona określona jest dokładnie w taki sam sposób. Aby wybrać najbardziej korzystne OC, skorzystaj z kalkulatora internetowego, dzięki któremu z łatwością znajdziesz najlepszą dla siebie polisę.

PODSUMOWANIE:

 • Po otrzymaniu wyniku pozytywnego z egzaminu praktycznego otrzymujemy dokument potwierdzający. Zostaje on wydany tylko dla egzaminowanego i nie ma obowiązku przekazywać go komukolwiek.
 • Zdane prawo jazdy nie oznacza, że możesz jeździć samochodem. Konieczne jest posiadanie dokumentu prawa jazdy.
 • Prawo jazdy nie jest wydawane automatycznie. Można zdać egzamin na prawo jazdy i nigdy nie odebrać dowodu tych umiejętności w postaci prawa jazdy.
 • Zdane prawo jazdy uprawnia do złożenia wniosku w odpowiednim wydziale komunikacji wraz ze zdjęciem.
  Pamiętaj, aby zdjęcia do prawa jazdy spełniały wymogi formalne określone w dokumencie.
 • Do uzyskania prawa jazdy konieczne jest uiszczenie opłaty 100,5 zł. Wpłaty można dokonać w urzędzie w kasie, przez internet lub na poczcie.
 • W odpowiednim wydziale komunikacji należy okazać potwierdzenie zapłaty. Część urzędów dopuszcza przesłanie potwierdzenia na wskazany adres e-mail urzędu.
 • Na wydanie prawa jazdy urząd ma 9 dni roboczych. Często prawo jazdy dostępne jest w urzędzie nawet kilka dni wcześniej.
 • Aby uzyskać informację, czy prawo jazdy można już odebrać, można skontaktować się bezpośrednio z urzędem, telefonicznie lub skorzystać z portalu info –car.pl. Do zalogowania się do portalu należy wykorzystać imię, nazwisko, a także numer PESEL.
 • Po uzyskaniu informacji o tym, że prawo jazdy gotowe jest już do odbioru, należy udać się osobiście do urzędu z dokumentem tożsamości w postaci na przykład dowodu osobistego lub paszportu.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

 • Nsjsn pisze:

  Idiotyzm. Prawa jazdy ie trzeba wozic. Wszystko jest w systemie. Ale nieer, trzeba czekac na pj zeby jezdzic. Co za idiotyzm.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej