Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Ubezpieczenia autocasco oferowane są przez towarzystwa sprzedające polisy na terenie Polski. Ponieważ AC należy do ubezpieczeń dobrowolnych, to właściciel samochodu musi zdecydować o zakresie ochrony polisą. W przypadku wypłaty odszkodowania, niezbędne są zdjęcia do autocasco. Jak wykonać je prawidłowo? Sprawdź!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zdjęcia do autocasco a odszkodowanie

W ramach tego rodzaju ubezpieczeń komunikacyjnych można negocjować z zakładem ubezpieczeń stopień ochrony, ponieważ w przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego ten zakres nie jest ściśle ustalony przepisami prawa. Autocasco gwarantuje wypłatę odszkodowania właścicielowi, w momencie gdy spowoduje on zdarzenie z własnej winy, a także gdy zostanie mu skradziony pojazd, auto zostanie uszkodzone z powodu działania sił natury oraz celowego działania osób trzecich, na przykład wandali.

Towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają wysokość rocznej składki za ubezpieczenie biorąc pod uwagę kilka podstawowych czynników:

  • wypracowane zniżki czy też bezszkodową jazdę kierowcy, jego wiek, a także rejon, w którym zamieszkuje;
  • auto, jego stan techniczny, wiek, wartość czy miejsce parkowania;
  • zakres ubezpieczenia, czyli to, w jaki sposób właściciel pojazdu będzie określał swój udział własny w potencjalnej szkodzie i sposobie likwidacji skutków zdarzenia, a także sposób wypłaty rekompensaty.

Zdjęcia do autocasco, kiedy nie są potrzebne?

Towarzystwo ubezpieczeniowe zazwyczaj dokonuje oględzin pojazdu gdy ubezpieczasz swoje auto po raz pierwszy w zakresie autocasco. Jeżeli zamierzasz przedłużać, czyli kontynuować, swoją polisę lub gdy ubezpieczany pojazd jest zupełnie nowy, prosto z fabryki, zdjęcia nie będą potrzebne.

Jak prawidłowo zrobić zdjęcia auta do ubezpieczenia?

Starajmy się fotografować auto w stanie na tyle schludnym, aby nie było wątpliwości, czy na pojeździe nie ma otarć, rys - wynikających na przykład z kolizji. Jest to szczególnie ważne, gdy robisz zdjęcia do autocasco zimą, kiedy to samochody bardzo często ulegają zabrudzeniu.

Co powinny zawierać zdjęcia do autocasco?

Przed przystąpieniem do robienia zdjęć warto upewnić się jakich dokładnie zdjęć oczekuje towarzystwo ubezpieczeniowe, którego ubezpieczenie wybraliśmy. Możemy założyć, że większość wymagać będzie takich samych zdjęć. Przede wszystkim powinniśmy posiadać zdjęcia, które pokazują samochód z każdej ze stron. Należy również uwzględnić zdjęcia auta po przekątnej. Jeżeli pojazd posiada jakiekolwiek uszkodzenia zadrapania, wgniecenia lub innego rodzaju skazy, koniecznie dokładnie jest sfotografuj.

Najlepiej z kilku stron, tak by charakter zniszczenia był czytelny nawet na zdjęciu. Bardzo istotne jest również sfotografowanie numeru VIN. W pojazdach numer ten znajdziemy w różnych miejscach. Na stronie producenta auta lub w książce pojazdu znajdziemy informacje, gdzie jest wybity ten numer. Jednocześnie musimy również zrobić zdjęcie przedstawiające kokpit kierowcy wraz ze wszystkimi elementami, czyli z zegarami, kierownicą i skrzynią biegów. Należy również przedstawić na zdjęciu aktualny przebieg pojazdu. Równie istotne jest również zrobienie fotografii wszystkich kluczyków do auta tak, aby widać było dokładnie wgłębienie na kluczach. Należy również sfotografować otwarty dowód rejestracyjny.

PODSUMOWANIE:

  • Zdjęcia do autocasco wymagane są najczęściej przy  ubezpieczeniu pojazdu po raz pierwszy.
  • Najczęściej ubezpieczyciele proszą o zdjęcia pojazdu z każdej strony wraz z tablicą rejestracyjną i ewentualne dodatkowe fotografie śladów zniszczeń lub kolizji.
  • Zawsze należy wykonać zdjęcie numeru VIN.
  • Zrób zdjęcie kokpitu i zegarów pojazdu.
  • Sprawdź, czy Twój ubezpieczyciel nie wymaga jeszcze dodatkowych fotografii.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

silnik wolnossący
Silnik wolnossący Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne Brak komentarzy
Wielu kierowców pamięta jeszcze czasy, kiedy silniki pozbawione doładowania cieszyły się ogromną popularnością, a prawdziwą perełką były silniki doładowane. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Silnik wolnossący, który możemy spotkać już w bardzo niewielkim procencie nowych a...
Czytaj dalej
myjnia bezdotykowa
Myjnia bezdotykowa Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne Brak komentarzy
Mycie samochodu - jedni traktują jako zło konieczne, inni jako obowiązkowy element dbałości o swoje cztery kółka. Choć czyszczenie auta może odbyć się na kilka sposobów, jednym z popularniejszych jest myjnia bezdotykowa. Jak korzystać z tego typu myjni, by była bezpieczna dla naszego p...
Czytaj dalej