Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 21.06.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (1 vote)

Ubezpieczenia Autocasco oferowane są przez towarzystwa sprzedające polisy na terenie Polski. Ponieważ AC należy do ubezpieczeń dobrowolnych, to właściciel samochodu musi zdecydować o zakresie ochrony polisą. W przypadku wypłaty odszkodowania, niezbędne są zdjęcia do Autocasco. Jak wykonać je prawidłowo? Sprawdź!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zdjęcia do Autocasco a odszkodowanie

W ramach tego rodzaju ubezpieczeń komunikacyjnych można negocjować z zakładem ubezpieczeń stopień ochrony, ponieważ w przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego ten zakres nie jest ściśle ustalony przepisami prawa.

Autocasco gwarantuje wypłatę odszkodowania właścicielowi, w momencie, gdy spowoduje on zdarzenie z własnej winy, a także, gdy zostanie mu skradziony samochód lub zostanie uszkodzony z powodu działania sił natury oraz celowego działania osób trzecich, na przykład wandali.

Fotografie samochodu są więc niezbędne, by podczas stłuczki, wypadku czy innych nieprzyjemnych zajść ubezpieczyciel wiedział, jak wyglądało nasze auto przed tym zdarzeniem. Często wiele osób próbuje oszukać swoje towarzystwo ubezpieczeniowe, twierdząc, że przed stłuczką ich auto wyglądało o wiele lepiej niż było to w rzeczywistości.

Wykonanie odpowiednich zdjęć przed zawarciem umowy daje także firmom ubezpieczeniowym pewne bezpieczeństwo i ochronę przed osobami, które chciałyby oszukać ubezpieczyciela.

Towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają wysokość rocznej składki za ubezpieczenie, biorąc pod uwagę kilka podstawowych czynników:

  • wypracowane zniżki czy też bezszkodową jazdę kierowcy, jego wiek, a także rejon, w którym zamieszkuje;
  • auto, jego stan techniczny, wiek, wartość czy miejsce parkowania;
  • zakres ubezpieczenia, czyli to, w jaki sposób właściciel pojazdu będzie określał swój udział własny w potencjalnej szkodzie i sposobie likwidacji skutków zdarzenia, a także sposób wypłaty rekompensaty.

Zdjęcia do Autocasco, kiedy nie są potrzebne?

Firma ubezpieczeniowa zazwyczaj dokonuje oględzin pojazdu, gdy ubezpieczasz swój samochód po raz pierwszy w zakresie Autocasco. Wtedy, przed zawarciem polisy często agent ubezpieczeniowy sam wykona takie zdjęcie lub poprosi nas o zrobienie zdjęć do AC.

Jeżeli zamierzasz przedłużać, czyli kontynuować, swoją polisę lub gdy ubezpieczane auto jest zupełnie nowe, prosto z fabryki, nie będziemy zobligowania do sfotografowania pojazdu.

Jak prawidłowo zrobić zdjęcia auta do ubezpieczenia?

Wykonanie zdjęć do dokumentacji ubezpieczyciela nie jest tak prostą kwestią, jakby się to wydawało. Jednak odpowiednio wykonane zdjęcie, dołączone dokumentacji fotograficznej, może skutecznie przyspieszyć proces likwidacji szkody i wypłaty odszkodowania. Przede wszystkim ważne jest to, aby wiedzieć, że fotografie muszą być wykonane w odpowiedniej rozdzielczości.

Zdjęcia do umowy Autocasco powinny być także czytelne, wyraźne, by w razie problemów, stłuczki, wypadku czy kradzieży nie było wątpliwości, co do stanu naszego auta. Nie zapominajmy, aby zrobić zdjęcia, które wiernie i wyraźnie ukażą stan powłoki lakierniczej, gdyż to jej uszkodzenia stanowią dużą część wniosków do ubezpieczyciela.

Zachęcamy do wykonania zdjęć do ubezpieczenia Autocasco w ciągu dnia i na otwartej przestrzeni. Zdjęcia do AC zrobione w garażu lub nocą mogą okazać się zbyt ciemne, a wtedy nie spełnią wysokich kryteriów ubezpieczyciela, który poprosi nas o nowe zdjęcia.

Nie zapominajmy także o roli warunków atmosferycznych. Podczas deszczu czy śniegu intensywne opady mogą obniżyć jakość zdjęć. Także w słoneczne dni pamiętajmy, aby zbyt silne promienie słoneczne nie odbijały się od soczewki naszego aparatu czy karoserii,  a także, by zwrócić uwagę na to, czy pobliskie drzewa i słupy nie rzucają cienia na nasz samochód.

Każde zaciemnione pole może obniżyć wiarygodność naszego auta.

Do wykonania zdjęć używajmy także dobrych aparatów fotograficznych. Dziś niemal każdy z młodych kierowców posiada dobrej jakości aparat w telefonie, jednak zdarza się, że osoby starsze korzystają z już archaicznych urządzeń, które tworzą niewyraźne i zamglone zdjęcia.

Warto także pamiętać, aby podczas wykonywania zdjęć samochód był w stanie na tyle schludnym, aby nie było wątpliwości, czy na pojeździe nie ma otarć, rys wynikających na przykład z kolizji.

Jest to szczególnie ważne, gdy robisz zdjęcia do Autocasco zimą, kiedy to samochody bardzo często ulegają zabrudzeniu.

Co powinny zawierać zdjęcia do Autocasco?

Zanim zaczniesz robienie zdjęć do AC, warto upewnić się, jakich dokładnie fotografii oczekuje towarzystwo ubezpieczeniowe podczas zawierania umowy. Możemy założyć, że większość z nich wymagać będzie takich samych zdjęć.

Kiedy mowa o ogólnych warunkach ubezpieczenia AC pojazdów, najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe poproszą nam o uzupełnienie dokumentacji fotograficznej o cztery, pięć zdjęć. Jak zrobić zdjęcia, aby szybko doszło do podpisania umowy ubezpieczenia?

  • Zdjęcia ukazujące numer VIN. W pojazdach numer ten znajdziemy w różnych miejscach. Na stronie producenta auta lub w książce pojazdu znajdziemy informacje, gdzie jest wybity ten numer.
  • Zdjęcie komory silnika.
  • Zdjęcie tabliczki znamionowej.
  • Zdjęcie deski rozdzielczej wraz ze wszystkimi jej elementami, czyli zegarami, kierownicą, skrzynią biegów. A także takie, które ukaże aktualny przebieg pojazdu.
  • Fotografie pokazujące bryłę samochodu z każdej z czterech stron: przód pojazdu, dwa boki, tył pojazdu, a także zdjęcie dachu.
  • Jedna z tych fotografii powinna ukazywać otwarte drzwi kierowcy.
  • Dwa zdjęcia samochodu po ukosie.
  • Zdjęcie, na którym wyraźnie widoczna jest tablica rejestracyjna.
  • Zdjęcie ukazujące kluczyki.
  • Zdjęcie otwartego dowodu rejestracyjnego.
  • Zdjęcie ważnego wyposażenia samochodu: fotelika dziecięcego, CB radia, instalacji LPG, bagażnika dachowego.
  • Zdjęcia wszelkich uszkodzeń. Jeżeli pojazd posiada jakiekolwiek uszkodzenia zadrapania, wgniecenia lub innego rodzaju skazy, koniecznie dokładnie je sfotografuj. Najlepiej z kilku stron, tak by charakter zniszczenia był czytelny nawet na zdjęciu.

Także typ pojazdu może decydować o tym, ile zdjęć będzie wymagało nasze ubezpieczenie AC.

W przypadku samochodów ciężarowych firma ubezpieczeniowa może oczekiwać większej ilości zdjęć, ze względu na duże rozmiary pojazdu. Kilka zdjęć może nie uchwycić ważnych elementów, więc lepiej zrobić zdjęcia do AC co najmniej w kilku wersjach, by mieć pewność, że sfotografowaliśmy wszystko, czego oczekują firmy ubezpieczeniowe.

Jak widzisz, właściwe wykonanie zdjęć do dokumentacji fotograficznej ubezpieczenia AC nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Warto sięgnąć do ogólnych warunków ubezpieczenia, w których znajdziemy wskazówki i informacje, jakie kryteria powinniśmy spełnić, by z sukcesem wykupić ubezpieczenie AC. Często na stronach ubezpieczycieli znajdziesz przejrzyste i graficzne instrukcje wykonania zdjęć pożądanych przez wybrane przez siebie towarzystwo ubezpieczeniowe.

Warto więc wczytać się w dokumentację i mieć pewność, że nasze zdjęcia do AC przyspieszą proces ubezpieczeniowy.

PODSUMOWANIE:

  • Zdjęcia do Autocasco wymagane są najczęściej przy ubezpieczeniu pojazdu po raz pierwszy.
  • Najczęściej ubezpieczyciele proszą o zdjęcia pojazdu z każdej strony wraz z tablicą rejestracyjną i ewentualne dodatkowe fotografie śladów zniszczeń lub kolizji.
  • Zawsze należy wykonać zdjęcie numeru VIN, tabliczki znamionowej.
  • Zrób zdjęcie kokpitu i zegarów pojazdu, przebiegu, skrzyni biegów.
  • Należy zrobić zdjęcia dowodu rejestracyjnego.
  • Sprawdź, czy Twój ubezpieczyciel nie wymaga jeszcze dodatkowych fotografii, jak np. komory silnika, dodatkowego wyposażenia auta (bagażnika dachowego, fotelika dziecięcego, instalacji LPG).
  • Jeśli chcesz zrobić odpowiednie zdjęcia, zapoznaj się z informacjami i wskazówkami zamieszczonymi w dokumentacji i na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej